Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Care sunt diferentele intre dorinta si rugaciune? Asemanarile presupun ca le stim cu totii. Eu una zic ca nu e nicio deosebire intre cele doua, dar as vrea mai multe puncte de vedere.

Personal, mi s-au indeplinit toate dorintele puse pana acum. Rugaciunile si ele ( pe vremea cand ma rugam). dar nu toate.

Voi ce credeti?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dorința implica un concret. Îți dorești ceva anume. Rugăciunea poate fi o dorință obișnuită,  dar, la un alt nivel, se diferențiază puternic în sens.

 

,,Da-mi, Doamne, ce știi tu că e mai bine pentru mine și pentru familia mea.''.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rugăciunile pot fi și numai de mulțumire, iertare; mie imi pare ca implica o forma spiritualizata de exprimare a dorintelor, si in special a acelor dorinte care tin mai putin de propria persoana.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, King

Imi doresc sa imi fie bine= dorinta

Imi doresc sa ii fie bine lui King= rugaciune?

Sau sunt necesare si alte deosebiri decat persoana vizata in dorinta?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, n-au nimic in comun acele 2 notiuni.   O dorinta e un vis indepartat care se uita repede de obicei daca nu este tratat zilnic ca ceva important.

O rugaciune, cred ca religioasa ca altfel ar fi o cerere :smile: este doar o imaginatie ca nu prea se materializeaza.   Unii cred in aceste efecte miraculoase.  

Noi umanioizi, nu controlam aceste fenomene, se intampla doar sa coincida cu ceva planificat.   Consider ca si zodiacul, nutritie mentala pentru naivi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 31.05.2018 la 22:58, Stu' a spus:

Dorința implica un concret. Îți dorești ceva anume. Rugăciunea poate fi o dorință obișnuită,  dar, la un alt nivel, se diferențiază puternic în sens.

 

,,Da-mi, Doamne, ce știi tu că e mai bine pentru mine și pentru familia mea.''.

Deci omul care se roaga si cere divinitatii ceva concret, de fapt nu se roaga, isi pune o dorinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa ceva deoarece in general oamenii isi aduc aminte de existenta divinitatii doar cind dau de necazuri. Ei se roaga pentru rezolvarea respectivei probleme, iar cind aceasta s-a rezolvat nu gasesc necesar sa se mai roage ... pina la aparitia unei noi probleme :o:

Cei care se roaga la Dumnezeu o fac in mod constant, pe cind cei care-si doresc indeplinirea unei dorinte sau rezolvarea unei probleme o fac doar ocazional.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 ore, The Unknown a spus:

Dupa parerea mea, n-au nimic in comun acele 2 notiuni.   O dorinta e un vis indepartat care se uita repede de obicei daca nu este tratat zilnic ca ceva important.

O rugaciune, cred ca religioasa ca altfel ar fi o cerere :smile: este doar o imaginatie ca nu prea se materializeaza.   Unii cred in aceste efecte miraculoase.  

Noi umanioizi, nu controlam aceste fenomene, se intampla doar sa coincida cu ceva planificat.   Consider ca si zodiacul, nutritie mentala pentru naivi.

Depinde de om sa trateze o dorinta ca pe ceva important, si depinde de dorinta.

Si rugaciunea si dorinta sunt "imaginare"- mai bine zis, teoretice, pana cand se materializeaza/indeplinesc.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 5/31/2018 at 10:40 PM, SenAnlatKaradeniz said:

Care sunt diferentele intre dorinta si rugaciune? Asemanarile presupun ca le stim cu totii. Eu una zic ca nu e nicio deosebire intre cele doua, dar as vrea mai multe puncte de vedere.

Personal, mi s-au indeplinit toate dorintele puse pana acum. Rugaciunile si ele ( pe vremea cand ma rugam). dar nu toate.

Voi ce credeti?

Vin și eu cu o părere, dacă nu-i bai :)

Subiectul este unul filosofic și mulți filosofi au încercat să expliciteze meandrele dorinței.

Toți știm ce e dorința. Însă dacă încercăm să o definim, constatăm că nu-i chiar așa ușor. De obicei o facem folosind sinonime de genul: aspirație, dor, năzuință.

Există o mare varietate de dorințe, cum putem lesne observa din câteva exemple. Doresc :

- să-mi vizitez tatăl și mama;

- să dansez în noaptea asta;

- o mașină nouă;

- să mă plimb pe faleză;

- o friptură la tavă cu cartofi țărănești;

- să scriu o carte;

- să beau un whisky scoțian vechi de 17 ani;

- să vizitez piramidele din Egipt;

- să-l calce tramvaiu pe Dracnea; 

- să fiu sănătos și miercuri să nu mă omoare stomatologu;

- să ajung pe Lună și pe Marte;

- ca ai mei copii să fie la casa lor și fericiți;

- pace și împlinire pentru toate ființele;

etc. 

Observăm că, practic, dorința e un termen umbrelă pentru un complex de fenomene care cauzează și motivează acțiunile: instincte, nevoi, impulsuri, conștient - subconștient, intenții, scopuri, speranțe, emoții, aspirații etc.

Acum, unele dorințe le materializăm ușor, pentru realizarea altora avem ceva de muncă iar altele par a fi dincolo de puterile noastre și rămân la stadiul de deziderate, de idealuri. Dar chiar așa, în sinea noastră le credem totuși posibile și uneori ne rugăm pentru îndeplinirea acestora.

Rugăciunea este apelul către o instanță superioară pentru îndeplinirea unei dorințe a cărei realizare sau materializare depășește puterile noastre, dar pe care în sinea noastră o credem posibilă. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De obicei oamenii se roaga pentru sanatatea cuiva, sa reuseasca emigrarea sau casatoria in strainatate, mi-au spus cei care s-au rugat in genunchi prin biserici, au pe cineva in inchisoare sau in institutie mentala,  au un grav bolnav in pat in casa de ani de zile si nu i se scot cablurile de oxigen si restul, pentru a castiga loteria,  pentru a reusi la examene etc.,

Un bolnav a murit ca n-a mai rezista, nu pentru ca s-u facut rugaciuni, emigrarea a reusit ca s-au calificat. aveau bani si erua tineri etc., nu rugaciunea a ajutat.

Unii betivi pe aici au mers la preoti sa-l plateasca sa faca rugaciuni pentru ei sa se lasa de bautura sa nu piarda munca!!!   Le-a refuzat categoric!!!

Dorinta nu era de ajuns la toti, prin traditie si rituri antice spear in rugaciune mai mult decat in vise, religiosii in mod special.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×