Sari la conținut
Forum Roportal
Ven

Vreau sa fiu frumoasa, inteligenta si bogata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 38 minute, Stu' a spus:

Am ajuns sa punem in lista celor mai bune filme Pulp Fiction?   Buna dimineata voua! Cu praline sa fie :)

Eu n-am vazut acest film cu pulpe  :lol2:  ,,, inca nu m-am culcat ca am dormit dupa masa, mai e timp daca si caldura de 50*C am supravietuit si azi.   Praline nu sint pe lista mea de cumparaturi, stiu sa le prepar in casa dar numai de zile mari ca Thanksgiving fac castane caramelizate garnitura langa curcan umplut!!!   Mai caramelizez si cartofi dulci sa fie variatie si pe acel platou si depinde ce mai arunca copiii acolo, ca ei se amuzau cand le intreb sa ma ajute cu idei.  Banane si felii de ananas proaspat mai caramelizez si le Flambé pentru special efect.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum faci tu praline de casa?

incredibil, vreau reteta! rup gura targului cu ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma uit la filme turcești. Acum vreo 10 ani ziceam si eu ca Vri, ca nu m-as uita la asa ceva si ca e pentru babe. Pana cand un fost coleg de facultate, mult mai mare decat mine si profesor de istorie m-a convins sa ma uit la Suleiman. Pe langa faptul ca.mi-au placut decorurile, costumele, muzica si scenariul in sine, am descoperit ca imi place si limba si am inceput sa o invat. Mi-a placut sa descopar cuvinte pe care le regăsim in limba romana, sa le desopar singura cateva reguli de gramatica si dupa ce am termnat acest film si cautand alte filme cu actorii de acolo si am reusit sa ma uit la o productie fara subtitrare (Ses, daca l-ai vazut, Sher). M-am uitat la mai multe seriale cu tematica istorica, nu toate la fel de misto ca Suleiman ca scenariu , muzica  insa fiind foarte foarte faina. Cele prea siropoase nu imi plac neaparat, ma uit daca imi plac actorii ca sa ascult limba. La cele siropoase care pun prea mult accent pe traditiile lor vechi chiar nu ma uit, nu imi plac.

Iar cele care mi-au placut cel mai mult le stie si Sher, sunt cele cu mafioti, de actiune. La astea cel mai misto e ca se schimba actiunea foarte repede, sunt multe rasturnari de situatie, multe secrete care vin sa lamureasca pe parcurs, te tin in priza. 

Cam asta cu serialele turcești. La indiene si coreene nu ma uit.

Nu stiu si nu am pretentia sa ma uit numai la filme intelectuale sau de arta, nu sunt genul sa ridic in slavi filmele clasice ca fiind superioare celor actuale, ba chiar mi se pare ca in filmele vechi joaca foarte prost actorii, total nenatural, prea teatral.

Editat de Enki
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte usor de facut, dar atentie ca-i fierbinte si arde rau!!!   Daca ceva nu intelegi din reteta de mai jos, ma intrebi.

Se pune zaharurile la topit in cratita goala pe foc potrivit, cand incepe sa transpire se adauga untul,  vanilia dar cu-i necesar, eu folosesc crema lichida in loc de lapte si se amesteca mereu cu telul sa nu se lipeasca.   Cand incepe sa scada, adaug nu numai nuci Pecan, ci orice vreau, las sa se lipeasc bine pe fruct si le scot cate unu pe un grilaj peste o farfurie mare si se usuca imediat, dar e bine de lasat sa raceasca.   Pe dinauntru inca e foarte fierbinte!!!   Eu nu le las cu mult zahar doar cat sta pe fiecare bucata.   Castanele se grileaza si se curata sau se fierb inainte, la fel si cartofii dulci dar nu foarte moi sa se sfarame.   E de jucat putin cu prepararea asta, dar nu se face des.   Eu de mari evenimente in familie numai.  

https://www.allrecipes.com/recipe/21038/pralines/

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pfff. Deja salivez.

Noroc ca mi-am promis sa termin intai cartea in curs, altfel weekendul asta gateam praline.

dar multumesc! am salvat reteta :)

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o eroare in postarea anterioara.

Vorbeam despre seriale nu filme

Cu filmele e alta treaba 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, Enki a spus:

un fost coleg de facultate m-a convins sa ma uit la Suleiman.  La indiene si coreene nu ma uit ... nu sunt genul sa ridic in slavi filmele clasice ca fiind superioare celor actuale, ba chiar mi se pare ca in filmele vechi joaca foarte prost actorii, total nenatural, prea teatral.

Ore intregi imi povestea sora mea de Suleiman, mi-a cumparat si CD-uri cu toate episoadele in maghiara dar n-am ajuns acolo ... si ea spunea la fel ca incepe sa inteleaga limba turca cum a invata limba bulgara in comunism ca puteau sa prinda canale din Bulgaria cand in RO se termina la ora 8 seara activitatea la TV.   Nu cred sa fi vazut nici film corean ca aici nu arata deloc.   Filmele classice sint cu actori aproape analfabeti iar acting era dupa cum credea fiecare si erau actuale vremurilor in care traiau.   Azi viata e altfel si imediat se vede daca cineva nu apartine de o societate, precum pocaitii cu naframe si toale facute cu mana de ele, ca aici nu se poarta asa ceva, dar si acolo par ridicole sint sigura.       

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Kleopatrah a spus:

Am facut o eroare in postarea anterioara.

Vorbeam despre seriale nu filme

Cu filmele e alta treaba 

spune, nu te sfii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, Stu' a spus:

Pfff. Deja salivez.  Noroc ca mi-am promis sa termin intai cartea in curs, altfel weekendul asta gateam praline.  dar multumesc! am salvat reteta :)

Spor la treaba si e bine sa ai un sortz mai gros pe tine ca zaharul ars provoca arsuri mari.  Se folosesc ustensile cu maner lung sau cat mai lung si izolate sau lingura de lemn care inca n-a fost in oala cu ceapa prajita.    

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 minute, Stu' a spus:

spune, nu te sfii

Nu se sfieste nimeni

Am mai zis aici pe forum

Îmi plac filmele indiene dar nu toate. Cam la fel cu orice alt gen de film.  Cu exceptia filmografiei coreene, orientul indepartat în general, unde mi-am descoperit niste limite. Nu îmi plac nici sa ma impusti.  Adica daca vrei sa ma pedepsesti pune-ma sa ma uit la k-drama.

Un singur film turcesc mi-à placut pana acum: Miracol în celula 7

 

 

Editat de Kleopatrah
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×