Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Locul pentru "povești la o cafea". Pentru mine, asa cum știu unii, cafeaua este un bun pretext de socializare, informare, relaxare. Deschideți voi tema. Eu va raspund...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate dimineata cand si eu sint la cafea, acum ma culc, am avut o zi lunga si grea.


Doar atit despre cafea ca se scumpeste si scade calitatea, ne ameninta cu disparitia cafelei prin moartea plantelor sau ce cauza ca si cu vanilia. 

Trebuie sa inventam si un inlocuitor de cafea pana ajungem la marginea prapastiei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate dimineata cand si eu sint la cafea, acum ma culc, am avut o zi lunga si grea.

Doar atit despre cafea ca se scumpeste si scade calitatea, ne ameninta cu disparitia cafelei prin moartea plantelor sau ce cauza ca si cu vanilia. 

Trebuie sa inventam si un inlocuitor de cafea pana ajungem la marginea prapastiei.

I-aș duce doru'.... N-am io nu stiu ce vicii dar cafea beau multă...am observat ca mai nou toata are cam același gust...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare și bine te-am găsit! :)

 

Habar n-am ce temă să deschid, nu-mi dă nika prin cap la ora asta, că e târziu și am avut parte de o săptămână încărcată. Mă duc mâine la serviciu și o să am parte de muncă la Caiete de Sarcini. Mai c-aș vrea să discut despre ceva frumos și relaxant, dar nu-mi vine nika în minte acum. Apropo, peste vreo două săptămâni s-ar putea să-mi iau vreo trei zile de concediu, pe care să le lipesc la un weekend. Zi-mi și mie, din experiența ta, de un loc frumos din plaiul nostru, „încărcat energetic”, care merită și poate fi vizitat într-un timp de max cinci zile :).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... un loc frumos din plaiul nostru, „încărcat energetic”, care merită și poate fi vizitat într-un timp de max cinci zile :).

 

Cu „încărcat energetic” o sa fie problema.   Pentru asta trebuie sa fie si bine populate si active la maxim localitatile. 

 

Eu voiam sa te directez spre Maramures daca n-ai mai fost pe acolo, insa cu încărcătura e slab energizat pozitiv, unii sint foarte energizati de horinca doar, ceea ce nu te ajuta. 

Judetul e mic si daca incepi de la Prislop spre vest faci un tur rapid ca nu sint multe drumuri accesibile decat pe jos, cu masina este mai limitat drumul ca-si munti inalti in jur.   

 

Secuimea este mai aproape dar si mai linistita inafara Targu-Mures, Sighisoara ....  Cheile Bicazului-Lacu Rosu-Gheorgheni-Suseni-Odorhei sint chiar relaxante, totu-i verde intre munti si te poti intalni cu ursi fara sa platesti intrarea la Zoo, dar numai intr-o zi foarte linistita. 

Aceste locuri sint, dar nu prea vizitate de turisti exceptie langa Miercurea-Ciuc, dar uita de tot ce am scris mai sus, nu sterg ca am depus efort dar cel mai energizat loc in teritoriul delimitat Romania va fi: 

 

Pe 19 Mai 2018 de Pentecost/Rusalii Pilgrimage-ul la Şumuleu Ciuc, vor fi prezenti cel putin 1 milion de persoane din toate colturile planetei din Australia dar si din Zanzibar ca e loc de o plimbare cand nu trebuie sa fi religios sau sa crezi in nimic doar sa vrei sa mergi pe jos.  In acea aglomeriatie simti o energie aparte, e plin de romani locul, religiosii au placere aparte sa participe sub drapelul lor ca toti sint bineveniti.  Se termina cu dans si voie buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare și bine te-am găsit! :)

 

Habar n-am ce temă să deschid, nu-mi dă nika prin cap la ora asta, că e târziu și am avut parte de o săptămână încărcată. Mă duc mâine la serviciu și o să am parte de muncă la Caiete de Sarcini. Mai c-aș vrea să discut despre ceva frumos și relaxant, dar nu-mi vine nika în minte acum. Apropo, peste vreo două săptămâni s-ar putea să-mi iau vreo trei zile de concediu, pe care să le lipesc la un weekend. Zi-mi și mie, din experiența ta, de un loc frumos din plaiul nostru, „încărcat energetic”, care merită și poate fi vizitat într-un timp de max cinci zile :).

Nu știu câți km ești dispus sa faci și cu ce...că idei am :) Sunt multe de văzut. Poate dorești să vizitezi Vulcanii Noroioși...poate vrei să pescuiești...Sau să faci o vizită în zona Apusenilor, zona carstică Șuncuiuș...Și pentru ca e frig înca de stat cu cortul și pământul încă e jilav recomand o relaxare la un spa la Cojocna...

Editat de Victor Apostu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum as gasi Cluj dupa foarte multi ani, nici eu nu-mi amintesc exact cati, un minim de 30 de ani???

 

Am avut azi o discutie cu cineva de acolo, care s-a uitat sa cumpere casa de langa noi de vanzare. 

