Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 15 ore, The Unknown a spus:

:biggrin:  o carte plictisitoare cum e biblia te pune la somn adanc in secunde si nimic nu e de numarat.   

Mie Biblia mi s-a parut fascinanta. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, SenAnlatKaradeniz a spus:

Fiero,

Mai mult pentru tine am deschis acest topic, am vazut postarile in care ziceai ca ai probleme cu somnul. Am vrut sa iti scriu in privat, dar am zis ca poate ajuta si pe altii. Oricum, impresia mea e ca ai probleme cu adormitul, nu cu somnul. La fel cum am si eu cand gandurile nu imi dau pace ( o alta expresie pentru anxietate, suna mai frumos ::cool: ). Metoda de care am vorbit in prima postare functioneaza si atunci cand dormi foarte putin. De exemplu, te pui in pat la 23:30 si vrei sa te trezesti la 6:30. In general, e un timp suficient pentru incarcarea bateriilor. Dar pentru ca unii au/avem probleme, cand te asezi in pat, spune-ti, foarte convinsa, si fara sa crezi ca e ceva paranormal. Acum ma culc si ma trezesc la 6:30 odihnita. Eu ma trezesc odihnita chiar daca in intervalul asta am reusit sa dorm doar o jumatate de ora , maxim o ora. Ca sa nu mai spun ca ceasul il pun sa sune de proba, mereu ma trezesc cu un  minut inaintea alarmei.

Multumesc! :smile: E bine ca ai deschis topic, cum ai spus si tu, poate sunt mai multe persoane care au probleme cu somnul si vor putea beneficia de sfaturile oferite de cei care postează aici. Am incercat sa fac ce mi-ai spus tu aseara, insa nu am repetat in minte ca vreau sa ma trezesc odihnita, am spus ca vreau sa ma trezesc la o anumita ora dar sa dorm 8 ore (inițial m-am gandit sa spun 12, apoi 10, dar mi-am spus ca poate gresesc fiind prea lacoma). Nu imi dau seama daca a funcționat,  pt ca am reusit sa dorm mai multe ore decat de obicei,  de-aia azi nu am mai fost obosita prea tare, desi tot nu mi-am revenit din somn foarte usor. Problema e ca la mine s-a creat de cativa ani un pattern, care cred eu, posibil sa ma insel (mi-as dori f tare asta) e greu sa fie spart. Tiparele astea comportamentale ajung cu timpul sa fie adanc inradacinate in creier, Goleman spunea ca urmele pe care un tipar le lasa asupra creierului sunt la inceput firave, asemeni urmelor de pasi care străbat un strat de zapada groasa, insa, pe masura ce trece timpul, ele se adancesc si sunt aidoma unei carari batatorite. Am incercat n metode fara rezultat,  am apelat chiar la pastile pe baza de plante, toate dau rezultate doar pt putin timp. Important este ca nu mi-am pierdut speranta, sper ca va veni si ziua aia in care dimineata sa ma trezesc odihnita, asa cum se intampla altadata.  Mie chiar imi placeau diminetile, ma trezeam f usor si eram plina de energie de la primul pas pe care il faceam afara din pat.

Nu te supara pe Olga, eu nu ma pot supara niciodata pe ea, orice ar face imi ramane simpatica. Nu cred ca a fost rau intentionata.

Olga, niciodata nu mi-am dorit sa fiu sofer, am avut fobie de mers cu mașina cu mult timp inainte de a avea motive reale sa am vreo fobie legata de masini, nici vorba sa ma gandesc vreodata sa stau in spatele volanului, stai linistita.  

Editat de Zero*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai că atunci când ești mega stresat funcționează mai bine. Gândește-te că nu zici 1,2. Ci 2,1. După 1 nu mai vine nimic ...zero nu se pune.

 

Încearcă măcar o dată, de vrei.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 21.06.2018 la 10:01, SenAnlatKaradeniz a spus:

[...] e posibil sa ma simt odihnita si bine, dar organismul meu chiar se odihneste?

 

Ma logasem si zilele trecute pt. a-ti raspunde, dar pierdusem conexiunea la internet datorita prostiei mele. Asa ca iti voi scrie astazi intrucat am timpul necesar pentru a ma intinde la palavre. iar cand vine vorba de tine, o fac intotdeauna cu o deosebita placere.

Ti-am punctat cu verde deoarece consider topicul tau foarte pretios, o problema de actualitate dezbatuta mai prin toate corturile, pardon...am vrut sa zic cluburile.  :laugh:

Lasand gluma deoparte, da-mi voie sa te felicit si sa te cert totodata, fiindca nu mi-ai dat posibilitatea sa-ti evaluez topicul. As fi dorit sa-ti bag vreo cinci stelute, dar canci! :smile:

Vad ca unii isi baga ratul in topic datorita plioctiselii, si nicidecum pt. a-si aduce vreo contributie sau sa inchege vreo discutie productiva, dar tu nu-i baga in seama si continua sa scrii, pentru ca eu cand am timp, te voi citi negresit.

Referitor la fraza in care te-am cittat, as vrea sa-ti zic ca e posibil sa functioneze la unii, iar pentru altii sa fie apa de ploaie.

De ce zic asta? Pai, in mod normal, dorm cam vreo 6 ore pe noapte- nu ma trezesc destul de odihnit.

Uneori dorm 7, iar atunci ma simt mai ok, insa cand dorm 8 ore...ma simt ca un nou-nascut, lucru ce se intampla foarte rar.

Nu m-a trecut vreodata prin cap sa-min rezolv mica problema, am lasat-o pe seama stresului oboselii etc, desi as fi putut cu usurinta sa dau o cautare in motoare.

