Sari la conținut
Forum Roportal
Lxn

Poliția politică și torționarismul în prezent

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

armele se schimbă, dar cultura este păcat să o pierdem 

torționarii noștri sunt deja distilați de mai multe generații, aduşi către torționismul desăvârşit. 

Securiştii aceştia îşi continuă existența bine mersi şi,  în principiu,  treaba lor este să ne țină legați şi să supravegheze violurile. 

Cine violează? Cine dă mai mult: bani sau bătaie sau dezinformare. 

Nu stați în abator. Un stat întors împotriva lui însuşi se autodistruge. 

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

experimentul torționar a fost oprit când Dej l-a înlăturat pe Pahonțu, Ministerul se Interne. 

Apoi Partidul a dat vina pe... americani. 

După 89, vina s-a mutat la ruşi. 

Adevărul este că "experimentele" de acest tip continuă, sunt un plan "eugenic" occidental. 

Românii trebuie să îşi asume vulnerabilitatea la această boală mortală. Colaboraționismul îi ucide. Iubirea pentru droguri, întunecarea minții, simularea religiei sau a armatei, orgoliul de a se crede deasupra vecinului, orgoliul de a se crede chemați de vreo elită...  au în ei un filon de corupție atât de masiv încât nu poate fi purtat de nicio republică ce ar fi încercat ei să înjghebe, pentru a se susține pe valurile vieții. 

Am văzut în media tentativele de romanțare a "noii" dictaturi militare, i se fabrică o față umană.

Degeaba: sistemul cu adevărat uman are o singură formă,  nu-i loc de vreun abuz în el.  

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut unele dintre aluziile la abuz din media. Sunt destule.

Cam lasă să se creadă că abuzurile pot fi sacrificii pentru construirea unei verticale sociale.

Deşi, de obicei, nu "merg cu turma", este de bun simț să nu traduc aluzii. Pot spune şi eu ca majoritatea: "Cine este inteligent,  înțelege,  cine nu, să fie sănătos... "
Ce mă face,  totuşi,  să suflu-n fluier este puterea tehnologiei şi că, sub aparența unui joc social, se fac paşi mari care pot duce la instalarea unei sclavii complete şi ireversibile. Putem luneca până acolo cu uşurință.  

De aici pot rezulta două situații: ori câştigă sclavia, şi din acea sclavie nu cred să ne mai recuperăm viața, ori ajungem aproape toți imuni la manipulare. 

Ce îmi pare clar: la varianta cu sclavie ne duce credița egoist-elitistă a unora. Şi...sunt cam mulți care se visează elită. 
Doar un spirit al egalității de șanse, care să fie majoritar, ne scapă de la sclavie şi devoluție, pentru o vreme. Şi acela pus în practică cu convingere şi hotărâre.

Nu sunt sigur că va triumfa inteligența: pot fi şi pilele. Oricum, doar inteligența şi lăcomia nu duceau decât...  tot la sclavie. Ci, scara socială trebuie să pună la încercare resurse sufleteşti,  dacă vom construi un drum al vieții. De exemplu, Biblia, ca mod parțial ocult de organizare, are o cheie care necesită şi inteligență emoțională pentru a o înțelege.

Dar noi, dacă, din grabă, vom alcătui şi ne vom sui pe o scară simplificată, din care lipseşte empatia sau alte resurse psihice lăsate de creator sau de evoluție, nu o vom face spre prăbuşire? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În fine,  pentru a ne proteja de controlul mental,  nu recomand staniol şi nici măcar cutii cu staniol (după vechea, deja,  vorbă din copilărie: "capul la cutie!") ,  ci un scaun rotativ, care, cu un motoraş care să asigure min. 5 - 6 rmp, ecranează mai mult decât o cască, deconectând o parte din spectru. 
Valabil şi pt pat. Astea-s vremurile! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 38 minute, Lxn a spus:

În fine,  pentru a ne proteja de controlul mental,  nu recomand staniol şi nici măcar cutii cu staniol (după vechea, deja,  vorbă din copilărie: "capul la cutie!") ,  ci un scaun rotativ, care, cu un motoraş care să asigure min. 5 - 6 rmp, ecranează mai mult decât o cască, deconectând o parte din spectru. 
Valabil şi pt pat. Astea-s vremurile! 

:laugh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Torționarii (plătiți de cine?) nu fac decât să mă urmărească 24/7 de doi ani, să mă iradieze şi să mă împiedice orice aş face.

Crescuți pe linia torționară Piteşti, aceştia chiar sunt susținuți de Statul Român?! 

Ce treabă are România să mai existe după ce atâtea regimuri româneşti au încălcat sistematic drepturile omului, pe teritoriu dar şi în afară? Asta vă este identitatea? 

După atâta tortură,  eu nu mai văd decât o turmă sinucigaşă slujind unei fiare. O populație penibilă şi lipsită de darul conştiinței, nedefinită ca specie, care îşi cerşeşte moartea pe diverse glasuri, totodată beată de diverse iluzii. 

