Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acest mesaj este unul constructiv și este dedicat admiratorilor care considerã cã activitatea artisticã a Mihaelei Runceanu a însemnat ceva pentru muzica româneascã.

Am sã încerc sã analizez din punctul meu de vedere, dar sper cât mai obiectiv, de ce dispariția artistei aduce încã atâta tristețe dar și ce soluții s-ar gãsi ca sã avansãm din punct de vedere emoțional dar și muzical, pentru cã vrem nu vrem, viața merge înainte.  
În primul rând, cariera artistei era în plin apogeu și sigur ar mai fi avut putere creatoare pentru încã vreo câțiva ani, deci momentul în care ne-a pãrãsit a fost cât se poate de nefericit.
În al doilea rând, deoarece nici una dintre tinerele vedete din muzica româneascã nu a reușit sã se apropie de talentul interpretativ și discernãmântul în alegerea repertoriului ce le-a avut îndrãgita solistã, mulți dintre noi vom trece (chiar și fãrã intenție) fiecare nouã aspirantã la o carierã în muzicã prin filtrul Mihaela Runceanu. Deci golul lãsat de dispariția artistei nu a fost umplut cu material de aceeași calitate și precum la fotbal sau în alte domenii de activitate în care am fost cândva la înãlțime, pânã nu depãșim performanțele dinainte, rãmânem cu acea raportare la trecut care atrag dupã sine regrete și nostalgii.

În opinia mea, nu pot fi decât doar douã moduri prin care se poate trece peste prematura dispariție a artistei și anume: în mod pasiv, adicã dacã piesele artistei s-ar demoda sau în mod activ, prin descoperirea unei alte interprete (sau mai multe) cu talentul și calitãțile vocale cel puțin egale cu ale Mihaelei. 
Cum dupã 30 de ani, melodiile de succes ale artistei nu dau semne cã ar fi depãșite din nici un punct de vedere (orchestrație, versuri, de voce nu mai spun), nu ne rãmâne decât varianta în care sã punem osul la treabã.

Dar descoperirea unor soliste de calibrul Mihaelei Runceanu nu este un lucru ușor, fiindcã cerințele sunt foarte ridicate, luate din perspectiva calitãților de care este nevoie. Am sã încerc sã le analizez pe cele mai importante.

Vocea

Care au fost particularitãțile vocale ale Mihaelei Runceanu? În primul rând, timbrul cristalin, consistent în toate registrele, dar și ambitusul foarte mare al vocii. Pe lângã aceste caracteristici înnãscute se mai adaugã dicția impecabilã, improvizațiile inspirate sau utilizarea din abundențã a efectelor vocale ("vibrato" în special), dar într-un mod cât se poate de natural, fãrã sã parã forțat. Ar fi utilã o completare din partea cuiva care a studiat canto, deoarece sunt sigur cã mai sunt și alte "artificii" care numai o ureche antrenatã le poate depista. Binențeles cã o voce cu un timbru asemãnãtor este greu de gãsit, dar nici nu este de dorit, deoarece atunci ar trebui sã vinã la pachet și cu celelalte performanțe vocale ale artistei, și chiar și așa, tot s-ar face comparații nedorite. Asta nu înseamnã cã nu pot exista voci la fel de bune, dar cu alte particularitãți (o dau ca exemplu pe Mirabela Dauer, care are un timbru vocal grav, puternic, dar cu un glas fãrã cusur).

 Repertoriul

Urmãtoarea cerințã la fel de importantã este alegerea repertoriului. Aici teoretic este mai ușor din mai multe motive. Mihaela a fost nevoitã sã tatoneze ani buni piața muzicalã cu diverse genuri și stiluri muzicale având doar un succes moderat, pânã când doar cu inteligența ei artisticã a intuit cã piesele ritmate ar prinde mai bine la public. A și declarat acest lucru încã de pe când avea în repertoriu doar 2-3 melodii de acest fel. Deci exceptând ultimii ani când Mihaela și-a gãsit propriul drum, celelalte peste 100 de compoziții de modã veche (romanțe, jazz, blues, bossa nova) nu ar fi reușit sã o aducã între primele nume ale scenei muzicale, cu toatã insistența și talentul artistei.

