Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, sunt casatorita, avem si un copil adolescent dar relatia nu mai merge. Avem perioade bune dar la fel si proaste. Stiu ve-ti spune, divortul e rezolvarea si chiar asta este dar e greu. Nu sunt neaparat dependenta financiar de el, am si eu venituri dar avem impreuna o casa si un oarecare confort. Nu vreau sa dau vina numai pe el, cu siguranta sunt si eu vinovata. Problema e alta, ca inca il iubesc foarte mult. El spune ca ma iubeste in momentele bune dar in cele rele nu, nu stiu cum vine asta dar eu il iubesc tot timpul. Dar in acelasi timp, avand in vedere multe aspecte si ca relatia nu mai merge mi-as dori sa ma detasez de el, sa ma indepartez sentimental, sa nu il mai iubesc. Poate veti spune ca daca tot il iubesc atat de mult ar trebui sa lupt mai mult sau altceva dar nu cred ca ar avea vreun rezultat. Sunt momente in care ma jigneste, se supara din orice, etc. Pana acum nici unul dintre noi nu a intentat divortul dar probabil ca va urma. Deci imi doresc sa nu mai fiu dependenta sentimental de el. Cand ne mai certam eu nu pot sta suparata foarte mult si mereu il abordez iar el imi raspunde foarte rece si din cauza asta sufar. Am incercat chestii de genul sa merg la cumparaturi, sa ies in oras, etc. Dar nu functioneaza. Cu mare greu ma abtin sa nu ii scriu un mesaj, sa il intreb ce face iar el nu prea imi raspunde. Acasa, casa e destul de mare si cand suntem suparati nu ne intersectam neaparat. Deci vreau sa nu il mai iubesc, vreau sa ma indepartez de el, as vrea chiar sa il urasc dar nu pot. Stiu ca nu merita iubirea mea. Ajutati-ma, dati-mi idei, sfaturi, certati-ma, orice dar sa functioneze. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, eu7777 a spus:

El spune ca ma iubeste in momentele bune dar in cele rele nu, nu stiu cum vine asta dar eu il iubesc tot timpul. 

El incearca astfel sa-ti comunice ca sentimentele lui sint inconstante, deci superficiale. Exista oameni care "iubesc" in acest fel.

Impresia mea este ca esti intr-o casnicie care este intr-o oarecare masura una abuziva, si pe undeva esti constienta de acesta deoarece vrei sa te rupi cumva de el.

Dupa parerea mea singurul mod care functioneaza este sa intelegi ceea ce traiesti si linga cine traiesti.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Adesea este mai folositor sa pleci din preajma unor oameni decat sa te plangi de comportamentul lor." (Jean de la Bruyere)

In opinia mea, cu cat amanati clarificarea situatiei in care va gasiti voi ca si cuplu, ca si familie, cu atat revine "chestiunea" cu o si mai mare incarcatura emotionala. Orice amanare a clarificarii va aduce cu ea noi provocari, probleme noi, poveri suplimentare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-ai pus problema ca-si pierde mintile, nu-i asa?   neuronii il parasesc.  Desigur nu te mai merita, si nu meriti viata cu el, insa ai grija sa nu pierzi prea mult financiar.  Asigura-te ca ai atit pus deoparte sa traiesti singura, nu-l mai pune pe el la socoteala si nu consuma energie ca doar gura-i vorbeste fara minte.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 hours ago, LuciaD said:

" Adesea este mai folositor sa pleci din preajma unor oameni decat sa te plangi de comportamentul lor." (Jean de la Bruyere)

In opinia mea, cu cat amanati clarificarea situatiei in care va gasiti voi ca si cuplu, ca si familie, cu atat revine "chestiunea" cu o si mai mare incarcatura emotionala. Orice amanare a clarificarii va aduce cu ea noi provocari, probleme noi, poveri suplimentare.

Usor de zis dar greu de plecat. In rest cam asa e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Îl iubești pe el, sau iubești confortul?

Mie nu îmi e prea clar..

Daca simți că nu te iubește, ce poți să îi faci? Stai și accepți sau pleci. Sa te muti in pod nu poți.

 

De fapt, ce răspuns cauți tu?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 hours ago, The Unknown said:

Nu ti-ai pus problema ca-si pierde mintile, nu-i asa?   neuronii il parasesc.  Desigur nu te mai merita, si nu meriti viata cu el, insa ai grija sa nu pierzi prea mult financiar.  Asigura-te ca ai atit pus deoparte sa traiesti singura, nu-l mai pune pe el la socoteala si nu consuma energie ca doar gura-i vorbeste fara minte.  

E dragut comentariul tau dar nu cred ca il parasesc neuronii. Oamenii se schimba, iubirea dispare, unii trec mai usor peste asta, altii mai greu. Intr-adevar mai gresesc si eu, ii mai aduc reprosuri uneori dar eu consider ca nu gresesc atat de tare pe cat de mult se supara el. Sau poate imbatraneste si totusi il parasesc neuronii? Intr-adevar nu merita sa-mi consum energia cu el dar inca nu am reusit asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 hours ago, Stu' said:

Îl iubești pe el, sau iubești confortul?

Mie nu îmi e prea clar..

Daca simți că nu te iubește, ce poți să îi faci? Stai și accepți sau pleci. Sa te muti in pod nu poți.

 

De fapt, ce răspuns cauți tu?

Nu pot sa ma mut in pod dar pot la mansarda.

Poate il iubesc si pe el si confortul. Nu vad ce e gresit in a-ti iubi casa ta pentru care ai muncit si ai facut tot posibilul sa te simti confortabil in ea.

Am zis ca il iubesc pe el si confortul e altceva. E ceea ce am muncit impreuna. Nu o sa plec doar sa fiu plecata. Atunci cand voi pleca, vom pleca amandoi, adica vom vinde totul si vom imparti banii. Dar nu e chiar nevoie sa plec, spatiu e suficient, chiar si curtea are doua intrari, deci am putea chiar sa nici nu ne vedem. Si am zis, avem si un copil adolescent, caruia nu pot sa-i zic hai sa ne facem bagajele si sa plecam, ca e mare totusi. Nu e ca si cum ar fi un bebelus pe care-l iei in brate si ai plecat. Dar in acelasi timp nici nu pot sa-i zic, vezi ca am plecat, pa. 

Si daca as pleca acum tot nu as rezolva problema mea de moment, tot la el m-as gandi, tot pe el l-as iubi. 

Ce raspuns caut eu??? Poate sa ma detasez de el, fara sa sufar prea mult. Pana la urma tot un confort.

Editat de eu7777
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×