Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

La 28.06.2018 la 0:11, Stu' a spus:

Trebuie sa perseverezi. Pleci de la ideea că sigur va funcționa.

 

Asa fac, dar nu funcționează si gata. Singurul lucru care funcționează este sa faptul ca uneori reusesc sa diminuez consecințele pe care le are nesomnul asupra organismului. Macar la nivel superficial reusesc asta, functionez pe pilot automat.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt dezastru la somn, atât de nașpa încât după o vreme de nedormit sau dormit puțin incepe sa mi se "trezească" cate o afecțiune cronică. Sau mai multe. Bine, norocul meu că îmi revin rapid. Mă ajută meditația sa dorm, numai că uneori nu sunt in stare sa o fac. Nu am mai băut cafea in ultima perioadă și nu m-am mai îndulcit nici cu alte stimulente, însă se pare că va dura ceva vreme până voi scăpa de extenuare. Complet nu pot scăpa de ea, am o afecțiune cu bătaie lungă care strica și altele în organismul meu. Mă tratez, tratamentul e pe viață, dar inca nu e bine. Mă afectează profund, e chin mare. Mi-e o ciuda de mă ia strechea.

Da' nu mă luați în seamă că-s sevrata. : Lol2:

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa vizitez un institut de somnologie. Am discutat in seara asta cu cineva care deja a fost acolo si m-a convins. Ma hotarasem sa fac asta anul trecut, dar pana la urma am renuntat. Acum stiu ca trebuie sa o fac si pe-asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat faza cu 2,1. 2,1. 2,1. 2,1?

 

Nici nu am știut că există institut de somnologie. Exista în Ro? Cu ce se ocupa mai exact? Nu că titlul nu se sugera, still, nu am nici cea mai vaga idee ce face in practica.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat, insa nu a functionat. Singurul lucru care a funcționat a fost sa stau linistita si sa accept ca e posibil sa nu dorm. Asa am reusit sa adorm in cele din urma, chiar daca doar pentru 3-4 ore. Calitatea somnului inca lasa de dorit, asta se verifica si la inatitut si de-aia vreau sa merg la o consultatie . Acolo poti afla daca problemele tale cu somnul nu se datorează cumva apneei sau altor afectiuni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu funcționează, chiar cred că ți s-au adunat atât de multe în suflet și în minte, încât trebuie sa schimbi ceva în viața ta.

Bine, again, intuitiv vorbind.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și crezi că la institutul de somnologie vor trata efectul său și cauza?

Întreb pentru că zau nu am auzit de astfel de institut. Și mai degrabă aș opta pe psihoterapia visului. Sa îți notezi visele timp de o luna, apoi sa incepi sa le analizezi. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca visele au cu adevarat o semnificatie, Stu. Sau cosmarurile, mai bine zis, ca astea alea de ma bantuie de cand ma stiu.

Cei de la institut sunt doctori pneumologi, tipa la care ma duc eu are doctoratul in pneumologie si e specializata in somnologie. Apneea poate fi foarte periculoasa, netratata la timp, duce la multe alte boli. Plus ca te simti mai mereu ca o leguma, chiar daca dormi foarte mult. Tipul cu care am vorbit se simte acum ca un nou nascut, in sfarsit, dupa foarte multi ani de chin, doarme bine si are energie.

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 27 minute, Fiero a spus:

Nu cred ca visele au cu adevarat o semnificatie, Stu.

Nu crezi ca visele tale au o semnificatie, sau visele in general? Ale oricui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×