Sari la conținut
Forum Roportal
Arielix

Ateismul si lupta impotriva lui Dumnezeu !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

A fi homosexual este impotriva naturii. A fi impotriva naturii inseamna a te impotrivi lui Dumnezeu. Cine se impotriveste lui Dumnezeu? Satan. Ce e asa de greu de inteles...

 

Poate intelegeti ceva de aici....

https/www.youtube.com/watch?v=XyUGOU0n5q0&t=1948s

 

Ai sărit acum la homosexuali!...

Io recunosc faptul că-s un învechit, adică prefer femeile chiar dacă ele însele uneori îmi mănâncă zilele! Dar de aici și până la a face un raționament de genul că homosexualii se împotrivesc lui Dumnezeu, deci sunt în și cu satan, cred că e o cale muuuult prea lungă.  :lol:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa, si? Crestinii nu judeca? Eu as spune ca judeca mult mai mult decat ateii, pentru ca au convingerea ca religia lor ii face superiori, ca ar detine adevarul, ca ar sti ei exact ce vrea dumnezeu. Judeca la greu, dupa care mai baga si un verset din biblie, "ia uite ce zice dumnezeu".

Uite ca a venit si exemplul pentru ce am spus eu, la marele fix

Pai acum sa nu ii spunem la rau...BINE. Intelegi tu? Am zis undeva mai sus cam ce le trebuie la atei. Bagati cu degetele in priza, ca doar ei sustin ca ce nu se vede, nu exista. Dar la fel cum ei simt curentul si noi il simtim pe Dumnezeu. In legatura cu judecatul, anume am pus versurile alea pentru tine. Ca sa vezi ca le citesti si nu intelegi nimic. Pe cand noi intelegem...aici e diferenta. :)  Ca sa vedem cum intelege un ateu ce a zis Iisus si cum intelegem noi...

 

1.

Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi.

Pentru ca in cazul in care ai gandit rau intr-o situatie in care nu aveai dreptate, urmeaza...

2.

Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura.

Deci mai bine te abtii daca nu esti sigur...

3.

De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?

Deci tu vezi doar greseala altuia dar pe tine nu te corectezi?

4.

Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău şi iată bârna este în ochiul tău?

Deci ce reiese de aici?  Prima data iti scoti tu barna din ochiul tau ca sa vezi mai bine pe fratele si apoi il ajuti pe el.

5. Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău.

Mie imi da de inteles ca defapt Iisus nu ne interzice sa judecam. Dar sa o facem cu grija. Ca sa iti scoti prima data barna din ochiul tau trebuie sa judeci ca nu poti altfel.

Deci asta este diferenta intre un ateu si un ortodox. Acelasi vers, dar alta mancare de peste.

Ai sărit acum la homosexuali!...

Io recunosc faptul că-s un învechit, adică prefer femeile chiar dacă ele însele uneori îmi mănâncă zilele! Dar de aici și până la a face un raționament de genul că homosexualii se împotrivesc lui Dumnezeu, deci sunt în și cu satan, cred că e o cale muuuult prea lungă.  :lol:

lui satan ii plac homosexualii. Cine crezi ca a nascocit-o primul?

 

Cu cine a început păcatul? "Cine păcătuieşte, este de la diavolul, căci diavolul păcătuieşte de la început." 1 Ioan 3:8. "Şarpele cel vechi, numit Diavolul şi Satana." Apocalipsa 12:9. Răspundeţi: Satana, numit şi diavolul, este originatorul păcatului. Fără Scripturi, originea păcatului ar fi rămas inexplicabilă

Editat de Kostyrapper
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pi acum sa nu ii spunem la rau...BINE. Intelegi tu? Am zis undeva mai sus cam ce le trebuie la atei. Bagati cu degetele in priza, ca doar ei sustin ca ce nu se vede, nu exista. Dar la fel cum ei simt curentul si noi il simtim pe Dumnezeu. In legatura cu judecatul, anume am pus versurile alea pentru tine. Ca sa vezi ca le citesti si nu intelegi nimic. Pe cand noi intelegem...aici e diferenta. :)  Ca sa vedem cum intelege un ateu ce a zis Iisus si cum intelegem noi...

 

1.

Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi.

Pentru ca in cazul in care ai gandit rau intr-o situatie in care nu aveai dreptate, urmeaza...

2.

Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura.

Deci mai bine te abtii daca nu esti sigur...

Nu. Nu pot sa vorbesc in numele altora, dar probabil mai sunt si altii ca mine. Eu daca mi se intampla sa judec gresit pe cineva si sa imi dau seama de asta, imi fac singura mustrari de constiinta, ma simt vinovata si greseala mea ma face sa ma doara sufletul efectiv. Lucrez la a recunoaste greseala in fata celui caruia i-am gresit, cu unii este mai usor cu altii mai greu.

Nu dau doi bani pe nicio judecata divina, pe mine ma intereseaza sa imi indrept greseala fata de cel caruia i-am gresit.

 

3.

De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?

