Sari la conținut
Forum Roportal
Lxn

Limbile latine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cea mai simplă tușă sugerată de imagine ar fi suprapunerea scandinavilor peste centrul grupului cu H5, subțiindu-l (deci inclusiv mtdna W a venit mai pe urmă...adică ungurii finlandezi) 

(Ar fi mai greu să spunem că H5 a difuzat așa de alandala.) 

Ce n-am găsit sunt figurile acestor grupuri,  trebuie să fie un site... 

Editat de Lxn
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numele cultural al Danemarcei era "DACIA", nume dat de catre ei in amintirea stramosilor lor.

Editat de LuciaD
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu pricep daca vikingii erau daci sau dacii erau vikingi ... desi traditia noastra in ceea ce priveste navigatia tinde spre zero.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, LuciaD a spus:

Numele cultural al Danemarcei era "DACIA", nume dat de catre ei in amintirea stramosilor lor.

Cineva a incurcat itele puternic in cartea de istorie!!!   Pe danezi i-a plasat pe muntii romaniei, parca era cale de o ora de plimbat in parc  :lol2:   

Niciodata n-am crezut in povestile cu dacii, cumva nu se lipeau de realitate degeaba era documentat de Ceausescu originea romanilor.

  • Downvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

faza cu danezii a vrut să fie o oglindă ironică la chestia cu welch/walach... care avea, totuşi, o componentă genetică

 

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 ore, The Unknown a spus:

Cineva a incurcat itele puternic in cartea de istorie!!!   Pe danezi i-a plasat pe muntii romaniei, parca era cale de o ora de plimbat in parc  :lol2:   

Niciodata n-am crezut in povestile cu dacii, cumva nu se lipeau de realitate degeaba era documentat de Ceausescu originea romanilor.

Nici revizionistii maghiari nu vor sa creada asta, in ciuda faptului ca exista destule dovezi istorice.

Zici ca esti vreo serpoaica cu limba mieroasa, care indrazneste sa sa indoiasca de descendenta poporului roman?

Asculta, daca nu-ti plac romanii, ce dracu' mai cauti aici? :o:

Editat de vax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 ore, Lxn a spus:

Cea mai simplă tușă sugerată de imagine ar fi suprapunerea scandinavilor peste centrul grupului cu H5, subțiindu-l (deci inclusiv mtdna W a venit mai pe urmă...adică ungurii finlandezi) 

(Ar fi mai greu să spunem că H5 a difuzat așa de alandala.) 

Ce n-am găsit sunt figurile acestor grupuri,  trebuie să fie un site... 

Mirosi de la o posta. Ce treaba au ungurii intr-un topic despre limbile latine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Căutam numitorul comun genetic al celor ce vorbesc limbi asemănătoare, unii zic că nici nu e cazul să căutăm așa ceva şi dau exemplu pe maghiari. Dar eu la asta replicam că tocmai la ei am găsit şi limbă și gene comune cu finlandezii. Deci, se poate. 

Totuși, pentru vorbitorii de limbi romanice nu am găsit o genă comună pentru ei și numai pentru ei. Adică, nu în planșele de pe net. 

Dar tot nu o să înghit ideea că dacii, de exemplu, vorbeau ceva mult diferit și au preluat latina în scurta ocupație. Nici că au dispărut din teritoriul cucerit. 

Mai ales că româna se vorbeşte frumos şi prin Moldova, și Traian nici nu ajuns pe-acolo.

 

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 ore, The Unknown a spus:

Cineva a incurcat itele puternic in cartea de istorie!!!   Pe danezi i-a plasat pe muntii romaniei, parca era cale de o ora de plimbat in parc  :lol2:   

Niciodata n-am crezut in povestile cu dacii, cumva nu se lipeau de realitate degeaba era documentat de Ceausescu originea romanilor.

Nu ai citit legenda lui Danus, conducatorul dac ce si-a luat tribul dacic pe care il conducea si a emigrat spre nordul Europei unde a intemeiat Danemarca? Sau tu citesti doar news letter de  la evenimentul zilei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda ... daca romanii nostrii confunda Dacia cu Danemarca e perfect de inteles de ce strainii confunda romanii cu romii.

Cine dracu' sta sa faca diferenta dintre romanian si romani?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×