Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Conferinte despre constiinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 2 minute, Abbie2 a spus:

Tot nu am inteles cum ai ajuns la concluzia ca exista alte costiinte si ca au un efect asupra noastra. Inteleg ca ai scris multe articole despre asta, insa ar fiu mai simplu de explicat aici decat ca cineva sa mearga sa le citeasca pe toate.

Pentru ca tot ce poate exista e constiinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai ajuns la concluzia asta? te-am mai intrebat, a fost o revelatie? Te gandeai tu si ti-a confirmat altcineva? Ai facut calcule matematice complexe care te-au dus la concluzia asta? Ai visat noaptea? A indicat caracatita Paul de dincolo de moarte catre concluzia asta, sau a ales un papagal un biletel pe care scria asta?

Sau e secret, si nu poti impartasi pe forum cum...

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, NicolaeT a spus:

Pentru ca tot ce poate exista e constiinta.

In cazul acesta, care este scopul acestei teorii si a studiilor tale? Sa intelegem existenta doar prin axiome?

Si te mai intreb o data, la ce foloseste asta?

Pentru ca e important.

Oamenii vor sa inteleaga existenta si sensul ei pentru a ajuta omenirea sa progreseze, pentru a intelege si combate anumite boli, pentru a imbunatati nivelul de trai. pentru a intelege natura, pentru a salva oameni, pentru a salva planeta, pentru a gasi raspuns la intrebarea daca mai sunt si alti oameni in afara de terrani, pentru a intelege cum functioneaza tot...s.a.m.d.

Aceasta teorie, la ce ajuta, in afara faptului ca duce la o noua mantra? Toootul e constiintaaa.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Enki a spus:

Cum ai ajuns la concluzia asta?

Dar e trivial. Cum sa existe altceva cand pentru orice altceva pentru care vrei sa formulezi o expresie de genul "X exista", "X exista" e un gand in constiinta, e o inventie in constiinta. Ce iti permite sa zici ca acea inventie chiar exista in afara ta ? Si argumentele de genul "Dar piatra ma doare" tot nu merg, ca si in vise piatra te doare, dar asta nu inseamna ca chiar exista in afara ta. Durerea/atingerea e si ea o qualie ca oricare alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, NicolaeT a spus:

Pai si eu te mai intreb o data: La ce foloseste orice ?

Ti-am dat exemple mai sus la ce foloseste. Si ti-au dat si altii in postarile anterioare.

Problema e ca tu, punand intrebarea "la ce foloseste orice" iti negi propria teorie, pentru ca " la ce foloseste orice?" este o expresie specifica teoriei " toate mor, toate sunt desertaciune".

Deci esti putin conflictual aici.

Nu poti sustine teoria " TOTUL E CONSTIINTA". utilizand rationamente ale teoriei "TOTUL E MOARTE"

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 minute, NicolaeT a spus:

Dar e trivial. Cum sa existe altceva cand pentru orice altceva pentru care vrei sa formulezi o expresie de genul "X exista", "X exista" e un gand in constiinta, e o inventie in constiinta. Ce iti permite sa zici ca acea inventie chiar exista in afara ta ? Si argumentele de genul "Dar piatra ma doare" tot nu merg, ca si in vise piatra te doare, dar asta nu inseamna ca chiar exista in afara ta. Durerea/atingerea e si ea o qualie ca oricare alta.

Nu e trivial, esti tu prea sensibil.

Mi se pare normal sa stim cum ai ajuns la concluzia asta pe care ai scris-o tu pe forum si pe care o discutam de 37 de pagini, prin ce proces - revelatie, intamplare, calcule, asa te-ai trezit de dimineata cu ideea in cap, etc. Pentru ca poate foarte bine sa fie un misto si atat, si noi sa hranim un troll.

Ce-mi permite sa zic ca acea inventie exista in afara mea? Le crapa capul si altora, nu doar mie.

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@NicolaeT

Am citit pe net ca ai inceput sa studiezi qualia cand studiai fizica particulelor.

Are vreo legatura una cu alta, sau a fost doar o coincidenta?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Enki a spus:

Nu e trivial, esti tu prea sensibil.

Mi se pare normal sa stim cum ai ajuns la concluzia asta pe care ai scris-o tu pe forum si pe care o discutam de 37 de pagini, prin ce proces - revelatie, intamplare, calcule, asa te-ai trezit de dimineata cu ideea in cap, etc. Pentru ca poate foarte bine sa fie un misto si atat, si noi sa hranim un troll.

Ce-mi permite sa zic ca acea inventie exista in afara mea? Le crapa capul si altora, nu doar mie.

Si in vise meteoritul ii omoara pe toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×