Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Conferinte despre constiinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 8 minute, Enki a spus:

Lol. Tu esti cel care trebuie sa dovedeasca ca nu exista, din moment ce sustii asta.

Ntz, ntz. Burden of proof.

Nu. Tu trebuie, ca tu sustii existenta unei lumi fizice imaginare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revenim atunci la bolovanul lui Vriies si la efecte.

Fa un experiment, ca asa se avanseaza in stiinta, prin experimente.

Imagineaza-ti ca ai in mana un bolovan si iti dai cu el in cap.

Iti poate sparge capul un bolovan imaginar?

Apoi, du-te si ia un bolovan din ala de pe marginea drumlui, de spui tu ca e doar o imagine in constiinta ta, sau in constiinta altora cu care interactioneaza constiinta ta, si fa acelasi test.

Compara rezultatele.

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bolovanul ala imaginar din mana ta, din primul caz, nu e tot in constiinta ta? Care e diferenta dintre el, si cel de-al doilea, gasit de Vriies pe marginea drumului?

Ai facut experimentul deja, de mi-ai raspuns asa repede? Cum poti sa sustii ceva fara sa verifici?

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
47 minutes ago, Enki said:

Parerea mea, subiectiva, desigur, e ca cine arunca astfel de intrebari intr-o conversatie o face pentru ca nu poate dovedi ce sustine, si incearca sa aduca un aer de superioritate, intelepciune profunda si mister pentru a evita raspunsurile.

Mi-aduce aminte de Jordan Peterson. "Depinde ce intelegem prin adevar".

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-am mai pus intrebarea asta, ca sa imi fi raspuns deja la ea.

Acum 18 minute, Enki a spus:

Bolovanul ala imaginar din mana ta, din primul caz, nu e tot in constiinta ta? Care e diferenta dintre el, si cel de-al doilea, gasit de Vriies pe marginea drumului?

Ai facut experimentul deja, de mi-ai raspuns asa repede? Cum poti sa sustii ceva fara sa verifici?

Deci?

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde vine diferenta intre efectul primului bolovan, si efectul bolovanului lui Vriies, din moment ce totul e constiinta, deci amandoi bolovanii sunt constiinta de fapt.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
45 minutes ago, NicolaeT said:

Dovedeste-mi ca exista o realitate independenta de constiinta.

Ca exista o realitate biologica si fizica? Iti dovedesti tu zilnic. Poti filosofa oricat, insa e esential sa faci pauze pentru a te hrani, pentru a te hidrata, pentru a te odihni etc. Fara astea ai muri si n-ai mai putea sustine acest proces al gandirii. Sau, de pilda, daca te-ai lovi foarte rau la cap si ti-ai pierde memoria, ai putea uita aceasta teorie.

Sau te-ai putea afla intr-o stare vegetativa, in care sa nu fii constient de nimic si sa te tina in viata doar aparatele, stimulandu-ti organismul sa nu se opreasca din functiune. Unde e rolul constiintei in cazul celor aflati in coma sau moarte cerebrala? Pot ei sa faca ceva? Si totusi traiesc, dpdv biologic. Le bate inima, le functioneaza plamanii... Deci practic sunt inca in viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×