Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am ezitat sa deschid acest topic, mie nu-mi place sa scriu despre mine si despre problemele mele iar multi au probleme si mai grave, dar simt nevoia sa discut. De fapt, ce m-a determinat sa deschid topicul este singuratatea.

Singuratate si in sens sentimental, am avut cateva tentative de relatii, dar nu a mers si eu n-am mai insistat. Asa ca timp de ani intregi n-am mai vrut sa ma gandesc la asta iar timpul a trecut aproape pe nesimtite, fara sa-mi mai bat capul cu asta.

Dar acum, nu stiu exact de ce si din ce motiv, resimt lipsa unei relatii. Insa, eu avand un handicap, nu stiu daca mai pot sa incerc si daca merita.

Recunosc ca sunt deprimat acum, cand am deschis topicul si ca probabil o sa regret ca vorbesc atata despre mine dupa ce o sa-mi mai treaca depresia. Dar presupun ca asta ma ajuta intr-un fel. Sau poate ca am deschis un topic inutil.

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca toti avem astfel de momente de reevaluare, in care constatam ca din punct de vedere contabil suntem pe minus. Apoi dupa o vreme refacem calculul si ne dam seama ca nu am luat in consideratie anumite "venituri" si ne iese din nou bine. :)

 

Problema asta apare in momentul cand trebuie sa platim impozitul, adica primavara.

Editat de adal*
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Meutoini1, in viata omului sunt perioade si perioade, iar experientele mai putin placute (sa le zicem asa) ne ajuta sa ne intelegem noi pe noi si sa-i intelegem pe ceilalti.

Provocari apar la tot pasul, unele vin pentru a invata ceva, altele pot fi chiar o binecuvantare, chiar daca nu le-am perceput asa,  atunci cand au aparut.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Recunosc ca sunt deprimat acum, cand am deschis topicul si ca probabil o sa regret ca vorbesc atata despre mine dupa ce o sa-mi mai treaca depresia. Dar presupun ca asta ma ajuta intr-un fel. Sau poate ca am deschis un topic inutil.

 

Sa nu regreti niciodata ca spui ce ai pe suflet. Crezi ca vei deveni mai vulnerabil? Si ce daca? :)

Mai vulnerabili si mai pasibili de cadere sunt oamenii daca stau inchisi, incolaciti de propriile nesigurante.

 

Daca te simti singur, apropo de ce spuneai, poti incerca sa gasesti persoana potrivita in continuare. De ce nu, pana la urma? O alta dezamagire ori o persoana neinteresanta, treci mai departe si mai departe pana gasesti acea conexiune.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari. Eu nu sunt obisnuit sa vorbesc lucruri personale despre mine in public, de asta spuneam ca probabil o sa regret ca am deschis gura (sau am batut la tastatura, ca sa fiu mai exact).

Am sa incerc din nou sa cunosc o persoana, doar ca nu prea stiu cum sa ma descurc in hatisul online. Daca cineva are vreun sfat in privinta asta, ar fi binevenit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari. Eu nu sunt obisnuit sa vorbesc lucruri personale despre mine in public, de asta spuneam ca probabil o sa regret ca am deschis gura (sau am batut la tastatura, ca sa fiu mai exact).

Am sa incerc din nou sa cunosc o persoana, doar ca nu prea stiu cum sa ma descurc in hatisul online. Daca cineva are vreun sfat in privinta asta, ar fi binevenit.

Scriind pe un forum de dicutii (indiferent cum alegi s-o faci) iti face bine. Exprima-te asa cum simti tu atunci cand alegi sa scrii ceva si nu-ti fa griji de impresia unuia sau a altuia in ceea ce te priveste, atata timp cat constiinta ta iti transmite ca te exprimi moral, etic si sincer.

 Este foarte important sa fi natural si-ti spun asta deoarece cunosc un cuplu (de fapt nu numai unul) care s-au cunoscut pe un forum de discutii, s-au vizitat si s-au casatorit. Mie mi se parea absurd asa ceva, insa mi s-a demonstrat ca se-ntampla si , desi eram sceptica in ceea ce priveste relatia lor, vreau sa-ti spun ca sunt fericiti impreuna, sunt chiar "suflete gemene", deci, se poate. 

Se spune ca fiecare om face ceea ce poate pana in momentul in care i se reveleaza destinul si de atunci incolo i se da adevaratul sens al vietii lui.

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca te ajuta cu ceva, dar nu esti singurul care se simte asa. E o perioada in care singuratatea e simtita mai accentuat decat alta data de multi oameni. Unii dintre ei nici macar nu sunt singuri, dar se simt singuri. Nu stiu de ce e asa... influenta astrelor, influenta societatii in care traim... nu stiu.

 

Tu macar poti sa dai vina pe handicap.... altii nici macar motivatia asta nu o au...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca te ajuta cu ceva, dar nu esti singurul care se simte asa. E o perioada in care singuratatea e simtita mai accentuat decat alta data de multi oameni. Unii dintre ei nici macar nu sunt singuri, dar se simt singuri. Nu stiu de ce e asa... influenta astrelor, influenta societatii in care traim... nu stiu.

 

Tu macar poti sa dai vina pe handicap.... altii nici macar motivatia asta nu o au...

Orice interactiune cu semenii este de bun augur si este de ajutor tuturor. Cand doi oameni "comunica"(indiferent cum se realizeaza aceasta "comunicare") se ajuta reciproc, pe toate planurile.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi eu nu caut o relatie pe forum, fiindca si mie mi se pare un pic cam absurd si ma indoiesc ca mai sunt persoane cu handicap aici.

Probabil exista alte medii online in care as putea cauta, dar eu nu stiu unde sa caut. Si am scris aici si pentru a mai vorbi cu alti oameni. Iar asta intr-adevar ajuta, ma simt mai putin depresiv. Asa ca nu pot spun decat: multumesc din nou pentru suport.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×