Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, sunt casatorita dar relatia nu este una foarte buna. Si cum se spune ca unde dragoste nu e, exista conditii. La fel s-a intamplat si la noi, am stabilit unele conditii si relatia functioneaza oarecum amiabil dar destul de tensionata. Dar intrebarea nu este legata de asta. Problema pe care o am acum este alta, cumnata mea, sora sotului, care evident nu ma place. Aceasta locuieste departe de noi si din cand in cand ne viziteaza. Nu ar fi asta o problema. Ea este sora mai mica a sotului si este o persoana foarte egoista care cauta mereu atentie. De obicei cand vine la noi, sta mai multe zile. Dar ea nu vine practic pentru noi, vine cum ii zice ea in vacanta. Noi locuim in afara orasului si nu se prea descurca singura si toata ziua vrea in oras si cauta diverse motive sa fie insotita cu masina de sotul meu. De fiecare data inainte sa vina, spune ca nu o sa ne deranjeze, ca se va descurca singura, ca va merge singura in oras, etc. Dar intotdeauna este exact opusul. Si mereu gaseste diverse tertipuri, pentru asta decurgand la diverse metode pentru a-l determina pe sotul meu oarecum sa se supere pe mine, sa avem mici certuri si astfel sa plece impreuna. Stiu e foarte adevarat ca si sotul meu ii tine ifosele si se lasa foarte mult influentat. O intamplare care a avut loc de curand, intr-o seara am stabilit ce vom gati pentru a doua zi la cina. Dar in seara respectiva, pe urma a avut loc o mica discutie, iar cumnata a plecat la ea in camera cu o atitudine de genul de parca ar fi fost nedreptatita cu ceva. A doua zi a plecat singura in oras, stabilind cu sotul ca daca va avea drum in oras la intoarcere sa o ia si pe ea sau cel putin asa mi-a zis sotul meu. Dar nu stiu ce au mai vorbit ei la telefon, ca a  doua zi sotul a zis ca pleaca in oras ca are ceva treaba, asta fiind in jurul amiezii si ca daca nu am pregatit inca mancarea, el o sa manance ceva in oras. Atunci m-am enervat si nu m-am putut abtine sa nu ii zic ca nu este corect cum procedeaza, ca era doar amiaz si nu aveam cum sa pregatesc deja cina si ca este doar un motiv pentru a pleca in oras sa se intalneasca cu sora sa si sa stea impreuna mai departe. Ceea ce s-a si intamplat. Nu stiu ce au discutat ei despre mine dar acum este suparata si cumnata pe mine. Acum pe de o parte imi pare rau ca am comentat atunci dar pe de alta nu, trebuia sa spun ceea ce simt. Opinia mea este ca cumnata este o mare egoista, nu o intereseaza relatia fratelui ei, tot ce conteaza este sa-si atinga ea scopul, sa-si faca diverse cumparaturi, sa-si rezolve diverse probleme, etc. Si il influenteaza foarte mult pe sotul meu si el se lasa foarte mult influentat. Desi stiu ca in mod normal cumnata are o gandire destul de realista si este destul de impartiala, in discutiile cu sotul meu are o atitudine destul de ipocrita, este de acord cu orice, nu are opinie, la orice raspunsul este da. Toate astea pentru a nu intra in discutii contradictorii, pentru a-l atrage de partea ei, astfel incat sotul spune mereu ca ce bine se intelege cu sora sa. Pai sigur ca se intelege bine, ca nu il contrazice cu nimic desi uneori e evident ca are alta opinie. Nu caut sfaturi pentru relatie pentru ca oricum nu se mai poate repara, stiu ca nu este ok asa dar deocamdata asa functioneaza. As dori doar sa intreb care este opinia voastra in legatura cu intamplarea relatata, am gresit ca nu m-am lasat manipulata de intelegerile lor si am comentat pentru ca acum sunt suparati amandoi pe mine.  Stiu ca toata situatia nu este una normala dar deocamdata asa este.

Editat de a_alina9999
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, a_alina9999 a spus:

 

Ti-ai exprimat punctul tau de vedere si lasa lucrurile sa curga asa cum vin. Deci, in opinia mea, ar fi bine sa accepti situatia si sa-ti faci tu un program al tau sau chiar poti sa=i zici ca mergi si tu cu el, ca tu o sa mergi prin magazine, o sa te intalnesti cu prietene si o sa vezi cum decurg lucrurile. Sa nu uiti ca relatia cu fratii este una si relatia cu sotia este alta.Tu sa-ti pastrezi calmul si sa fii intotdeauna intelegatoare, buna, blanda si sa ai intotdeauna sentimentul ca ai dat tot cea fost mai bun din tine. Cand apar unele compromisuri de neacceptat si cand observi ca esti tratata ca si " a 5-a roata de la caruta", atunci ai de luat decizii clare si ferme si lucrurile se vor derula asa cum este cel mai bine pentru voi, cei implicati in situatie.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi fac programul meu, nu este o problema, dar ma deranjeaza chestiile de genul. De obicei cumnata cand vine, sta in jur de doua saptamani, mai merg si eu o data, de doua ori in oras cu ei dar nici nu pot si nici nu vreau sa merg in fiecare zi. Inteleg ca relatiile dintre frati sunt altfel dar mie nu mi se pare ok asa. Uneori ii mai zice si sotul ca nu o poate insoti in fiecare zi, ca mai are si el treaba.  Iar ea ii spune ca intelege, ca are dreptate, ca asa este, etc. Dar nu trece putin timp si iar incepe ca numai o data, ca mai are de facut ceva, ca mai vrea sa-si cumpere ceva, etc. Mie in fata nu imi zice nimic dar mai surprind franturi de discutii si stiu ca vorbeste despre mine. Tot timpul geseste cate ceva, intervine cumva intre noi, provoaca oarecum direct sau indirect discutii, determinindu-l astfel pe sotul meu sa se supere pe mine si astfel sa ii acorde toata atentia numai ei. Si cand pleaca, aproape invariabil spune acelasi lucru, ca nu mai vine din cauza mea sau daca va mai veni va sta la hotel, etc., astfel incat mai intretine o perioada oarecum conflictul si prin convorbirile telefonice. Si de fiecare data revine ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Si sotul este o fire cam duala, dupa ce pleaca cumnata spune ca altadata nu o sa mai procedeze asa, ca va trebui sa se descurce singura, etc. Dar toate astea, pana la urmatoarea vizita. Sincer m-am saturat sa tot fiu intelegatoare. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu pari foarte in varsta, dar in principiu, indiferent care e diferenta de varsta dintre tine si sotul tau, sora lui mai mica este si sora ta mai mica. Nu stiu daca ai avut surori sau frati mai mici, dar de obicei, indiferent cat de mult cresc , vor sa fie mai rasfatati si vor astepta ajutor de la fratii/surorile mai mari.

