Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Potrivit lui Freud, visele sunt reprezentări de-ale inconștientlui. Sau altfel spus, chestii puse pe tapet de/din profunzimile ființei noastre care e clar că au o semnificație, deși nu întotdeauna clară.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Sherlock a spus:

Nu crezi ca visele tale au o semnificatie, sau visele in general? Ale oricui?

Nu, nu mai cred, m-am documentat bine. Singurele care imi mai ridica semne de intrebare sunt visele care reflecta fidel realitatea si pot fi considerate  premonitorii, pentru ele nu am gasit nicio explicatie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 minute, Vriies a spus:

Potrivit lui Freud, visele sunt reprezentări de-ale inconștientlui. Sau altfel spus, chestii puse pe tapet de/din profunzimile ființei noastre care e clar că au o semnificație, deși nu întotdeauna clară.

Freud nu poste fi luat in serios de catre oameni seriosi.:meeting:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 minutes ago, Fiero said:

Freud nu poste fi luat in serios de catre oameni seriosi.:meeting:

Asta o scoseși din puțul propriei gândiri sau doar se vrea a fi o glumă? :laugh:

Poate nu știai, dar măcar așa, ca fapt divers, e bine de știut că despre ceea ce a zis Freud se învață azi în manuale. :laugh:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 30 minute, Vriies a spus:

Asta o scoseși din puțul propriei gândiri sau doar se vrea a fi o glumă? :laugh:

Poate nu știai, dar măcar așa, ca fapt divers, e bine de știut că despre ceea ce a zis Freud se învață azi în manuale. :laugh:

Nu vreau sa supar pe nimeni si nici nu doresc sa ii schimb cuiva convingerile,  asa ca o sa ma opresc aici. M-am tot contrazis de-a lungul timpului pe tema asta, chiar de cand am intrat pe forum, si nu mai vreau sa o fac. Daca cineva s-a simtit aiurea, imi cer scuze, nu asta a fost intentia mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Fiero said:

Nu vreau sa supar pe nimeni si nici nu doresc sa ii schimb cuiva convingerile,  asa ca o sa ma opresc aici. M-am tot contrazis de-a lungul timpului pe tema asta, chiar de cand am intrat pe forum, si nu mai vreau sa o fac. Daca cineva s-a simtit aiurea, imi cer scuze, nu asta a fost intentia mea.

Adicătelea, io nu-s om serios că-l iau în seamă pe Freud? Bașca faptul că l-am mai și învățat pentru examene:laugh:

Stai liniștită, că doar discutăm și mai glumim oleacă. :smile:

Ama, nu știu cu cine te-ai contrazis de-a lungul timpului pe această temă, însă ceea ce-ți pot spune despre asta este că Freud a făcut deja istorie în domeniu și merită a fi luat în seamă :smile:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Fiero a spus:

Nu vreau sa supar pe nimeni si nici nu doresc sa ii schimb cuiva convingerile,  asa ca o sa ma opresc aici. M-am tot contrazis de-a lungul timpului pe tema asta, chiar de cand am intrat pe forum, si nu mai vreau sa o fac. Daca cineva s-a simtit aiurea, imi cer scuze, nu asta a fost intentia mea.

Adevărul că nici mie nu îmi place in mod deosebit de Freud, basca îl și consider un obsedat sexual. Psihanaliza fondata de el, însă, are câteva aspecte care au fost demonstrate de-a lungul timpului. Nu toate, de altfel. De exemplu, terapia prin interpretarea viselor, asta neînsemnand că simbolistica lor este una imaculata, ci mai degrabă că poate să te atenționeze cu privire la niste idei, întâmplări, persoane - care au ajuns să te preocupe atât de mult, încât se ,,revarsa'' chiar și în timpul somnului. Și nici nu știu dacă funcționează pentru toată lumea, unii oamenii reacționează mai bine la alte tipuri de psihoterapii. 

Pe mine mă ajută să încerc să îmi interpretez visele, mai ales cele care au impact puternic și caracter repetitiv. Poate e o iluzie și caut prin analiza lor sa forțez o parte plina a paharului, sa schimb una sau alta în modul de abordare a unei probleme  - dar , chiar contează dacă funcționează? 

Eu nu spun sa nu mergi la acest institut, chiar sunt foarte curioasa sa ne povestești cum e acolo și cum pun ei problema. Voiam doar să îți sugerez și alte idei, pentru că poate te ajuta, daca nu, acum, altădată :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de prima mea postare. am gasit ceva care ma amuza fantastic :lol2:

howto.jpg

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am programat. Si eronat i-am zis institut, este un laborator cel la care ma duc. Exista si institute, dar nu-s la mine in localitate. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×