Faceți greşeala irakienilor, care au cumpărat arme de la americani ca să sfârşească sub cizma lor la prima greşeală a lui Saddam. Saudiții de azi torturează yemeniți şi sunt scârboşenia zilei...  după care,  mâine,  nu va plânge nimeni pe mapamond.  Lângă ei, şi românii: suntem şi noi torționari. Avem şi tradiție. Ce-aveți,  măi?! 

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Lxn a spus:

Torționarii (plătiți de cine?) nu fac decât să mă urmărească 24/7 de doi ani, să mă iradieze şi să mă împiedice orice aş face.

Crescuți pe linia torționară Piteşti, aceştia chiar sunt susținuți de Statul Român?! 

Ce treabă are România să mai existe după ce atâtea regimuri româneşti au încălcat sistematic drepturile omului, pe teritoriu dar şi în afară? Asta vă este identitatea? 

După atâta tortură,  eu nu mai văd decât o turmă sinucigaşă slujind unei fiare. O populație penibilă şi lipsită de darul conştiinței, nedefinită ca specie, care îşi cerşeşte moartea pe diverse glasuri, totodată beată de diverse iluzii. 

Faceți greşeala irakienilor, care au cumpărat arme de la americani ca să sfârşească sub cizma lor la prima greşeală a lui Saddam. Saudiții de azi torturează yemeniți şi sunt scârboşenia zilei...  după care,  mâine,  nu va plânge nimeni pe mapamond.  Lângă ei, şi românii: suntem şi noi torționari. Avem şi tradiție. Ce-aveți,  măi?! 

Esti din Pitesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/2/2018 at 9:32 AM, Gaslight said:

Parerea mea e ca nu-i mai grea cizma americana decit papucul turcesc sau opinca ruseasca, dar impresia mea este ca tu o preferi pe ultima.

Nu aş pune problema comparării regimurilor criminale, ci: de ce slujim regimuri criminale? 
Dah... câtă vreme regimul nu te torturează chiar pe tine, este firesc să spui: parcă merge! Dar sigur îți cere să faci ceva nedrept, ceva "mai mărunt". Şi, dacă faci acel lucru, altcineva sigur plăteşte în mod injust pentru asta. 
De aceea, pentru mine este clar: experimentele de tortură în care victimele primesc o scutire când devin torționari, ne învață repede un lucru profund, la nivel social. 
Anume: torționarii sunteți voi, cei care slujiți un guvern care torturează pe cineva. 
Tot de aceea, hoții sunteți voi, care slujiți un guvern care fură. Ucigaşii sunteți voi,  care slujiți un guvern criminal. 
De aceea, sunteți nevrednici de a exista în libertate... dar nici nu v-ați gândit la asta. 
Vedeți, democrația este foarte departe de a fi totuna cu nişte opinteli firave de a schimba ceva o dată la câțiva ani. 
Fără control, despre tratate internaționale nu poate fi vorba, acestea sunt o ipocrizie. De ce nu vă retrageți din ONU, care ar fi diferența? 

 

Democrația este regimul în care fiecare cetățean are control total asupra felului în care statul distribuie resursele comune pentru a asigura 
respectărea drepturilor omului, respectarea tratatelor internaționale în vigoare şi pentru a oferi un nivel de trai cât mai bun poporului în prezent, la concurență cu un viitor cât mai bun pentru copii şi toate generațiile viitoare. Şi în care aceste scopuri chiar sunt realizate. 

"Control total" înseamnă ca cetățeanul să aibă acces deplin la toate informațiile ce privesc aceste scopuri şi o contribuție la guvernare potrivită cu capacitatea sa în acest sens, așa cum este aceasta recunoscută de ceilalți cetățeni, conform legii. 
 

De ce ar fi fost acest lucru unul prea greu? Pentru că Armata este coruptă. Nu stați în țară, nu aveți nicio protecție, doar iluzia.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, eu inteleg perfect ca tu ai senzatia (sau certitudinea) ca esti zilnic torturat cu fel de fel de arme moderne, insa da-mi voie sa am serioase retineri in aceasta privinta. Eu sint genul de om suficient de naiv incit sa cred (pentru o scurta perioada de timp) o minciuna plauzibila, dar nu atit de naiv incit sa cred ca nu stiu cine l-a vazut pe Elvis ori ca nu stiu care este Hristos in persoana coborit printre muritorii de rind sau ca altul aude copacii vorbind.

Ideea e simpla: eu personal nu aud copacii vorbind si consider ca sint normal cit timp 99% dintre oameni nu-i aud nici ei.

Spui ca nu poti dormi noptile datorita torturii, insa de ce te-ar tortura cineva tocmai pe tine?

Ce perere ai despre afirmatiile si demonstratia din filmul de mai jos? Te inteleg perfect daca nu ai rabdarea sa-l urmaresti pina la capat; este un gest cit se poate de firesc sa opresti filmul dupa primele doua minute, sa inchizi calculatorul si sa-l scoti din priza pentru minim o saptamina :derisive:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, LuciaD a spus:

Esti din Pitesti?

Cred ca e din orasul dincolo de Muntii Fagaras, unde este fabrica de arme, dar pe moment am uitat numele, am trecut pe acolo la ultima vizita. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×