Sari la conținut
Forum Roportal
mudcrab

Evolutia Omului - sa ne cunoastem stramosii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ok, demult am vrut sa clarificam putin exact la ce ne referim fiecare cand spunem originea omului - out of Africa.

Vorbim strict despre raspandirea speciei homo sapiens si fosilele descoperite din aceasta specie?

Pentru ca si out of Africa asta, se refera la doua chestiuni majore - una e plecarea si raspandirea din Africa a altor specii de homo, inainte de aparitia homo sapiens, si alta e raspandirea strict a HS, care are si asta mai multe etape.

Apoi, eu cand ma refer la evolutia speciei homo, includ in ea tot ce intra de la australopitheci incoace. Deci cand zic stramosii homo sapiens, nu ma refer doar la fosilele de HS de 300 000 de ani incoace, ci la tot sirul din spatele lui pana acum 3,9 milioane de ani. Pentru ca, le place chinezilor sau nu, aceste fosile exista toate pe teritoriul african, intr-un sir destul de limpede si usor de urmarit. Nu in Asia. Ca au si ei cate un homo erectus, ca mai e un homo floresiensis, stiu ca existe fosile. Dar cum am zis, out of Africa se refera si la speciile arhaice de homo, nu doar la homo sapiens, deci la asiatici tot din Africa au putut ajunge.

Acum zi tu la ce te referi cand zici out of Africa, si de ce e asa o problema majora pentru teorie.

 

 

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
27 minutes ago, Enki said:

Ok, demult am vrut sa clarificam putin exact la ce ne referim fiecare cand spunem originea omului - out of Africa.

Vorbim strict despre raspandirea speciei homo sapiens si fosilele descoperite din aceasta specie?

Pentru ca si out of Africa asta, se refera la doua chestiuni majore - una e plecarea si raspandirea din Africa a altor specii de homo, inainte de aparitia homo sapiens, si alta e raspandirea strict a HS, care are si asta mai multe etape.

Apoi, eu cand ma refer la evolutia speciei homo, includ in ea tot ce intra de la australopitheci incoace. Deci cand zic stramosii homo sapiens, nu ma refer doar la fosilele de HS de 300 000 de ani incoace, ci la tot sirul din spatele lui pana acum 3,9 milioane de ani. Pentru ca, le place chinezilor sau nu, aceste fosile exista toate pe teritoriul african, intr-un sir destul de limpede si usor de urmarit. Nu in Asia. Ca au si ei cate un homo erectus, ca mai e un homo floresiensis, stiu ca existe fosile. Dar cum am zis, out of Africa se refera si la speciile arhaice de homo, nu doar la homo sapiens, deci la asiatici tot din Africa au putut ajunge.

Acum zi tu la ce te referi cand zici out of Africa, si de ce e asa o problema majora pentru teorie.

 

 

Mă pregăteam să-ți răspund, dar m-a perturbat Nicolae :laugh:. În timp ce-i răspundeam, ți-ai editat un pic postarea :smile: În postarea originală, înainte de a o fi editat, era un punct slab pe care l-ai sesizat și eliminat ulterior. :smile:

În fine, răspunsul e mai lung și nu mi-l pot permite acum. Vom dicuta mâine sau cel târziu în weekend, dacă nu te superi. 

Chinezii se referă strict la fosilele descoperite și analizate recent în teritoriul lor.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nicolae a perturbat pe toata lumea in seara asta.

Nu stiu ce puncte slabe or fi fost, eu editez des pentru ca gandesc foarte rapid si scriu propozitii lungi, si degetele nu fac fata - scap majuscule, mananc litere, apoi din cauza propozitiilor lungi pe care le gandesc intr-un fel dar ajung sa le formulez altfel mai ajung la dezacorduri ceea ce nu suport, apoi unele cuvinte sunt omonime si riscam sa patim ca anul trecut pe vremea asta cand din cauza asta s-a dezlantuit razboi, deci tre sa le inlocuiesc si pe alea sau sa le detaliez.

ne auzim maine, sau data viitoare cand o fi, cat mai specific si detaliat cu putinta. :laugh:

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, Enki said:

Nicolae a perturbat pe toata lumea in seara asta.

Nu stiu ce puncte slabe or fi fost, eu editez des pentru ca gandesc foarte rapid si scriu propozitii lungi, si degetele nu fac fata - scap majuscule, mananc litere, apoi din cauza propozitiilor lungi pe care le gandesc intr-un fel dar ajung sa le formulez altfel mai ajung la dezacorduri ceea ce nu suport, apoi unele cuvinte sunt omonime si riscam sa patim ca anul trecut pe vremea asta cand din cauza asta s-a dezlantuit razboi, deci tre sa le inlocuiesc si pe alea sau sa le detaliez.