 Din pãcate dupã '89, genurile muzicale mai alerte (reggae, disco, rock ritmat) nu au fost explorate îndeajuns, majoritatea compozitorilor și interpretelor revenind din nou la melodiile lente și deprimante, doar cã le-au dat altã formã. Deci pe lângã aceastã nișã a muzicii ritmate pe care Mihaela Runceanu a validat-o ca fiind o opțiune de succes, mai sunt și posibilitãțile tehnice actuale (programe, softuri, sintetizatoare, etc) mult mai avansate ca acum 30 de ani.

Studii muzicale

De ce sunt importante studiile muzicale? Pentru îmbunãtãțirea și rafinarea vocii în principal. Dar, deoarece nu mai avem compozitorii de altãdatã, solista ar trebui sã fie capabilã sã participe activ la creearea piesei dacã considerã cã este nevoie, deci sã poatã oricând sã se așeze la pian si sã propunã o altã variantã sau linie melodicã.
Nu cred cã sunt neapãrat obligatorii studiile avansate de Conservator dar un liceu de muzicã și/sau o școalã popularã de artã ar fi utile pentru a putea sã descrifreze o partiturã.

Țin sã subliniez din nou importanța alegerii repertoriului și evitarea tentației facile de alegere a compozițiilor fãrã ritm și în general cu mesaj trist, care duc inevitabil la plafonare, deoarece ideea era cã nu se cautã o nouã Paula Seling, Angela Similea, Monica Anghel și multe alte interprete care au o manierã asemãnãtoare de interpretare.

Perseverența

Aș dori sã închei acest mesaj într-o notã pozitivã, evidențiând un alt aspect al personalitãții Mihaelei Runceanu și anume perseverența. Acestã calitate a fost indispensabilã pentru îndrãgita solistã deoarece, cu toate piedicile, drumul ales de artistã nu a fost unul întâmplãtor, a știut din primul an de Conservator ce dorește si a muncit din greu ca sã devinã o solistã apreciatã de muzicã ușoarã. 
Necesitatea acestei calitãți este îmbucurãtoare deoarece mã face sã cred cã nu s-au pierdut ocazii ci pur si simplu încã nu s-a gãsit persoana potrivitã, deoarece obstacole sunt și acum (o prea mare importanțã acordatã aspectului fizic, tentația comercialitãții și lipsa competitivitãții bazatã pe valoare).

Fac precizarea cã cerințele acestea par a fi exagerate, dar și ștacheta care trebuie atinsã este foarte sus.

Deci e floare la ureche ca sã aparã o artistã de nivelul Mihaelei Runceanu:wink:. Eu sper totuși sã prindem ziua aceea.:smile:
 

Editat de IonescuS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Încã o veste bunã!
La nici 2 sãptãmâni de când am scris textul de mai sus, avem prima candidatã serioasã care întrunește lejer toate condițiile și pe deasupra îi din Buzãu.
E la fel ca Mihaela, premiantã, ambițioasã, receptivã, fãrã fițe în cap, cu voce bunã, se pricepe la compoziție și stãpânește la perfecție mai multe instrumente muzicale.
În plus, deși îi foarte tânãrã, a cochetat de mai demult cu muzica, deci e pregãtitã de marea performanțã.
O cheamã Dora Gaitanovici și reprezintã România la Cerbul de Aur.
Sper sã înșface un premiu, cã meritã.:smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred cã mulți ne-am fi dorit sã o ascultãm pe Mihaela Runceanu cântând și în altã limbã. Deși era interzisã interpretarea în limbile "occidentului decadent", curajul nu era ceva de care artista sã ducã lipsã.
O adevãratã surprizã aceastã înregistrare a unui cover dupã o piesã produsã de Stevie Wonder, în care se remarcã din nou vocea plãcutã a Mihaelei, dar... și faptul cã engleza nu era punctul ei forte.:smile:

 

Editat de IonescuS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deși colaborarea cu compozitorul Virgil Popescu a fost una tensionatã și de scurtã duratã, totuși în urma acestei colaborãri au apãrut câteva melodii reușite.
Cea mai difuzatã dintre ele și care a avut ceva succes la public a fost Viața începe cu tine (muzica Virgil Popescu; text: Angel Grigoriu, Romeo Iorgulescu)

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×