Deci tu vezi doar greseala altuia dar pe tine nu te corectezi?

4.

Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău şi iată bârna este în ochiul tău?

Deci ce reiese de aici?  Prima data iti scoti tu barna din ochiul tau ca sa vezi mai bine pe fratele si apoi il ajuti pe el.

5. Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău.

Mie imi da de inteles ca defapt Iisus nu ne interzice sa judecam. Dar sa o facem cu grija. Ca sa iti scoti prima data barna din ochiul tau trebuie sa judeci ca nu poti altfel.

Deci asta este diferenta intre un ateu si un ortodox. Acelasi vers, dar alta mancare de peste.

lui satan ii lac homosexualii. Cine crezi ca a nascocit-o primul?

 

Cu cine a început păcatul? "Cine păcătuieşte, este de la diavolul, căci diavolul păcătuieşte de la început." 1 Ioan 3:8. "Şarpele cel vechi, numit Diavolul şi Satana." Apocalipsa 12:9. Răspundeţi: Satana, numit şi diavolul, este originatorul păcatului. Fără Scripturi, originea păcatului ar fi rămas inexplicabilă

Da, nu este interzis sa judecam, mai ales ca de multe ori o facem corect. Daca nu ai semnala un lucru nelalocul lui in care cineva are de suferit- sa zicem un parinte sau un sot abuziv si sa spui lucrurilor pe nume, ci l-ai trece cu vederea doar pe motiv "sa nu judeci", atunci cum se vor indrepta lucrurile?

 

Acum stii tu ce ii place si lui satan, nu doar lui dumnezeu. :lol:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

  

lui satan ii lac homosexualii. Cine crezi ca a nascocit-o primul?

 

Cu cine a început păcatul? "Cine păcătuieşte, este de la diavolul, căci diavolul păcătuieşte de la început." 1 Ioan 3:8. "Şarpele cel vechi, numit Diavolul şi Satana." Apocalipsa 12:9. Răspundeţi: Satana, numit şi diavolul, este originatorul păcatului. Fără Scripturi, originea păcatului ar fi rămas inexplicabilă

Aoleu! De ce-i plac așa de mult?  :lol:

 

Da' pe satan, recte pe diavol, cine l-a conceput? 

Nu cumva e tot copilul Domnului?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu! De ce-i plac așa de mult?  :lol:

 

Da' pe satan, recte pe diavol, cine l-a conceput? 

Nu cumva e tot copilul Domnului?

A fost. Priveste te rog asta pana la capat.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost. Priveste te rog asta pana la capat.

 

https/www.youtube.com/watch?v=jL8UaPYo0LA

Nu că a fost. Este, adică, a avut și el un tată. 

 

Te rog, nu-mi da teme la ora asta. Am citit șpe cărți pe temă, nu asta e problema. Zi-mi tu rezumatul, cu ale tale cuvinte. Cum se justifică această chestie?

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai acum este inamicul lui Dumnezeu ca asa a vrut el. Si va incerca sa intoarca omul din natura sa prin orice mijloc, ca sa ii arate la Dumnezeu ca si noi ne impotrivim naturii. In felul asta se justifica el.

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai acum este inamicul lui Dumnezeu ca asa a vrut el. Si va incerca sa intoarca omul din natura sa prin orice mijloc, ca sa ii arate la Dumnezeu ca si noi ne impotrivim naturii. In felul asta se justifica el.

 

Între timp am văzut filmulețul, că fu unul scurt. 

 

Cum, dom'le, să fie inamicul Domnului? Exclus! Să fim serioși, Domnul nu are inamici, pentru că El e ATOT! Adică, atotputernic, atotvăzător, atotștiutor etc. El știa de la începuturi ce va întreprinde copilul său iubit, nu?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma simt vinovata si greseala mea ma face sa ma doara sufletul efectiv.

Stai asa ca acum m-am gandit mai bine...

Tu oficial esti atee. De unde ideea ca ai avea suflet? Aici se spune ca ateii nu au suflet. https://saccsiv.wordpress.com/2013/08/13/ateism-satanism-partea-1-nu-exista-suflet-deci-nu-exista-rai-si-iad-ce-au-mai-descoperit-cercetatorii-atei-despre-ce-se-intampla-in-pragul-mortii-studiind-sobolani/

Deci odata ce nu ai suflet, nu are cum sa te doara sufletul. In concluzie, minti...

Între timp am văzut filmulețul, că fu unul scurt. 

 

Cum, dom'le, să fie inamicul Domnului? Exclus! Să fim serioși, Domnul nu are inamici, pentru că El e ATOT! Adică, atotputernic, atotvăzător, atotștiutor etc. El știa de la începuturi ce va întreprinde copilul său iubit, nu?

Da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu dau doi bani pe nicio judecata divina, pe mine ma intereseaza sa imi indrept greseala fata de cel caruia i-am gresit.

 

 

Bravo! Exact asta mă interesează și pe mine, adică să-mi îndrept greșeal față de cei cărora le-am greșit.  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×