Sari la conținut
Forum Roportal
paianjenul cu cruce

Rapoarte si probleme de fond

Postări Recomandate

Din cand in cand mai apare cate-un raport de pe la U.E., in care se zice ca Romania "a inregistrat progrese" la capitolele X si Y, dar ca mai sunt unele la care se asteapta anumite reforme, bla bla bla... Si, bineinteles, toata presa se simte datoare sa discute cat mai pe larg treaba asta. Dar eu am sincer senzatia ca progresele alea sunt numai pe hartie, ca n-au niciun corespondent in realitate. Ma uit la parlamentarii U.E. cum dezbat ei acolo la Strasbourg sau unde se mai intalnesc aderarea tarilor din Europa de Est, dar n-au nicio iota idee despre realitatea sociala de aici, ci numai de capitolasele de prin rapoarte de tara. Si ma intreb: cui ii foloseste toata parada asta? De ce ne tot prefacem, si se prefac si demnitarii U.E., ca am facut sa mearga bine niste institutii care de fapt abia se urnesc? Asta ma nedumireste pe mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ma intreb: cui ii foloseste toata parada asta? De ce ne tot prefacem, si se prefac si demnitarii U.E., ca am facut sa mearga bine niste institutii care de fapt abia se urnesc? Asta ma nedumireste pe mine.

Politicienilor, cui crezi ca foloseste !

Aderarea Romaniei si Bulgariei e o chestiune pur politica, pentru ca d.p.d.v. economic, nici peste 10 ani n-ar fi meritat sa adere, nici una din ele. Iar Uniunea Europeana e totusi o uniune economica, in primul rand.

Dar daca aderarea e deja decisa de politicieni, atunci e nevoie de tot acest teatru, pentru a convinge si publicul din tarile deja membre, ca aderarea RO si BG e meritata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cand in cand mai apare cate-un raport de pe la U.E., in care se zice ca Romania "a inregistrat progrese" la capitolele X si Y, dar ca mai sunt unele la care se asteapta anumite reforme, bla bla bla... Si, bineinteles, toata presa se simte datoare sa discute cat mai pe larg treaba asta. Dar eu am sincer senzatia ca progresele alea sunt numai pe hartie, ca n-au niciun corespondent in realitate. Ma uit la parlamentarii U.E. cum dezbat ei acolo la Strasbourg sau unde se mai intalnesc aderarea tarilor din Europa de Est, dar n-au nicio iota idee despre realitatea sociala de aici, ci numai de capitolasele de prin rapoarte de tara. Si ma intreb: cui ii foloseste toata parada asta? De ce ne tot prefacem, si se prefac si demnitarii U.E., ca am facut sa mearga bine niste institutii care de fapt abia se urnesc? Asta ma nedumireste pe mine.

Si europa e intr-o mare criza si se duce de rapa. Si progrese europene nu prea vedem decat la confruntari de strada, somaj etc. Europa nu vrea decat resursele Romaniei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si europa e intr-o mare criza si se duce de rapa. Si progrese europene nu prea vedem decat la confruntari de strada, somaj etc. Europa nu vrea decat resursele Romaniei!

Europa era ingrijorata acum 4-5 ani ca in Romania nu exista eurosceptici. Se pare ca problema s-a rezolvat :blink: Confruntari de strada intalnesti mai des dupa meciurile de fotbal, decat in timpul conflictelor de muncă. Sau cand ecologistii se leaga cu lanturi de calea ferată, pentru a impiedica transporturile de deseuri nucleare. Sau cand neo-nazistii organizeaza demonstratii de strada la Hannover.

 

Dar daca alternativa e sa dai declaratii la Securitate pentru ascultat Vocea Americii sau Europa Libera, sau pentru o corespondenta de adolescenti cu o fata din Franta, atunci prefer sa adoptăm modelul Europei ăleia care se duce de r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Europa era ingrijorata acum 4-5 ani ca in Romania nu exista eurosceptici. Se pare ca problema s-a rezolvat :blink: Confruntari de strada intalnesti mai des dupa meciurile de fotbal, decat in timpul conflictelor de muncă. Sau cand ecologistii se leaga cu lanturi de calea ferată, pentru a impiedica transporturile de deseuri nucleare. Sau cand neo-nazistii organizeaza demonstratii de strada la Hannover.

 

Dar daca alternativa e sa dai declaratii la Securitate pentru ascultat Vocea Americii sau Europa Libera, sau pentru o corespondenta de adolescenti cu o fata din Franta, atunci prefer sa adoptăm modelul Europei ăleia care se duce de r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si sclavagismul a fost exportat, si feudalismul, si comunismul, si totalitarismul! Deci dupa ratiunea ta toate sunt bune!

Nu, domnul meu, nu toate erau bune. Dar au fost exportate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce e bun unui popor poate fi nociv pentru altul!

Da, sigur, poporul rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si europa e intr-o mare criza si se duce de rapa. Si progrese europene nu prea vedem decat la confruntari de strada, somaj etc.

Eu ti-am mai spus să mai citesti una-alta. :good: Acum aproape 100 de ani,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si europa e intr-o mare criza si se duce de rapa. Si progrese europene nu prea vedem decat la confruntari de strada, somaj etc. Europa nu vrea decat resursele Romaniei!

care resurse ???? :good:

resursele umane ??

resursele solului secat ?

padurile inexistente ?

poluarea ?

coruptia ?

agricultura din secolul 19 ?

infrastructura inexistenta sau sovietica ?

:stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×