Sari la conținut
Forum Roportal
Anndrab

Durere la maselelecu plombe interdentare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am avut niste carii interdentare atât în partea dreapta cât și în partea stângă, ambele extrem de aproape de nervi. Medicul stomatolog mi a pus un material care protejează însă după câteva zile molarul din partea stanga s a innegrit. Acum ceva vreme am inceput sa simt durere la rece, cald, dulce in ambele parti unde am avut carii. Am făcut mai multe radiografii si nu pare a fi nimic în neregulă, medicul stomatolog mi a sugerat să schimb pasta de dinti spunând că am o hipersensibilitate dentară, am folosit Sensodyne rapid relief o luna si nimic, durerea încă persista. După toată această încercare de a scapa de durere, medicul mi a spus că trebuie să scoată materialul si sa il înlocuiască. Am cerut părerea unui alt medic stomatolog iar răspunsul a fost același. Intrebarea mea este de ce dintele si a schimbat culoarea si de ce e nevoie ca medicul sa faca din nou aceeași procedură dacă prima dată nu a funcționat? Este normal sa simt durere după astfel de intervenții? Nu a lucrat bine medicul sau sunt dintii mei prea sensibili? Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ti-a plombat cariile, n-a scos nervii inainte???   Nu inteleg termenul "plombe interdentare" dar n-are nimic, dimineata si eu merg la dentist si-l intreb.

Nici nu concep asa ceva sa se mai intample azi.  Dintele cand se strica isi schimba culoarea, nervii distrug mai rau dintele deja stricat asta-i reactia, sint convinsa.   

Vrea alti bani acum pentru scoaterea nervului si tratarea radacinii sa-l poate reconstrui dintele dar coroana va costa separat daca se sparge in timpul lucrarii. 

Du-te la alt doctor si inainte discuta toate posibilitatile si daca se mai merita de investit in dinti stricati sau sint necesari implanti.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Plombe interdentare inseamna ca au fost făcute între dinti. Nu mi a scos nervul, a spus că nu e cazul de asa ceva si ca merge salvat, tocmai de asta mi a pus un material de protecție.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este cazul de implant sau ceva, nu a ajuns premolarul chiar atat de rau însă mă doare la rece, dulce, cald, chiar și la periaj uneori. Mă întreb dacă am eu vreo problema sau nu a lucrat bine medicul pentru ca la ambii premolari unde am avut carii foarte aproape de nervi am dureri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Odata ce dentistul incepe sa lucreze la un dinte sau la o masea, pe masura ce se apropie de nerv vei avea astfel de dureri. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg, însă până acum o luna si ceva nu m a deranjat absolut nimic, uneori mă doare si cand beau apa la temperatura camerei de exemplu, plus ca dintele este gri în dreptul gingiei, asta nu cred ca e un lucru prea ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"S-a aflat abia acum! Pacienții cu plombe METALICE riscă să fie otrăviți cu mercur dacă se supun testelor RMN" ...

evz

Acum are sens ce-mi spunea o cunostinta ca in State nu i-a facut RMN pana nu si-a schimbat dintele, n-am inteles de ce, doar ca nu se accepta metal doar implantul daca este necesar procedura.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×