Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Religie vs. Spiritualitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am primit acest link si am ascultat cu atentie ceea ce transmite realizatorul acestei emisiuni, deoarece mi s-a intamplat de multe ori sa nu fiu prea atenta la ceea ce transmite cineva . Este o emisiune exceptionala si in rezonanta !

 

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Filozofii se intalnesc cu religiosii in aceeasi biserica, in acelasi "lacas sacru", fiecare dintre ei fiind pe o cale spirituala. Oare de ce in afara "bisericii" nu se pot armoniza si se tot blameaza unii pe altii?! Datorita carei cauze nu se accepta unii pe altii asa cum sunt fiecare dintre ei, mai ales ca atat filozofii, cat si religiosii tin si se bucura de zilele libere de "sarbatorile religioase",  isi boteaza copiii in acelasi "lacas sacru", se casatoresc, isi inmormanteaza parintii dupa un anumit "ritual" s.a.m.d.?!

Cum s-ar putea echilibra lucrurile, cum ar putea ajung omenirea sa fie "unita-n cuget si-n simtire" si sa traiasca in Armonie, Pace, Intelegere, Iubire, dezvoltandu-si si cultivandu-si, impreuna, Virtutile Cardinale: Binele, Frumosul, Adevarul, Dreptatea ?!

Oameni buni, haideti sa incercam sa fim mai buni, mai intelegatori, mai iubitori, mai iertatori, mai prietenosi...

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, haideti sa incercam sa fim mai buni, mai intelegatori, mai iubitori, mai iertatori, mai prietenosi...

Nu cred ca a fi mai bun depinde de mine sau altu, asa ne nastem, pentru noi e bun chiar daca nu le convine altora felul nostru de a fi. 

A nu se uita ca nu sintem egali si nu putem sa fim programati sa procedam la fel ca sa devenim mai iubitori, amicali, etc.

 

Eu asa am fost mereu, sint acceptata or ba.   Curios ca numai despre iubire/dragoste se spune ca nu merge fortat  :haha:

"Spuneti-mi ce-i dreptatea"???

 

Inca nu s-a ajuns la alta concluzie decat Eminescu a stabilit.  :hi:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca a fi mai bun depinde de mine sau altu, asa ne nastem, pentru noi e bun chiar daca nu le convine altora felul nostru de a fi. 

A nu se uita ca nu sintem egali si nu putem sa fim programati sa procedam la fel ca sa devenim mai iubitori, amicali, etc.

 

Eu asa am fost mereu, sint acceptata or ba.   Curios ca numai despre iubire/dragoste se spune ca nu merge fortat  :haha:

 

Si totusi, omenirea se afla intr-o relatie de interdependenta, atat unii cu altii, cat si cu natura, cu universul! De ce nu reusim sa constientizam acest aspect?! De ce nu dezvoltam si cultivam relatiile dintre noi din punct de vedere spiritual, mai intai ?!

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La unii merge, la altii nu, dar pe mine nu ma atrage asa ceva.   Relatie cu natura am, prefer sa vorbesc cu pisici, pomi, catei, papagali mici verzi din curte care vor sa vorbeasca!!! decat una care vrea doar alcohol sau transport cu masina dintr-o casa-n alta.   Daca refuz servicii, pot sa ma transform si in Elvis Presley ca nu mai sint buna si sociabila.

Nu exista o relatie intre amicala intre multi oameni, interese se cauta nu altceva.    Eu nu mai joc in acel club.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu exista o relatie intre amicala intre multi oameni, interese se cauta nu altceva.    Eu nu mai joc in acel club.

 

Daca tu zici, pentru tine asa o fi ! Inteleg si accept ceea ce zici tu, insa nu cred ca-i o regula si ca doar interesul primeaza intr-o relatie, draga Olga!

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Experienta mea de viata m-a convins de neumarate ori, de caracterul uman, din multe categorii sociale.  Unii nu dau atentie la ceea ce eu consider esential in viata.

Acum in ajun de Paste ma minte 2 persoane cu diferite povesti de ametit dar NU pe mine, ca sa le transport in noaptea de Inviere ca ei vor sa bea, insa-mi spun altceva.

Minte pe sanatatea personala fara sa-si dea seama ca amandoua sint "terminal" diagnozati, mai si jura pe una-alta minciuna, iar cu altii pariaza ca ma pune in fata carutei ...

ca vrea vomite in masina mea scumpa.   Are peste 50 de ani, pe moarte si inca se agata de treburi ca unchiul a fost un securist sau informator de temut si i-a invatat multe trucuri de intimidat inocenti care vor spune orice vrea ea si din astea.   Aici in State este o mare problema cu alcoolul si condus masina, dar nu vor sa plateasca taxiul.   

Mereu ma minte cu ceva dar uita miciuna, eu nu.     A uitat sa ma invite la nunta ei, recent a vizitat unchi'su din Romania si i-a spus ca ne-am mutat departe de aici sa nu ne intalnim ca cine stie ce i-a mintit si sa nu afle de la noi ceva.   Azi am aflat ca nu mai locuiesc aici  :haha:    Pe una n-am cunoscut inca, sa nu apeleze la servicii de transport.  

 

Draga Lucia, oamenii sint mai rai ca Satana, ar putea invata cate ceva de la cunostintele mele, vorbesc doar ce cei pe care-i cunosc personal.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Experienta mea de viata m-a convins de neumarate ori, de caracterul uman, din multe categorii sociale.  Unii nu dau atentie la ceea ce eu consider esential in viata.

Acum in ajun de Paste ma minte 2 persoane cu diferite povesti de ametit dar NU pe mine, ca sa le transport in noaptea de Inviere ca ei vor sa bea, insa-mi spun altceva.

Minte pe sanatatea personala fara sa-si dea seama ca amandoua sint "terminal" diagnozati, mai si jura pe una-alta minciuna, iar cu altii pariaza ca ma pune in fata carutei ...

ca vrea vomite in masina mea scumpa.   Are peste 50 de ani, pe moarte si inca se agata de treburi ca unchiul a fost un securist sau informator de temut si i-a invatat multe trucuri de intimidat inocenti care vor spune orice vrea ea si din astea.   Aici in State este o mare problema cu alcoolul si condus masina, dar nu vor sa plateasca taxiul.   

Mereu ma minte cu ceva dar uita miciuna, eu nu.     A uitat sa ma invite la nunta ei, recent a vizitat unchi'su din Romania si i-a spus ca ne-am mutat departe de aici sa nu ne intalnim ca cine stie ce i-a mintit si sa nu afle de la noi ceva.   Azi am aflat ca nu mai locuiesc aici  :haha:    Pe una n-am cunoscut inca, sa nu apeleze la servicii de transport.  

 

Draga Lucia, oamenii sint mai rai ca Satana, ar putea invata cate ceva de la cunostintele mele, vorbesc doar ce cei pe care-i cunosc personal.

:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×