Sari la conținut
Forum Roportal
andreear5

Molii care apar de nicăieri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bună, am o problemă de care nu scap. Acum 2 luni au apărut în apartament molii de haine (poza 1), care din fericire au mâncat doar niște fundițe agățate de perdele, hainele toate intacte, în dulapuri nu au intrat. M-am luptat cu ele în zadar, le-am omorât pe toate pe care le prindeam, am folosit insecticid de câteva ori, si tot apăreau. Acum 2 săptămâni au apărut si molii de alimente (yeeeey! - poza 2), puţin mai mari și mai nesuferite decât primele... Am verificat toate ambalajele si dulapurile din bucătărie, nicio urmă de ele pe acolo, nu tu larve, în schimb s-au prins vreo 10-15 in capcana lipicioasă de pe hol si le văd zburând prin living. Iar insecticid, iar omoară-le, si iar apăreau. Ultima încercare a fost acum o săptămână, când am luat insecticid cu nebulizare - Solfac automatic forte - si am dormit la o prietenă, lăsându-l sa acționeze pană dimineață. Rezultatele s-au văzut, dar seara....iar au început sa apară molii (de alimente, de cele de haine am scăpat!!!). Acum prin living nu mai văd deloc, dar se tot prinde câte o molie la vreo 2 nopţi in capcanele din hol. Menționez că geamurile sunt închise de la ora 15, deci nu prea au cum să intre pe geam, aerisirea din baie (care comunică cu vecinii) este acoperită, pe holul blocului nu am văzut nicio molie, lucrurile din dulapul din bucătărie sunt mutate in frigider.  Apartamentul este de o camera, la et. 5. Aveți idee de unde naiba ar putea să tot apară (că este peste puterea mea de înțelegere), și ce aș putea să mai fac? Scuzați postul atât de lung dar am vrut sa vă ofer căt mai multe detalii.

molia-textile.jpg

bc7fd160a8d6e8fa377d814cbcb7b77b.jpg.7c6ff41d033059872aa1437c3a813212.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand cumperi macaroane sau alte alimente in cutii de hartie/carton, goleste intr-o strecuratoare si scutura-l un pic daca mai contine si altceva si uita-te bine la fundul cutiei ce vezi???  S-ar putea sa vezi viata, mici viermisori care se misca sau chiar daca sint deja morit ca-i doar o piele transparenta, inseamna ca deja au iesit din cutie si au intrat in largul casei. 

Alte metode: pe tine ajung in casa de prin locurile unde treci, lucrezi, vine lumea din toate partile la munca, mai merg in alte parti si se aduna un zoo intreg, in magazine de haine mai ales care vin din China, lucruri din lana si alt material natural, luminare, chibrit, sapun, la ele nu conteaza ca nu mor de la aceste produse.  Daca ai un candelabru cu un desen in forma de cupe de flori in sus, vei fi surprinsa ca acolo-si clocesc viitorii paraziti, sau in vaze cu flori artificiale, buzunare de haine de iarna, cizme de piele, etc.,   

Am observat ca in sacosele de cumparatiri din aprozar Bio ajung acasa si zbor muste, tantari, molii din astea si de cateva zile niste gandaci rotunzi cat o aluna, cu aripi, bazaie ca un elicopter si zboara in acel stil.   Traim intre paraziti, nu-i scapare, chimicalele mai mult pe oameni omoara.   In State se aude mereu ca dinozaurii au venit si s-au dus, dar gandacii de bucatarie Roaches au supravietuit toate cataclismele planetare :ohmy:    

Aseara am vrut sa fierb niste Farfellini cumparati cu o zi inainte dintr-un loc mai scump sa fiu sigura ca-s mai proaspeti, dar n-am aflat ca era plina cutia cu viermisori ... am sunat la magazin si mi-au spus, doar cu bonul sa merg inapoi, nu vor sa vada nimic ca se ramburseaza pretul, 4 dolari la mai putin de jumate kg. 

Pe aici se gasesc niste cutiute de agatat in dulap intre haine dar are un miros, mai este si un lemn rosu la culoare, care este mult mai scump dar nu miroase pentru om.

Noroc ca putine haine avem din lana pe aici in Arizona sau cizme scumpe de piele, cand slapii sint incaltamintea nationala!!!

Toate alimentele intra in frigider sau congelator, nu se tin multe obiecte de decoratie, ornamentale, carti pe rafturi ca le adora, poze vechi in rama si mai veche, perdele din nu stiu ce material, doar obiecte din metal sau portelan, sticla dar fara cupe.   Vara apar, iarna dispar cam asta e viata cand lumea calatoreste peste tot si doar pasapoartele se controleaza :lol2:  

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, The Unknown a spus:

Cand cumperi macaroane sau alte alimente in cutii de hartie/carton, goleste intr-o strecuratoare si scutura-l un pic daca mai contine si altceva si uita-te bine la fundul cutiei ce vezi???  S-ar putea sa vezi viata, mici viermisori care se misca sau chiar daca sint deja morit ca-i doar o piele transparenta, inseamna ca deja au iesit din cutie si au intrat in largul casei. 

Alte metode: pe tine ajung in casa de prin locurile unde treci, lucrezi, vine lumea din toate partile la munca, mai merg in alte parti si se aduna un zoo intreg, in magazine de haine mai ales care vin din China, lucruri din lana si alt material natural, luminare, chibrit, sapun, la ele nu conteaza ca nu mor de la aceste produse.  Daca ai un candelabru cu un desen in forma de cupe de flori in sus, vei fi surprinsa ca acolo-si clocesc viitorii paraziti, sau in vaze cu flori artificiale, buzunare de haine de iarna, cizme de piele, etc.,   

Am observat ca in sacosele de cumparatiri din aprozar Bio ajung acasa si zbor muste, tantari, molii din astea si de cateva zile niste gandaci rotunzi cat o aluna, cu aripi, bazaie ca un elicopter si zboara in acel stil.   Traim intre paraziti, nu-i scapare, chimicalele mai mult pe oameni omoara.   In State se aude mereu ca dinozaurii au venit si s-au dus, dar gandacii de bucatarie Roaches au supravietuit toate cataclismele planetare :ohmy:    

Aseara am vrut sa fierb niste Farfellini cumparati cu o zi inainte dintr-un loc mai scump sa fiu sigura ca-s mai proaspeti, dar n-am aflat ca era plina cutia cu viermisori ... am sunat la magazin si mi-au spus, doar cu bonul sa merg inapoi, nu vor sa vada nimic ca se ramburseaza pretul, 4 dolari la mai putin de jumate kg. 

Pe aici se gasesc niste cutiute de agatat in dulap intre haine dar are un miros, mai este si un lemn rosu la culoare, care este mult mai scump dar nu miroase pentru om.

Noroc ca putine haine avem din lana pe aici in Arizona sau cizme scumpe de piele, cand slapii sint incaltamintea nationala!!!

Toate alimentele intra in frigider sau congelator, nu se tin multe obiecte de decoratie, ornamentale, carti pe rafturi ca le adora, poze vechi in rama si mai veche, perdele din nu stiu ce material, doar obiecte din metal sau portelan, sticla dar fara cupe.   Vara apar, iarna dispar cam asta e viata cand lumea calatoreste peste tot si doar pasapoartele se controleaza :lol2:  

Mulțumesc frumos pentru răspuns!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×