Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Conferinte despre constiinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 40 minute, NicolaeT a spus:

... problema identitatii e una dintre cele mai grele probleme. N-am nicio idee nici macar de cum s-ar putea aborda.

 Vezi, acum incepi sa mai vii si de acasa, cum se spune.

Este benefic pentru noi sa nu cadem in iluzia "Eu stiu" si si mai benefic este sa constientizam faptul ca:  "stiu ca nu stiu mare lucru"(nu mai stau sa caut exact cum este scrisa aceasta maxima lasata omenirii de catre Socrate). Din cate citisem eu, el si-a inceput "drumul catre intelepciune" prin recunoasterea ignorantei lui, mai intai, prin mirare, prin multe intrebari. 

 

 

 

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, NicolaeT said:

Intrebari grele care arata cat de departe e "stiinta" de a fi inceput macar sa studieze realitatea. Nu stiu sa raspund la niciuna.

Stiinta chiar studiaza realitatea; nicio concluzie la care s-a ajuns nu e fara baza.

Intreb pentru ca ai spus ca teoria ta explica fenomenele paranormale. Ori nu explica decat telepatia.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, NicolaeT said:

Pentru ca e defapt pseudostiinta, din moment ce nu studiaza realitatea.

Cum adica nu o studiaza, cand rezultatele sunt aplicabile? Doar nu mai suntem la nivelul epocii de piatra. S-a avansat prin altceva decat stiinta?

Poate vrei sa spui ca nu are inca toate raspunsurile.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci, in ce fel ceea ce studiezi tu se incadreaza in categoria stiinta? Care sunt metodele stiintifice pe care le folosesti, experimentele pe care le faci pentru a-ti testa teoria, si mai ales, de ce e subiectul asta la Filosofie si nu la aria de Stiinta?

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 39 minute, Enki a spus:

Atunci, in ce fel ceea ce studiezi tu se incadreaza in categoria stiinta? Care sunt metodele stiintifice pe care le folosesti, experimentele pe care le faci pentru a-ti testa teoria, si mai ales, de ce e subiectul asta la Filosofie si nu la aria de Stiinta?

Probabil pentru ca deocamdata e considerat un concept filosofic.

https://en.wikipedia.org/wiki/Qualia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 minutes ago, NicolaeT said:

Ce legatura are utilitatea cu adevarul ?

Are, in sensul ca face diferenta intre ce poate fi demonstrat si ce nu.

De pilda pot compara medicamentele care trateaza boli in mod real cu leacurile babesti. Primele au utilitate, cele din urma nu. Deci primele sunt remedii adevarate, in mod demonstrat.

Nu putem pune semnul egal intre orice propunere/fabulatie/pretentie si ceva ce poate fi demonstrat, in viata de zi cu zi. Fireste, putem ndiscuta despre constiinta, suflet, energie samd, dar asta nu risca sa ne bage in groapa. Tu daca esti bolnav si ai acces la tratament, te tratezi prin metode conventionale, demonstrate, nu risti incercand orice pentru ca "utilitatea nu are legatura cu adevarul".

Editat de Abbie2
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×