Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Conferinte despre constiinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 45 minute, Abbie2 a spus:

Nu e metoda stiintifica introspectia... atata timp cat nu poti dovedi ca ai dreptate. E totul subiectiv.

Ce inseamna "a dovedi" ?

Ce inseamna "obiectiv" ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 43 minute, Abbie2 a spus:

Exact. La fel si cu religiile sau orice "adevar" ce nu se poate dovedi si aplica.

Cum adica la fel si cu religiile ? Pai tocmai, ca in religie exista cel mai mare consens. 99% din oameni sunt de acord ca Dumnezeu exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 44 minute, Abbie2 a spus:

Tre sa spun ca ma dezamageste nitel teoria de aici. Aveam impresia ca NicolaeT a ajuns la ea in urma unor cercetari indelugate si are la baza aspecte concrete, nu doar introspectia.

Ce ai vreodata altceva decat introspectia ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 minutes ago, NicolaeT said:

Cum adica la fel si cu religiile ? Pai tocmai, ca in religie exista cel mai mare consens. 99% din oameni sunt de acord ca Dumnezeu exista.

Acolo se opreste consensul. Ma refer la practica. Religia nu rezolva nimic la propriu. Poti sa te rogi oricat, ca nu vei obtine solutii la probleme concrete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
27 minutes ago, NicolaeT said:

Ce inseamna "a dovedi" ?

Ce inseamna "obiectiv" ?

E ceva elementar. 

 A dovedi 1 vt A arăta într-un mod convingător, cu argumente, cu probe materiale, prin rezultate etc. că cineva sau ceva are anumite trăsături Si: a demonstra, a proba.  (sursa: Dex online)

OBIECTÍV, -Ă, obiectivi, -e, adj., s. n. I. Adj. 1. (Fil.) Care constituie o realitate independentă de conștiință sau care este conform acestei realități. 2. Care are însușirea de a reda fidel, netrunchiat realitatea, detașat de impresii subiective; nepărtinitor, imparțial; obiectivist. (sursa: Dex online)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 minutes ago, NicolaeT said:

Ce ai vreodata altceva decat introspectia ?

Lucrurile dovedite, pe baza carora supravietuiti tu si restul. Am dat exemplul cu tratarea problemelor de sanatate. S-a mai dat exemplul cu legile fizicii. Acolo nu se tine cont de filosofie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 31 minute, NicolaeT a spus:

Ce inseamna "a dovedi" ?

Ce inseamna "obiectiv" ?

Parerea mea, subiectiva, desigur, e ca cine arunca astfel de intrebari intr-o conversatie o face pentru ca nu poate dovedi ce sustine, si incearca sa aduca un aer de superioritate, intelepciune profunda si mister pentru a evita raspunsurile.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, Abbie2 a spus:

E ceva elementar. 

 A dovedi 1 vt A arăta într-un mod convingător, cu argumente, cu probe materiale, prin rezultate etc. că cineva sau ceva are anumite trăsături Si: a demonstra, a proba.  (sursa: Dex online)

OBIECTÍV, -Ă, obiectivi, -e, adj., s. n. I. Adj. 1. (Fil.) Care constituie o realitate independentă de conștiință sau care este conform acestei realități. 2. Care are însușirea de a reda fidel, netrunchiat realitatea, detașat de impresii subiective; nepărtinitor, imparțial; obiectivist. (sursa: Dex online)

Dovedeste-mi ca exista o realitate independenta de constiinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Enki a spus:

Parerea mea, subiectiva, desigur, e ca cine arunca astfel de intrebari intr-o conversatie o face pentru ca nu poate dovedi ce sustine, si incearca sa aduca un aer de superioritate, intelepciune profunda si mister pentru a evita raspunsurile.

Bun, deci am stabilit ca nu exista obiectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, NicolaeT a spus:

Dovedeste-mi ca exista o realitate independenta de constiinta.

Lol. Tu esti cel care trebuie sa dovedeasca ca nu exista, din moment ce sustii asta.

Ntz, ntz. Burden of proof.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×