 

Nu la ăstea mă refer, pentru că aici și eu sunt exact în situația ta și deseori procedez întocmai ca tine. Adicătelea, îmi editez postările din cauza greșelilor făcute în grabă, gen mâncări de litere, inversiuni de litere, dezacorduri etc. Sau atunci când consider că ar fi trebuit să adaug ceva esențial, față de ceea ce am spus inițial. Aici, cred că toți procedăm la fel. Asta dintr-un sentiment de respect pentru limba română coroborat cu o oarecare teamă că cineva ne-ar taxa pe această temă, zicând: „Iote, bă, ăștia vorbesc chestii, dar nu știu să scrie!” :laugh:

Mă refeream la faptul că ai editat o anumită „caracteristică”, să zic așa, a teoriei Out of Africa, pe care eu voiam s-o punctez și realmente n-am timp s-o fac acum, pentru că e ceva de elaborat. În fine, vom reveni pentru că subiectul e interesant - cel puțin pentru cei care-și sparg capu cu problema originii și evoluției omului pe a noastră planetă. :laugh:

39 minutes ago, Enki said:

 

ne auzim maine, sau data viitoare cand o fi, cat mai specific si detaliat cu putinta. :laugh:

oki, ne auzim!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 2/19/2019 at 9:35 PM, Enki said:

Ok, demult am vrut sa clarificam putin exact la ce ne referim fiecare cand spunem originea omului - out of Africa.

Vorbim strict despre raspandirea speciei homo sapiens si fosilele descoperite din aceasta specie?

Pentru ca si out of Africa asta, se refera la doua chestiuni majore - una e plecarea si raspandirea din Africa a altor specii de homo, inainte de aparitia homo sapiens, si alta e raspandirea strict a HS, care are si asta mai multe etape.

 

Acum zi tu la ce te referi cand zici out of Africa, si de ce e asa o problema majora pentru teorie.

 

 

Teoria Out of Africa, simplu spus,  se referă strict la apariția homo sapiens în Africa și ulterior la răspândirea sa în alte zone, în care s-a războit și și-a eliminat „concurenții”. Așa a fost formulată.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 hours ago, Sherlock said:

Poi, aici e șpilul! Că teoria Out of Africa, așa cum ea a fost formulată inițial, statuează că „omul modern”, homo sapiens, (ai cărui urmași suntem noi ăștia frumoși și sexi care batem acum de zor  în tastatură), a apărut în Africa și numai în Africa! După care s-a răspândit treptat în diverse arealuri, eliminându-și concurenții care erau mai puțin sapiens (cu care nu prea aveau legătură, datorită deosebirilor majore de evoluție și implicit de asemănare și cu care evident că nu se puteau împerechea) conform schemei de mai jos pe care am dat-o și undeva mai sus:

1*MXMWmUsxBw0AKCpyakVx7Q.gif

Nu mai comentez filmul, că se văd clar datele. 

 Dar problema e aici că, în lumina rezultatelor cercetărilor din urmă, se constată genetic faptul că avem în gene (în funcție de arealul în care suntem) și un procent  din neandertal și denisovan. Asta înseamnă că odinioară strămoșii noștri s-au corcit pe unde s-au întâlnit sau mai frumos spus: sapienșii veniți din Africa, cu neandertalienii și denisovanii care erau deja acolo (mă rog, poate plecați cu sute de mii de ani mai înainte din mama Africa) , n-au mai făcut război, ci dragoste, ajungându-se treptat la minunea de exemplare aproape perfecte care suntem noi. Ideea e că nu se puteau împerechea dacă ar fi fost atât de deosebiți. Dar ei s-au împerecheat! Asta înseamnă că nu erau chiar deosebiți, dimpotrivă. 

În concluzie, personal, dau mai degrabă gir teoriei evoluției multiregionale a omului. Care spune, pe scurt, că omul modern nu a apărut numai în Africa, ci în diferite arealuri (Africa, Asia, Europa), datorită vectorului evoluționist și a încrucișărilor regionale, să-i spunem așa, cât și a unui factor „X”, încă necunoscut.

 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 hours ago, Gaslight said:

Îți recomand cartea Sapiens, dacă nu ai citit-o deja.

Mercic pentru recomandare. Nu am citit-o încă. Și m-aș bucura să vii colea cu oareșce informații legate de carte, în contextul acestui subiect.

Bănuiesc faptul că te-a impresionat cartea și că aceasta încearcă să răspundă unor probleme de genul celor pe care le discutăm noi colea. 

Ce mi-a atras mie atenția printre altele, e că autorul, Yuval Noah Harari, practică meditația Vipassana. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×