Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

A fost Iisus Dumnezeu sau un simplu om?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Credeti ca Iisus Hristos a fost un simplu om, un lider exceptional, un fondator de religie sau a fost chiar Dumnezeu in persoana?

 

In masura in care exista o scanteie de divinitate in fiecare dintre noi, a fost Dumnezeu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbind la figurat. La propriu am senzatia ca a fost singurul care a inviat. Eu nu pot sa-mi inving propria moarte. Si cred ca nici tu. Cred ca numai Dumnezeu poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca Iisus Hristos a fost un simplu om, un lider exceptional, un fondator de religie sau a fost chiar Dumnezeu in persoana?

A fost un om care a stiut sa isi aleaga tovarasii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm, destul de greu de raspuns, cu atat mai mult cat exista o perioada mare de timp, in care omul Iisus dispare pur si simplu, nimeni nu poate da o explicatie rezonabila.

ipopteza conform caruia ar fi fost un simplu discipol al Botezatorului, nu este chiar nascocirea a unor minti bolnave, la vremea respectiva Botezatorul reprezenta pentru poporul evreu mai mult decat un profet, asta in comparatie cu Iisus, caruia dupa despartirea Sa de Botezator , i s-a spus Mesia( Unsul lui Dumnezeu) , grecii foloseau termenul de Hristos,

sigur oameni cu forta interioara, charismatici, etc au mai existat in decursul istoriei, chiar exista o carte intitulata parca:mari initiati (am uitat autorul), iar povestile lor sunt la fel de frumoase si pline de iubire , la fel ca povestea lui Iisus.

sper ca randurile mele ,sa nu dranjeze pe cei ce au alte optiuni...

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca Iisus Hristos a fost un simplu om, un lider exceptional, un fondator de religie sau a fost chiar Dumnezeu in persoana?

Nimic mai mult decit un om, cu calitatile si defectele lui, si cu un pic de fanatism religios (sa te martirizezi sustinind ca esti Dumnezeu, pina la moarte, este aproape o sinucidere...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iisus este fiul lui Dumnezeu. :flowers:

 

Nimic mai mult decit un om, cu calitatile si defectele lui, si cu un pic de fanatism religios (sa te martirizezi sustinind ca esti Dumnezeu, pina la moarte, este aproape o sinucidere...)

 

Exista multe dovezi care atesta ca Iisus nu a fost un simplu om.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmm, destul de greu de raspuns, cu atat mai mult cat exista o perioada mare de timp, in care omul Iisus dispare pur si simplu, nimeni nu poate da o explicatie rezonabila.

Da: din copilarie si pina cu un an sau doi inainte de crucificare.

 

 

Exista multe dovezi care atesta ca Iisus nu a fost un simplu om.

Exemple ai? :flowers: Argumente?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×