Sari la conținut
Forum Roportal
gpestean

TVA la vanzarea unui al doilea teren in acelasi an

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua, din cauza unor acte de mostenire facute gresit de un notar acum 15 ani, am cumparat de la sora mea 2 terenuri, care-mi reveneau de fapt si de drept prin mostenire. La inceputul acestui an am vandut unul dintre ele cu 150000 Euro si acum am posibilitatea sa-l vand si pe cel de-al doilea cam cu aceeasi suma. Cumparatorul este o firma. Voi plati TVA?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza cine-i cumparatorul???  Tu castigi o suma din vanzarea unui teren, ca atare ai un venit care cere taxe ca si salariul/venitul pe care-l castigi lunar.

In contabilitate nu stiu pe care pagina se poate arunca notiune cum te-ai exprimat mai sus  "care-mi reveneau de fapt si de drept prin mostenire"

Cred ca plata se va face prin virament bancar si firma respectiva opreste taxa si speram ca si depune unde se cuvine, la asta sa fi mai atent si la suma oprita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, din cauza unor acte de mostenire facute gresit de un notar acum 15 ani, am cumparat de la sora mea 2 terenuri, care-mi reveneau de fapt si de drept prin mostenire. La inceputul acestui an am vandut unul dintre ele cu 150000 Euro si acum am posibilitatea sa-l vand si pe cel de-al doilea cam cu aceeasi suma. Cumparatorul este o firma. Voi plati TVA?

 

Daca ai vindut deja unul in acest an sint sanse mari ca pentru al doilea sa platesti TVA. Din cite stiu eu, pentru a nu plati TVA trebuie sa-l vinzi anul viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×