Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

M-am pomenit girant...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am pomenit...girant, căutat de o firma de recuperari în baza unui act care are o semnatură falsă. Am informat deja instituția respectivă (la București). Erau tare contrariați. Le-am trimis și semnătura mea sa le explic că nu arată ca cea din document. În rest erau folosite date din buletin, date reale. Oricum mi-am sunat și avocatul, deși cei de la instituția financiară mi-au spus ca nu va fi cazul...chiar sunt curios cu ce se va finaliza măgaria asta...Că persoana a scos banii bine mersi :)))) și nu i-a returnat ... Hârtia este semnată chipurile undeva prin 2010...deci acum opt ani :)))) Mare e gradina...termenele de prescripție sunt depășite...dar depinde când a facut ultima plată. Oricum e un fals, eu ca girant nu m-aș duce Doamne-ferește, din principiu, mai ales în vremuri ca cele de azi. Nu am persoane în care să am atâta încredere și nici familie apropiată. Actul acela a fost totuși semnat la un notar! :)))) sau cel puțin așa cred...cred că va da de dracu' alături de inculpat(ă),...Cadou de Sărbatori :)))))).


Caut și alte persoane....telefon....nu sunt singurul în situație se pare...


Ce tâmpenie!!!


intru si pe siturile de legislatie si avocățeală...


Devine tot mai interesant....Îmi cunosc ... "verii" :))))) incă trei...pe doi i-am sunat... :))))

Firma a zis că "ne ocupăm noi" și că "veți da niște declarații" ...

Editat de Victor Apostu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Groaznic!!!   Ce fel de declaratii sa mai dai!!!   Cred ca ei fura cu numele clientului.

 

Noi dupa ce am cumparat casa din Arizona l-am inchiriat prin firma imobiliara sa fie bine verificat chiriasul, locuiam in San Diego.

Amantul chiriasei voia sa vanda casa tot cu niste acte false, dar credea ca va reusi mult mai bine daca imprumuta doar bani suma dubla decat am cumparat

casa ca intre timp s-au ridicat preturile.   Ne-au trimis actele sa le semnam ca am renuntat la proprietate ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Groaznic!!!   Ce fel de declaratii sa mai dai!!!   Cred ca ei fura cu numele clientului.

 

Noi dupa ce am cumparat casa din Arizona l-am inchiriat prin firma imobiliara sa fie bine verificat chiriasul, locuiam in San Diego.

Amantul chiriasei voia sa vanda casa tot cu niste acte false, dar credea ca va reusi mult mai bine daca imprumuta doar bani suma dubla decat am cumparat

casa ca intre timp s-au ridicat preturile.   Ne-au trimis actele sa le semnam ca am renuntat la proprietate ...

Cred că "tanti" o va încurca rău....ne-am adunat o groază de lume, este administrator și a delapidat de la mai multe imobile fondul de rulment...ma voi întâlni cu toti...Se strânge șurubul....ar fi bine sa nu afle că ar putea fugi...

Groaznic!!!   Ce fel de declaratii sa mai dai!!!   Cred ca ei fura cu numele clientului.

 

Noi dupa ce am cumparat casa din Arizona l-am inchiriat prin firma imobiliara sa fie bine verificat chiriasul, locuiam in San Diego.

Amantul chiriasei voia sa vanda casa tot cu niste acte false, dar credea ca va reusi mult mai bine daca imprumuta doar bani suma dubla decat am cumparat

casa ca intre timp s-au ridicat preturile.   Ne-au trimis actele sa le semnam ca am renuntat la proprietate ...

Apoi ce...au crezut ca veti semna ca primaru' :)))))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În rest erau folosite date din buletin, date reale. Oricum mi-am sunat și avocatul, deși cei de la instituția financiară mi-au spus ca nu va fi cazul...chiar sunt curios cu ce se va finaliza măgaria asta...Că persoana a scos banii bine mersi :)))) și nu i-a returnat ... .Actul acela a fost totuși semnat la un notar! :)))) sau cel puțin așa cred...

