Sari la conținut
Forum Roportal
mudcrab

Evolutia Omului - sa ne cunoastem stramosii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar acum, Vriies a spus:

thumbnail?appid=YMailNorrinLaunch

{"error":{"code":"EC-4008","requestId":"579711f0-3f1a-11eb-c000-57806b869a61"}}

La fel ca mai inainte este mesajul, se intampla precis la mine este ceva blocat de fiul meu.   O sa-l intreb diseara, acum lucreaza. Thx.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, The Unknown said:

{"error":{"code":"EC-4008","requestId":"579711f0-3f1a-11eb-c000-57806b869a61"}}

La fel ca mai inainte este mesajul, se intampla precis la mine este ceva blocat de fiul meu.   O sa-l intreb diseara, acum lucreaza. Thx.

Nu cred că e de la tine. Pur și simplu nu pot să postez imaginea sau poza. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am scris pe FB la o veriosara de ziua ei de nastere si i-am trimis o melodie ... s-a sters totul pana sa ajung sa pun punct.  Nu-i politic sau rasist nimic in acest cantec!!! 

 

  s-a sters totul pana sa ajung sa pun punct 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.sciencealert.com/scientists-have-found-hints-of-a-previously-unknown-type-of-ancient-human?fbclid=IwAR2mg47vdYs9EWRHOuINtutXQ7Vfwi-evVXYkg37epoXMLrL1bYi2Z_2TJg

 

O specie noua de homo, fosile datand 140-120.000, in care osul parietal este asemanator cu H. Sapiens, iar mandibula seamana cu Neanderthal.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Al dracu' Emil Constantinescu...

Tocmai în Institutul Levantului s-a găsit mandibulina...

Păcat că nu e chiar a lui...

 

Scuze de offtopic.

La 16.12.2020 la 0:13, The Unknown a spus:

Ieri am scris pe FB la o veriosara de ziua ei de nastere si i-am trimis o melodie ... s-a sters totul pana sa ajung sa pun punct.

Pentru că nu ai spus formula corectă.

E "Wingardium leviosa", nu "veriosara".

 

Scuze de offtopic.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Enki a spus:

O specie noua de homo, fosile datand 140-120.000, in care osul parietal este asemanator cu H. Sapiens, iar mandibula seamana cu Neanderthal.

Image result for pierre bachelet

Desi ador si azi acest muzician, imi aduce aminte de Omul de Neanderthal cu foarte mult talent.

PIERRE BACHELET - MARIONNETTISTE - Bing video

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un alt exemplu de om preistoric la fel de talentat ca si fiul de mai sus, ca asa se vorbea in Franta mai mult la un moment dat ca ar fi tatal lui Pierre.    

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 24.06.2021 la 12:06, Enki a spus:

O specie noua de homo, fosile datand 140-120.000, in care osul parietal este asemanator cu H. Sapiens, iar mandibula seamana cu Neanderthal.

Descoperirea a fost in Israel, mi-e teama sa nu ne dovedeasca originile noastre a fi tot evreiesti, ca nu cumpar marfa asta.   Eu nu sint curioasa din ce urmasi ma trag ca e fara sfarsit aceasta cautare si e timp pierdut si din partea lor ca sint platiti bine sa invarte niste oase si sa dea la voia intamplarii din milioane de ani cati vor pentru fiecare oscior, ca eu nu le aplaud.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 18.02.2018 la 17:38, Lucia N a spus:

Robert Charroux (in Cartea secretelor tradate) scria ca: " Nimic nu dovedeste ca omul se trage din maimuta. Speciile sunt atat de putin analoage, incat transfuzia de sange intre om si gibon, cimpanzeu sau urangutan prezinta aceleasi riscuri ca intre specii animale categoric diferite. Cu acest mod de a ne stabili arborele genealogic, am putea la fel de bine sa dovedim ca bastonul este stramosul patului, trecand prin scaunul pliant, taburet, fotoliu, canapea."

Nu se transforma, ci in fiecare populatie apar mereu indivizi destul de diferiti care daca vor avea un avantaj evolutiv din propriul handicap pe o anumita nisa. 

De pilda omul a aparut dintr-o pereche de gemeni maimuta destul de similari cu cimpanzeii bonobo ori frati mai multi care au mostenit fuziunea celor doi cromozomi acrocentrici trecand de la 48 la 46 de cromozomi, ceea ce inducea mai multe handicapuri fizice printre care degetul mare de la picior neopozabil din cauza marimii unui ligament, apoi fibre musculare slabe si neotenie, adica ramanerea la stadiul de pui de maimuta, adica pilozitate corporala redusa, o fata mica si un bot redus, idem maxilare mai scurte care nu mai permiteau o pozitie normala si functionala a molarilor de minte. 

Asadar urcau greoi in copac, iar pe picioare nu se puteau baza in acest scop. 

Prin urmare au folosit crengile de accacia rupte de elefanti si girafe ca ame si adapost contra pradatorilor dar si contra maimutelor. 

Foloseau fan si pieile hoiturilor ca imbracaminte si exersau aruncarea bolovanilor, impungerea cu tepuse din coaste si femurul animalelor mari,... 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×