Stiu ca sunt incredibil uneori, nici mie nu-mi vine a crede, dar tu da-mi crezare.  :laugh:

Uite, mi s-a intamplat ca la amiaza sa bag cornu' in perna pentru refacere, avand in gand sa dorm vreo ora-doua. La nici 30 de minute ma trezesc spontan ca si cum as fi dormit o noapte intreaga, plin de energie si odihnit. Nu e ok, asta e parerea mea. Cred ca e o modalitate de-a-ti fenta propriul organism. Pur si simplu, corpul uman dupa o zi de munca, nu se poate reface in cele 30 de minute. 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar eu nu vreau ca cineva sa își fenteze propriul organism. Sunt însă situații în care nu poți avea odihna necesara din motive personale sau impersonale. Metoda pe care am spus-o functioneaza pe mai multe planuri.  În primul rand, cand spun că mă trezesc odihnită a doua zi, organismul, creierul meu se liniștește pentru ca ȘTIE că intr-adevăr a doua zi va fi odihnit. Și ăsta e cel mai important. Pentru că,  repet, majoritatea celor care au probleme cu somnul de fapt au probleme cu adormitul.

Încă ceva. Nu știu alții cum sunt, dar la mine mai era o problema majora la somn. Dupa ce s-a născut fi-mea, pana de curând când am realizat unde greșesc,  vroiam sa controlez zi și noapte mediul în care se dezvoltă ca să fiu sigură că e totul în regula. Orice perturbare a mediului ideal în care trebuia sa fie mă trezea. Aer prea închis,  prea cald, prea frig,  tuse, respirație neritmica, sa nu cada din pat, sa nu.... Nu mai continui pentru că ați înțeles ideea. Dacă aveți și unii din voi problema asta trebuie să învățați sa let go, și somnul va fi mult mai ușor. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, SenAnlatKaradeniz a spus:

Dar eu nu vreau ca cineva sa își fenteze propriul organism. Sunt însă situații în care nu poți avea odihna necesara din motive personale sau impersonale. Metoda pe care am spus-o functioneaza pe mai multe planuri.  În primul rand, cand spun că mă trezesc odihnită a doua zi, organismul, creierul meu se liniștește pentru ca ȘTIE că intr-adevăr a doua zi va fi odihnit. Și ăsta e cel mai important. Pentru că,  repet, majoritatea celor care au probleme cu somnul de fapt au probleme cu adormitul.

Încă ceva. Nu știu alții cum sunt, dar la mine mai era o problema majora la somn. Dupa ce s-a născut fi-mea, pana de curând când am realizat unde greșesc,  vroiam sa controlez zi și noapte mediul în care se dezvoltă ca să fiu sigură că e totul în regula. Orice perturbare a mediului ideal în care trebuia sa fie mă trezea. Aer prea închis,  prea cald, prea frig,  tuse, respirație neritmica, sa nu cada din pat, sa nu.... Nu mai continui pentru că ați înțeles ideea. Dacă aveți și unii din voi problema asta trebuie să învățați sa let go, și somnul va fi mult mai ușor. 

Vezi tu, desi n-am avut de gand sa te supar, vad ca am reusit in cele din urma, totusi.  :pardon:

Uite, pentru cei ce au probleme cu somnul, e o idee buna decat sa recurga la medicamente, insa cum spuneai si tu, problema e privita in mod gresit. Am sa-ti zic despre mine desi stii prea bine ca nu-mi face placere asemenea discutii, mai ales public.

Banuiesc, zic asta fiindca n-am inca confirmarea, ca cele sase de ore de somn imi sunt insuficiente pt. ca organismul imi cere sapte, respectiv opt ore de somn pt. a ma situa la paramaetrii maximi. Cred ca problema mea este starea psihica pe care o am in momentul in care ma duc la culcare.Fac un sumar rapid al muncii si problemelor ce trebuiesc rezolvate in ziua urmatoare. E posibil ca in acest mod sa ma setez in mod inconstient, ca trebuie sa ma trezesc mai devreme pt. a avea timpul necesar rezolvarii tutuoro problemelor.

Ti-am zis, banuiesc ca asta ar fi problema mea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 40 minute, LuciaD a spus:

A postat Olga un articol interesant, pe care l-am citit acum, la topicul despre Michael Jackson si scrie si acolo despre ce-nseamna sa nu dormi suficient!

Iata link-ul:

 

 

Mai lasa-ma cu olga, ca putem gasi articole si fara ea. Da, l-am citit, dar nu in intregime.

Surmenajul, chiar daca unora li se pare incredibil, e aducator de moarte. Asta ti-o zic de la sursa sigura. Medicii spun ca tinerii au probleme destul de mare, iar unii ajung chiar sa moara datorita stilului de viata pe care-l imbratiseaza. Conform statisticilor, cam 10% dintre tinerii afectati de surmenaj, o sfarsesc urat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucia, este obișnuit ca cei care își simt moartea aproape sa nu doarmă,  apoi sa nu mai mănânce, în ultimă instanță renunțând și la hidratare.

Vax, nu m-ai supărat deloc. Din ce spui, nu prea văd o problemă la tine. 6 ore e puțin,  dar dacă le bifezi în fiecare noapte și dormi fără întrerupere,  eu zic că e acceptabil. Dacă totuși te simți obosit ziua, încearcă și alte metode de relaxare, gen meditație.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 minute, SenAnlatKaradeniz a spus:

Lucia, este obișnuit ca cei care își simt moartea aproape sa nu doarmă,  apoi sa nu mai mănânce, în ultimă instanță renunțând și la hidratare.

 

Sunt care doar dorm si, intradevar, refuza orice fel de hrana!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×