Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

ce reprezinta Crestinismul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ca sa nu mai dau prilej la glume, voi renunta deci la partea cu framantarile proprii.

vorbim de ceva timp de crestinism , insa ce reprezinta el pentru umanitate, sau in plan personal?

pareri personale:

crestinismul a aparut si s-a dezvoltat, nu datorita Jertfei, caci jertfa o intalnim si in alte religii,

nu datorita Invierii, care este prezenta la vechiile religii, ci datorita Promisiunii.

atat religiia mozaica, egipteana, greaca, sau romana, nu pomeneau nimic despre o viata de apoi, la aceasta nu puteau accede muritorii, ci doar initiatii. astfel pentru prima data in istoria umanitatii apare pentru prima data promisiunea lui Hristos, aceea de a gasii o imparatie a lui Dumnezeu, dupa momentul decesului fizic.

dincolo de conjuctura istorica, politica si militara a acelor vremuri, Iisus aducea oamenilor o noua speranta, intr-o lume a razboaielor, a sclaviei, a foametii, a bolilor...aceea a continuitatii, a ideii ca prin umilinta, ascultare, etc vom dobandii vesnicia alaturi de Tatal.

cand speranta de a trai in conditii civilizate dispare, o asemenea promisiune devine un crez, o speranta de care te agati cu disperarea omului deznadajduit, lipsit de orice viitor.

acestea cred ca au fost premisele dezvoltarii crestinismului timpuriu, restul...va las pe voi sa judecati, sa ma judecati, sau mai stiu eu ce.

 

cu drag...tuturor!

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus personal a facut asta sau adeptii lui care i-au imprastiat imaginea si mesajul?

 

hmm, corect. asta mi-a scapat...din vedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
promisiunea lui Hristos, aceea de a gasii o imparatie a lui Dumnezeu, dupa momentul decesului fizic.

 

Luca 17:21 Nu se va zice: ,Uite -o aici`, sau: ,Uite -o acolo!` Căci iată că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crestinismul reprezinta doctrina conform careia Iisus Hristos este insusi Dumnezeu, si reprezinta singura cale catre Dumnezeu (Eu sunt Calea, Adevarul si Viata). Pentru restul religiilor - pentru islam de ex. - Iisus reprezinta doar un simplu profet, un om obisnuit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinismul reprezinta doctrina conform careia Iisus Hristos este insusi Dumnezeu, si reprezinta singura cale catre Dumnezeu (Eu sunt Calea, Adevarul si Viata). Pentru restul religiilor - pentru islam de ex. - Iisus reprezinta doar un simplu profet, un om obisnuit.

 

Uffff

iar incepem cu "crestinismul e mai cu mot" si doar el are......

Iisus cum bine spui e Calea....E de fapt numele caii...care in araba se traduce Allah, in chineza Confucius etc etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici te cam inseli.

 

1. Mahomed nu a fost Dumnezeu. A fost un profet.

 

2. Confucius nu a fost Dumnezeu. A fost un filosof, un moralist.

 

3. Budha nu a fost nici el Dumnezeu.

 

Despre Iisus se considera ca a fost Dumnezeu INTRUPAT. Dumnezeu, nu un profet. Eu observ o diferenta putin cam mare. Foarte mare chiar. Tu o observi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici te cam inseli.

 

1. Mahomed nu a fost Dumnezeu. A fost un profet.

 

2. Confucius nu a fost Dumnezeu. A fost un filosof, un moralist.

 

3. Budha nu a fost nici el Dumnezeu.

 

Despre Iisus se considera ca a fost Dumnezeu INTRUPAT. Dumnezeu, nu un profet. Eu observ o diferenta putin cam mare. Foarte mare chiar. Tu o observi?

E doar o diferenta de perspectiva... Din punctul de vedere al religiilor se pune o mare egalitate intre Mahomed, Confucius, Buddha si Isus (de exemplu) dar din punctul de vedere uman au fost doar oameni ai epocilor lor cu toate diferentele de rigoare (educatie, personalitate, moment istoric, zona geografica si obiceiurile locului). Nimic mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinismul reprezinta doctrina conform careia Iisus Hristos este insusi Dumnezeu, si reprezinta singura cale catre Dumnezeu (Eu sunt Calea, Adevarul si Viata). Pentru restul religiilor - pentru islam de ex. - Iisus reprezinta doar un simplu profet, un om obisnuit.

Mai degraba cred faptul ca crestinismul ne arata O cale care unora li se potriveste, altora nu.

Sunt alti mai invatati care au scris carti despre istoria religiilor precum si functia acestora. Cel mai important lucru este ceea ce facem pentru noi, pentru a fi in contact cu fiinta noastra si pentru a profita cit mai mult de timpul petrecut in aceasta viata aici pe pamint.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E doar o diferenta de perspectiva... Din punctul de vedere al religiilor se pune o mare egalitate intre Mahomed, Confucius, Buddha si Isus (de exemplu) dar din punctul de vedere uman au fost doar oameni ai epocilor lor cu toate diferentele de rigoare (educatie, personalitate, moment istoric, zona geografica si obiceiurile locului). Nimic mai mult.

E foarte ciudat...apropo de mohamed si isus pusi pe acelasi plan de egalitate.Am imprumutat coranul de la biblioteca si am vazut de cateva ori mentionandu-se Isus ca Mesia !

Este chiar ft ciudat!!!

:flowers:

 

Si ah...

 

MES

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×