Daca a fost un imprumut la banca, atunci un functionar de banca a facut asta. La dosarul respectiv trebuie sa fie si o copie a actului tau de identitate, care in mod normal nu ar avea cum sa fie.

Daca persoane in situatia ta ar da in judecata functionarul respectiv si i-ar cere despagubiri imense pentru prejudiciile morale aduse, atunci s-ar intampla mai putine cazuri.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca a fost un imprumut la banca, atunci un functionar de banca a facut asta. La dosarul respectiv trebuie sa fie si o copie a actului tau de identitate, care in mod normal nu ar avea cum sa fie.

Daca persoane in situatia ta ar da in judecata functionarul respectiv si i-ar cere despagubiri imense pentru prejudiciile morale aduse, atunci s-ar intampla mai putine cazuri.

Cred ca asta vom face toți. E un I.F.N. (Instituție financiara nonbancară). Se pare ca a avut acces la copii de CI. Nu e mare lucru. Am căutat cazuri similare și...surpriză...am mai găsit :)))) Copii de C.I. ...de la asigurări (date cu caracter confidențial!) daca stai undeva cu chirie, faci un abonament la servicii de telefonie sau orice, chiar și un abonament la sală sau mai stiu eu ce...sunt multe locuri unde lași o cupie de buletin...dar le-a avut pe toate :)))) aflăm și de unde le-a avut...încet-încet... Ceea ce e sinistru e că oricine poate fi girant astfel și habar nu are, daca se plătește la zi nu va ști niciodată...doar când apar problemele. Și chiar și atunci poate fi periculos, la mine au mizat ca poate voi fi plecat sau cine știe ce...in 2010 eram spitalizat după un accident auto...e posibil sa fie contractul facut atunci...ar fi haios sa aflu ca eram și la notar și la operație simultan :))).

Editat de Victor Apostu
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Plângere la politie ai facut? Nu de alta, dar până se lămuresc lucrurile, poti fi bun de plată.

Sigur persoana a avut un complice în IFN ul respectiv, altfel nu pupa credit cu girant prezent "in copie".

Imi amintesc de accident, și de pierderea ta...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apoi ce...au crezut ca veti semna ca primaru' :)))))

 

Locatarii credeau ca dosarul la semnat va fi trimis la ei ca au prezentat acte "originale" facut pe computer ca ei sint proprietarii si credeau ca merge figura.

Computerul pana prin 2000 nu era folosit asa de extensiv, era loc pentru falsificari.  Cand au pus farmaciile On-Line, au vazut cine cate retete de painkiller are  :gwerewolf:  de la cati doctori ca nu stia unu de altu iar pacientii durerosi mergeau si la 45 de doctori sa le dea reteta de 3 luni, pentru 1 an, adica se aduc acasa in fiecare 3 luni medicamentele, doar odata pe an se cere o noua reteta.   Au aparut si persoane in functii importante pe lista neagra, care a distrus pe multi ca au pierdut munca, increderea, etc.

 

In acei primii ani cand documente originale erau doar un computer print out, s-au produs si folosit falsificari cu miliardul, cel mai frecvent la Immigrare, sponsorii asiatici,

din India, Pakistan, Sri Lanka, etc., au produs acte despre castigul personal si primeau viza rudele ca au din ce trai aici.  La sosire cereau ajutor social ca mor de foame.

 

Asta este una din motive pentru care s-a strical relatia America si restul lumii, din acest punct de vedere.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Plângere la politie ai facut? Nu de alta, dar până se lămuresc lucrurile, poti fi bun de plată.

Sigur persoana a avut un complice în IFN ul respectiv, altfel nu pupa credit cu girant prezent "in copie".

Imi amintesc de accident, și de pierderea ta...

deja este...Și nu doar de la mine....

Cât despre accident...m-am restabilit cumva...m-am obișnuit cu chestia asta...că de uitat...nu uit. Merg înainte. La mine s-a schimbat viata radical de la momentul 2010...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar timpul este in masura sa rezolve acest feeling.  Cu trecerea anilor si sufletul accepta schimbarea.   Fiecare zi ridica din greutatea care ne apasa ... 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×