2. De ce te deranjeaza ca sora lui nu merge singura in oras? Nu e mai sigur pentru ea sa mearga insotita de cineva?

3. Alta data cand ei ies afara sa manance, indiferent de motiv, bucura-te de liniste si fa ce vrei tu. Putin  timp pentru tine in plus nu e motiv de suparare. Chiar daca el o face sa para ca e din cauza ta.

4. Relatia ta chiar pare una care se poate schimba, daca iti schimbi si tu perspectiva din care privesti lucrurile.

 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar eu nu am frati mai mici. Intr-adevar atitudinea sotului este una protectoare si intr-adevar cred ca ea vrea sa fie rasfatata dar mult prea rasfatata. Eu cred ca ea se imagineaza tot in copilarie, cand erau doar ei doi, doar ca nu mai e chiar asa. Si nu ar fi deloc nesigur sa mearga singura in oras. Si nu m-ar deranja foarte tare ca merg singuri in oras, pentru ca pana la urma e timp liber pentru mine dar ma deranjeaza modul in care incearca de fiecare data sa il convinga si sa il atraga de partea ei.  Si zilnic sau aproape zilnic, timp de doua saptamani, nu e chiar putin. Si mai avem si noi unele lucruri de facut impreuna. Ei nu ii pasa ca fratele ei are o relatie, chiar si asa nefunctionala cum este, ea mereu comenteaza asa subtil, mereu intrerupe o discutie, pentru ea nu exista nimeni altcineva, decat ea. 

 

 

Editat de a_alina9999

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te ca ar fi putut locui cu voi permanent. Cum ar fi fost situatia atunci?

De ce i-ai pune restrictii sotului in relatia cu sora lui? Cate ore si cate zile pe an sunt maxim ca sa fi multumita? De fapt, ce anume te nemultumeste? Mai ales ca spui ca relatia nu mai merge si ca nu se poate reface?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca sora sotului tau este o femeie fatala care invirte barbatii pe degete ... inclusiv pe fratele ei. Daca nu-i era sora ai fi simtit gelozie inca din prima clipa si nu cred ca mai calca prin casa voastra.

Ea se comporta asa deoarece stie ca-i merge atit cu el cit si cu tine. Parerea mea este ca ar trebui sa comunici cu sotul tau si sa intelegi cum priveste el lucrurile. Probabil ea a invatat sa-l manipuleze inca din copilarie, si sa-i ceri sa divorteze de sora lui ar fi cam mult, insa ar fi o decizie sanatoasa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa-i pun restrictii, doar ca totul mi se pare cam exagerat. Evident ca in scurta mea poveste nu am relatat toate intamplarile.  Nu exista un termen limita care m-ar face multumita, acesta ar putea fi nelimitat daca ar exista relatii amiabile. Am zis ce ma nemultumeste si am mai zis ca relatia nu functioneaza dar asa cum este, ne-am obisnuit asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, a_alina9999 a spus:

 ne-am obisnuit asa.

Simti ca relatia ta este una doar de "supravietuire" ?!

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, Gaslight said:

Parerea mea este ca sora sotului tau este o femeie fatala care invirte barbatii pe degete ... inclusiv pe fratele ei. Daca nu-i era sora ai fi simtit gelozie inca din prima clipa si nu cred ca mai calca prin casa voastra.

Ea se comporta asa deoarece stie ca-i merge atit cu el cit si cu tine. Parerea mea este ca ar trebui sa comunici cu sotul tau si sa intelegi cum priveste el lucrurile. Probabil ea a invatat sa-l manipuleze inca din copilarie, si sa-i ceri sa divorteze de sora lui ar fi cam mult, insa ar fi o decizie sanatoasa.

Da, se comporta asa deoarece ii merge. Iar in legatura cu opinia sotului nu stiu ce sa spun, sunt momente in care spune ca il deranjeaza, ca nu mai procedeaza asa, etc. dar in prezenta ei sa zic de fiecare data cedeaza. Probabil ca il manipuleaza inca din coplilarie, ea a fost sora mai mica si mai sensibila, imi povestea ca avea grija de ea, o ducea la scoala, etc., 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×