Sari la conținut
Forum Roportal
Cîrciu Marcu

Liberul arbitru

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! 

Vreau sa stiu si eu daca liberul arbitru poate fi dependent de manifestarea de voința a unei părți.

De exemplu: Aleg,prin liberul arbitru , ca cineva să-mi “gestioneze” viata.   Dupa e clar ca persoana respectiva face toate alegerile pt. mine independent de voința mea, mai exista liberul arbitru aici? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A existat liber arbitru cand ai avut de ales. Dupa aceea, nu, ca nu ai mai ales tu.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Cîrciu Marcu a spus:

De exemplu: Aleg,prin liberul arbitru , ca cineva să-mi “gestioneze” viata.   Dupa e clar ca persoana respectiva face toate alegerile pt. mine independent de voința mea, mai exista liberul arbitru aici? 

Este o situatie ipotetica si in acelasi timp imposibila. Nicio fiinta rationala nu face asa ceva deliberat.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica vrei sa spui ca oamenii religiosi nu sunt fiinte rationale? Pentru ca exact asta fac, deliberat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce aiureala.

Semnezi contract pe viață? Nu poți decide că în momentul în care nu mai vrei că viața să îți fie gestionată de acea persoana - să ai din nou așa zisul liber arbitru?

 

Pe de altă parte, acest liber arbitru nu te poate părăsi niciodată. Și când ești închis sau paralizat, încă gândești, analizezi, îți imaginezi - trăiești în libertate în intimitatea sufletului tau.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 25 minute, SenAnlatKaradeniz a spus:

Adica vrei sa spui ca oamenii religiosi nu sunt fiinte rationale? Pentru ca exact asta fac, deliberat.

Serios, asa intelegi tu? Nu-mi deau seama, poate ai putea sa-mi explici afirmatia pe care o faci. Eu nu vad legatura.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In momentul in care alegi pe altcineva (Dumnezeu, in exemplul de fata) sa iti dicteze viata, nu mai ai liber arbitru. Asta in cazul ideal in care Dumnezeu chiar iti dicteaza viata si nu te mananca sfintii pana ajungi la el.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vad asa lucrurile, in general nu-mi place sa exagerez. D-zeu a impus niste reguli. Comunitatea a impus niste reguli. La job ai alte reguli.

Intelegi ce vreau sa spun? Inseamna ca niciun om, nu numai religiosii, nu sunt fiinte rationale, daca judecam dupa rationamentul tau.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rationamentul meu era legat de raspunsul tau legat de prima postare. Ai spus ca e o situatie ipotetica.

Nu este. Dilema de fapt, nu este daca ai sau nu liber arbitru, ci daca il folosesti sau nu.

Daca nu il folosesti, asa cum zice initiatorul, ce daca il ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×