Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2 hours ago, Gaslight said:

Nu este o idee buna sa-i spui unei persoane apropiate ca are probleme psihice deoarece risti sa aiba o reactie violenta. Unele lucruri este mai bine sa ramina nespuse :smile:

Binenteles ca nu as face asta. Si oricum este doar ceea ce eu cred.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
42 minutes ago, Enki said:

Alina, cand spuneai ca incep discutii de la cumnata, la ce te refereai? Ce avea de comentat referitor la ce?

Si mai am o curiozitate, casa e pe numele tau, a sotului, a amandurora? Nu de alta, dar nu vad de ce trebuie sa suporti in casa ta o persoana care nu numai ca nu te place, dar si cauta conflicte cu tine.

Casa e a amandurora. Nu mai tin minte la ce discutii de referi. Practic in prezenta mea nu sunt discutii conflictuale, doar niste contradictii minore. Am mai scris ca ii surprind uneori discutand despre mine, ca imi aud numele si cand ma apropii se opresc din discutie si imi mai dau seama si dupa mimica lor. Daca zic ceva, ei spun ca nu e adevarat. Si brusc, de la o zi la alta, uneori sunt suparati pe mine, fara sa stiu de ce. Sau poate doar fac pe suparatii, ca sa-i las eu in pace. Oricum nu am inteles in totalitate comportamentul lor. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
49 minutes ago, LuciaD said:

Da.  Cand observi ca " nu vrea sa plece chestiunea in cauza ", este bine sa-ti exprimi doleantele si punctul tau de vedere clar, fara atatea "ocolisuri". Lucrurile, in asemenea situatii, trebuiesc clarificate direct, ferm, cu voce tare, din postura autoritatii celui care stie cine este, ce-si doreste de la viata, deoarece nu mai este cazul sa preia "problemele " si "provocarile" celor implicati.

Da, dar nu s-ar intampla decat sa se supere amandoi si nu as rezolva practic nimic. Ei tot nu s-ar schimba. Pe parcurs am mai incercat dar tot motiveaza ca sunt frati, ca nu s-au vazut demult, ca nu ma incurca, etc. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 minute, a_alina9999 a spus:

Da, dar nu s-ar intampla decat sa se supere amandoi si nu as rezolva practic nimic. Ei tot nu s-ar schimba. Pe parcurs am mai incercat dar tot motiveaza ca sunt frati, ca nu s-au vazut demult, ca nu ma incurca, etc. 

Atunci sa nu te miri, sa nu te mai plangi si sa-ti asumi deciziile pe care le iei. Daca veti continua tot asa, fara a clarifica ferm situatia voastra, atunci sa te astepti la noi provocari si la fel de fel de argumentari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ziceam de a nu mai continua si perpetua aceeasi stare de fapt, deoarece vor avea si vor perpetua aceleasi experiente. Ei sunt de cativa ani in aceeasi situatie sau poate ca am inteles eu gresit!:biggrin:Sigur ca ei pot continua cu starea de a fi "diplomati"...multi ani, de acum incolo, dar "Viata" le va da din ce in ce mai multe "semnale de alarma", din toate punctele de vedere si pe toate planurile.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am descoperit in sfarsit ca cumnatica este si mincinoasa sau mai exact prezinta situatia altfel decat este. Azi a plecat. 

Dar cum locuim la curte, avem si o bucatarie separata, hai sa-i zic o bucatarie de vara, intr-o parte laterala a casei. Avem si doi catelusi, asa ca in partea cu bucataria avem si o curte interioara sa-i zic, unde stau catelusii inchisi sa nu fuga. Stiam ca ea isi pregateste bagajele si oricum nu prea stateam eu in jurul eu, asa ca eu mi-am vazut de treaba in bucatarie. La un moment dat vine cumnata si ma striga, eu ies afara sa ii deschid portita. Ea imi spune ca pleaca (trebuia sa o conduca sotul la avion) si imi intinde mana peste gard sa ma salute. Am ramas surprinsa ca procedeaza asa, insa m-am gandit ca fiind putin suparata, nu vrea sa ma salute cum faceam de obicei, adica ne imbratisam si atunci i-am intins si eu mana, ce era sa fac. Am deschis portita, dar ea s-a indepartat de mine. Sotul nu a fost pe faza la intamplarea asta. Si pe urma ce credeti ca mi-a zis sotul cand s-a intors acasa dupa ce a condus-o la aeroport? Ca am salutat-o pe sora-sa peste gard si nu am invitat-o inauntru. E clar ca asta i-a spus in masina. Mi-e greata. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, a_alina9999 a spus:

Cred ca, cam asa proceda ea tot timpul dar pana acum niciodata nu mi-a spus sotul vreo chestie de genul, astfel incat sa imi dau seama ca minte.  

Sotul tau n-a reusit inca sa te cunoasca si sa inteleaga ca, de fapt, sora lui va manipuleaza?!

Hmm... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×