Imi explica ca n-am habar ce locuinte superbe s-au construit pe langa Cluj, l-am corectat ca acele locuri nu apartin de Cluj direct ca sint departe si nu pentru ele m-as duce acolo daca as vrea sa mai ajung vreodata.  Daca centrul va fi distrus de vandali, restul mai putin conteaza sau deloc ... ca ce fel de materiale de constructii s-au folosit in acele condonomiums, pe nimeni nu-l intereseaza sau cine cum il decoreaza, ca nu sint apartamente de oferit la muncitori cu norma facuta :haha:     

Acele locuri pe vremuri erau doar parte din judet, nu si din municipiu, padure-deal-vale cum le numea, ca nu tin minte.   

Unii cred ca acele cladiri superbe definesc un oras!!! uita ca altceva a fost la origini important cand a fost declarat oras acel teritoriu si de cine.

Acele perle care au stat la baza citadelei pe vremuri acum farimiteaza si cad pe capul pietonilor, am citit in ziar, Hotel Continental din centru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu câți km ești dispus sa faci și cu ce...că idei am :) Sunt multe de văzut. Poate dorești să vizitezi Vulcanii Noroioși...poate vrei să pescuiești...Sau să faci o vizită în zona Apusenilor, zona carstică Șuncuiuș...Și pentru ca e frig înca de stat cu cortul și pământul încă e jilav recomand o relaxare la un spa la Cojocna...

Nu pescuiesc, n-am „pasiunea asta”. Aș face-o doar dacă aș muri de foame , că, deh, tre să supraviețuim :)

Sincer, n-aș face prea mulți kilometri. Prefer să merg cu trenul sau cu autocarul, adică să fie o destinație la care să ajung în max 10 ore. 

Cojocna, da, ar fi interesant...

 

 

Eu voiam sa te directez spre Maramures daca n-ai mai fost pe acolo, insa cu încărcătura e slab energizat pozitiv, unii sint foarte energizati de horinca doar, ceea ce nu te ajuta. 

Judetul e mic si daca incepi de la Prislop spre vest faci un tur rapid ca nu sint multe drumuri accesibile decat pe jos, cu masina este mai limitat drumul ca-si munti inalti in jur.   

 

 

Pe 19 Mai 2018 de Pentecost/Rusalii Pilgrimage-ul la Şumuleu Ciuc, vor fi prezenti cel putin 1 milion de persoane din toate colturile planetei din Australia dar si din Zanzibar ca e loc de o plimbare cand nu trebuie sa fi religios sau sa crezi in nimic doar sa vrei sa mergi pe jos.  In acea aglomeriatie simti o energie aparte, e plin de romani locul, religiosii au placere aparte sa participe sub drapelul lor ca toti sint bineveniti.  Se termina cu dans si voie buna.

Sigur c-am fost în Maramureș. Cam la 20 de kilometri dincolo de Baia Mare, a fost fain de fain! :) Acum aș vrea ceva mai aproape de mine, că n-am prea mult timp la dispoziție :)

 

Interesant evenimentul ăsta din 19 mai. Nu-s religios, însă, nah, accept credința altora și mi se par interesante astfel de manifestări. Totuși, pentru o minivacanță de cinci zile, prea aglomerat pentru mine. Prefer, așa, zone mai discrete. :)

Locul pentru "povești la o cafea". Pentru mine, asa cum știu unii, cafeaua este un bun pretext de socializare, informare, relaxare. Deschideți voi tema. Eu va raspund...

Victor, că tot veni vorba, care-s pasiunile tale?

Editat de Vriies
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Victor, că tot veni vorba, care-s pasiunile tale?

Drumurile, (mi se pare demonetizat să spun "călătoriile"), în special cele mai autonome (moto&velo în special) și pe cărări mai puțin bătute, fotografia, (astea doua merg una cu cealaltă), zborul (îl mai practic dar tot mai rar, cere resurse de toate felurile în special timp și nu prea îmi permit) iar desenul, pictura, grafica computerizata le-am trecut la "meserii" pentru că am ajuns să lucrez din nou în domeniul meu "de domiciliu". Muzica (exceptând câteva genuri) mă însoțește adesea la toate cele de mai sus. Idem și o cafea bună. Am fost în stare să-mi iau chiar și expresor.  :))).Îmi place să inot, dar bazinul (decent)e la o distanța apreciabilă și în special iarna ( când e traficul acela...) mi se pare destul de departe.    Pasiuni eșuate: Pescuitul, care deși am unelte cumparate la un moment dat influențat de un anume anturaj, nu le mai folosesc, mi s-a parut o distracție destul de lipsita de o anume etică în circumstanțele date (zone ultraamenajate) și am considerat ca alte activități merită mai mult. Deci...sculele de pesuit vor fi scoase pe net...pe site-urile acelea dedicate :))). Mașinile, mi-au plăcut, dar nu mai e loc de ele și chiar daca am una nu mai investesc serios în chestiunea asta, ci doar "cât să-mi fac nâcazu' " cum se zice. Daca nu as picta, daca nu aș avea uneori de cărat fie aș renunța la mașină fie mi-aș lua un "Smart for two". Și inca n-am renunțat la idee. Vara merg mult cu motocicleta și bicicleta, am loc de parcare oriunde. Cel puțin deocamdată... :)))).

Editat de Victor Apostu
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, bre! Ești multilateral, să zic așa. :) 

Bagă niscai fotografii de-ale tale!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×