Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-am amintit acum, una din explicatiile sotului este ca el se ocupa de rudele lui, ca nu ma deranjeaza pe mine, etc. Intr-adevar nu ma deranjeaza  fizic, ca nu consuma din timpul meu dar intamplarea pe care am relatat-o la inceput si multe altele m-au deranjat moral.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, a_alina9999 a spus:

In discutiile purtate impreuna sau doar ea cu sotul meu, indiferent pe ce subiect, ea practic nu are opinie, aud mereu da asa este, da ai dreptate. Si mai cred ca amandurora le convine situatia, sotul isi hraneste oarecum orgoliul in sensul ca ii da tot timpul dreptate si ea are toata atentia. Daca in mijlocul verii, pe o caldura dogoritoare, sotul ar zice ca este cam frig, ea ar zice da ai dreptate. 

Mda, doamna este un cameleon care-si schimba culoarea dupa cum are interesul si e clar ca nu ai de unde sa o apuci. N-ar trebui sa acorzi prea mare importanta lucrurilor pe care le spune si ar fi indicat sa o privesti ca pe o fetita care spune lucruri traznite, fara a-i arata insa asta, evident :derisive:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
27 minutes ago, Gaslight said:

Mda, doamna este un cameleon care-si schimba culoarea dupa cum are interesul si e clar ca nu ai de unde sa o apuci. N-ar trebui sa acorzi prea mare importanta lucrurilor pe care le spune si ar fi indicat sa o privesti ca pe o fetita care spune lucruri traznite, fara a-i arata insa asta, evident :derisive:

Ca isi schimba ea culoarea nu ar fi singura problema dar nu inteleg cum reuseste sa il schimbe si pe sotul meu. Sa o ignor timp de doua saptamani imi este cam greu, ca ea vrea sa isi faca simtita prezenta si tace doar cand doarme. Si mai are si o voce de imi scartiie urechile. 

Editat de a_alina9999

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa accepti ca are trasaturi histrionice si se sufoca daca nu joaca teatru, insa nu trebuie sa te lasi atrasa in jocurile ei. Priveste-o cumva din afara fara sa absorbi energia ei negativa ... desi nu-i chiar usor.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
37 minutes ago, Gaslight said:

Trebuie sa accepti ca are trasaturi histrionice si se sufoca daca nu joaca teatru, insa nu trebuie sa te lasi atrasa in jocurile ei. Priveste-o cumva din afara fara sa absorbi energia ei negativa ... desi nu-i chiar usor.

Pai tocmai asta e, ca eu nu ma las atrasa in jocurile ei si cred ca pentru asta nici nu ma place. Da, cred ca ai dreptate legat de trasaturile histrionice. Se regaseste in multe aspecte, inclusiv in vestimentatie. 

Dar nu inteleg de ce sotul meu intra in jocurile ei, asta ma deranjeaza cel mai tare.

 

Editat de a_alina9999

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, a_alina9999 a spus:

Dar nu inteleg de ce sotul meu intra in jocurile ei, asta ma deranjeaza cel mai tare.

 

Probabil o fi fost "programat" sa intre in jocurile unor astfel de femei. Nu cumva si mama lui are (avea) trasaturi histrionice? In general aschia nu sare departe de trunchi :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
51 minutes ago, Gaslight said:

Probabil o fi fost "programat" sa intre in jocurile unor astfel de femei. Nu cumva si mama lui are (avea) trasaturi histrionice? In general aschia nu sare departe de trunchi :o:

Ba chiar avea. Din pacate acum nu mai este printre noi. Doar ca ea cauta doar atentie, dramatiza, nu mi s-a parut ca exagera atat de mult, fiind si mai in varsta am pus pe seama varstei toate astea. Dar ne intelegeam foarte bine, ea nu complota deloc impotriva mea, imi era chiar draga. 

Dar oare comportamentul asta al sotului nu se poate ,,reseta,,? 

Interesanta si psihologia asta, pana la urma majoritatea chestiilor au legatura cu copilaria. 

Pana la urma incep sa inteleg comportamentul cumnatei dar il dezaprob in continuare. Realizand probabil ca eu nu sunt de acord cu ea, incearca sa ma indeparteze, astfel incat sa aiba cale libera in fata fratelui. Interesant.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, personalitatea unui om se contureaza in primii 2-3 ani din viata. 

Cumnata ta a mostenit trasaturile de personalitate ale mamei, iar sotul tau probabil a mostenit probabil trasaturile tatalui, fiind (din ce inteleg eu) o fire influentabila, pasiva si impaciuitoare - cel putin in ceea ce priveste relatia cu sora lui, dar poate si cu tine. Cert este ca in aparenta ea are o influenta mai mare asupra lui decit ai tu, dar probabil si datorita faptului ca este mai insistenta decit tine.

Nu stiu cit de pasiva esti si tu, insa a fi pasiva cu o persoana ca ea inseamna ca-i dai unda verde sa se comporte asa. Nu ma intelege gresit, nu trebuie sa-i sari la jugulara, ci trebuie sa-i impui limite pe un ton calm, dar hotarit. Prin limite inteleg sa-i mai spui si "NU" atunci cind este cazul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar problema este ca atunci cand iau atitudine se supara amandoi. In rest cam ai dreptate. Da, uneori am fost si pasiva, alteori poate doar toleranta. Dar ei intind tot mai mult coarda.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×