Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

47 minutes ago, LuciaD said:

Trebuie sa stati de vorba voi trei, deoarece iti va fi din ce in ce mai greu sa-ti mentii starea de echilibru si veti rabufni toti trei intr-un mod nu prea placut.

E foarte adevarat. Dar acum nu o sa mai zic nimic, deoarece pleaca. Si tura viitoare sau o luam de la capat sau nu ne va mai gasi impreuna. Cu toate ca ea pare o nesimtita, nu as vrea sa il acuz nici pe sotul meu dar intr-o mare masura pe el il consider nu neaparat vinovat dar responsabil de toata situatia asta. El permite sa se intample asta. Pe parcursul timpului, aproape 20 de ani, i-am gasit diverse scuze, ba ca vrea sa fie amabil, ba ca poate vrea sa impresioneze, ba una, ba alta. Si au fost suficiente vizite. Ba ale socrilor cand traiau, ba ale surorii lui, ba mai la inceput si ceva prieteni. E adevarat si faptul ca noi locuim departe de ei, sau invers ei de noi si e adevarat si faptul ca distanta fiind mare vizitele nu se pot rezuma doar la o cafea sau la o cina dar eu consider ca a fost prea mult. Si mai consider ca o mare parte din degradarea relatiei noastre e direct sau indirect din cauza situatiilor de genul. Poate nu e asa, dar mie asa mi se pare ca pentru sotul meu rudele lui sunt mai importante decat mine  si asta nu e sanatos. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, a_alina9999 a spus:

Nu mai are alte rude. Nu stiu daca o face chiar intentionat dar si eu am impresia ca se joaca cu nervii mei. Daca la inceput cand vine, primele zile e draguta si simpatica si cu mine, imi face complimente, povestim, e chiar ok, pe urma nu stiu se plictiseste sau ceva dar se schimba total, imi arunca priviri rautacioase sau nici se uita la mine, de multe ori eu trebuie sa o salut prima. Si cand ma saluta ea prima, o face asa apasat, ca si cum ar spune, vezi te-am salutat.

Cu siguranta are trasaturi histrionice si, da, datorita acestei probleme psihice nu are rabdare si se plictiseste foarte repede, simtind aproape tot timpul nevoia sa fie in centrul atentiei. In primele zile petrecute la voi traieste bucuria revederii, dar dupa aceea se plictiseste si comportamentul ei devine mai ... hai sa spunem abuziv. Important este sa intelegi ca ea nu se poate schimba, dar ca intr-o oarecare masura va reactiona altfel daca impui niste limite. Eventual poti citi citeva articole (preferabil in limba engleza) despre comportamentul femeilor histrionice pentru a intelege mai multe.

Editat de Gaslight
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

20 de ani sa traiesti in situatia asta, desi temporar dar este cam mult.    Ar fi cazul de o schimbare sau se asteapta sa se intample natural selectia vizitorilor.   

Ar trebui sa pui pe masa o carte despre  "femei histrionice"  cand vine data urmatoare si alte brosuri despre tot feluri de conditii si etica de vizita, sa vezi ce mutra ar face.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, The Unknown said:

20 de ani sa traiesti in situatia asta, desi temporar dar este cam mult.    Ar fi cazul de o schimbare sau se asteapta sa se intample natural selectia vizitorilor.   

Ar trebui sa pui pe masa o carte despre  "femei histrionice"  cand vine data urmatoare si alte brosuri despre tot feluri de conditii si etica de vizita, sa vezi ce mutra ar face.

 

Da, buna ideea cu brosurile dar nu cred ca ar intelege ca sunt cu aluzie la ea. Cat despre schimbare... Daca la inceput am fost si eu amabila si toleranta ca na, asa mi se parea normal sau obisnuit asa. Acum, daca incerc sa impun limite sunt perceputa ca o persoana rautacioasa. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este o idee buna sa-i spui unei persoane apropiate ca are probleme psihice deoarece risti sa aiba o reactie violenta. Unele lucruri este mai bine sa ramina nespuse :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
21 minutes ago, Gaslight said:

Cu siguranta are trasaturi histrionice si, da, datorita acestei probleme psihice nu are rabdare si se plictiseste foarte repede, simtind aproape tot timpul nevoia sa fie in centrul atentiei. In primele zile petrecute la voi traieste bucuria revederii, dar dupa aceea se plictiseste si comportamentul ei devine mai ... hai sa spunem abuziv. Important este sa intelegi ca ea nu se poate schimba, dar ca intr-o oarecare masura va reactiona altfel daca impui niste limite. Eventual poti citi citeva articole (preferabil in limba engleza) despre comportamentul femeilor histrionice pentru a intelege mai multe.

Eu inteleg ca asa este ea si ca nu se poate schimba, am inteles asta de mult. Sincer nu stiam despre chestia cu trasaturile histrionice, credeam doar ca asa e felul ei de a fi.  Dupa ce mi-ai scris tu, am citit putin pe internet despre asta si intr-adevar se regaseste in multe daca nu in toate. Dar problema e ca nici eu nu mai am disponibilitatea de a tolera situatii de genul. Si de fapt problema mea cea mai mare este ca sotul tolereaza. El ar trebui sa impuna limite. Pentru ca daca o fac eu, eu sunt cea rea, au am ceva impotriva ei/lor, etc. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amindoi ar trebui sa-i impuneti limite. Intr-o casnicie ideala ambii soti ar trebui sa vorbeasca aceeasi limba, dar lumea nu-i chiar plina de casnicii ideale :resent:

A impune limite nu inseamna ca esti rea, dar, hei, daca o cumnata imatura, rasfatata, plictisita si egoista considera ca esti rea daca nu stai mereu drepti in fata ei, cred ca poti accepta asta. Pentru ea oricine nu-i face imediat pe plac este rau. Acu' te mai uiti si la omul care-ti spune ca esti rea :derisive:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alina, cand spuneai ca incep discutii de la cumnata, la ce te refereai? Ce avea de comentat referitor la ce?

Si mai am o curiozitate, casa e pe numele tau, a sotului, a amandurora? Nu de alta, dar nu vad de ce trebuie sa suporti in casa ta o persoana care nu numai ca nu te place, dar si cauta conflicte cu tine.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Gaslight a spus:

Amindoi ar trebui sa-i impuneti limite. Intr-o casnicie ideala ambii soti ar trebui sa vorbeasca aceeasi limba, dar lumea nu-i chiar plina de casnicii ideale :resent:

A impune limite nu inseamna ca esti rea, dar, hei, daca o cumnata imatura, rasfatata, plictisita si egoista considera ca esti rea daca nu stai mereu drepti in fata ei, cred ca poti accepta asta. Pentru ea oricine nu-i face imediat pe plac este rau. 

Da.  Cand observi ca " nu vrea sa plece chestiunea in cauza ", este bine sa-ti exprimi doleantele si punctul tau de vedere clar, fara atatea "ocolisuri". Lucrurile, in asemenea situatii, trebuiesc clarificate direct, ferm, cu voce tare, din postura autoritatii celui care stie cine este, ce-si doreste de la viata, deoarece nu mai este cazul sa preia "problemele " si "provocarile" celor implicati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×