Sari la conținut
Forum Roportal
vera77

Cancer de vagin si de vulva

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mama mea sufera de tumoare canceroasa maligna in zona vaginului si a uterului. Va rog din suflet sa-mi raspundeti dk cunoasteti vreun doctor sau o clinica care sa o poata opera in Romania. Nu e transportabila. Are sonda uterina si a fost operata in 2004 histerectomie subtotala (uter si ovare). Iar acum a recidivat.

Astept cu nerabdare ....o minune! Sa aflu dk se mai poate opera...

Sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand sunt prea putine date ca sa imi dau seama daca chirurgia este recomandata, histerectomia subtotala din 2004 a fost urmata de radioterapie externa sau brahiterapie? sau a fost vb de o tumora benigna(fibrom) atunci. Un oncolog va lua decizia cea mai potrivita in functie de stadializare, rezultate bune se pot obtine si prin radioterapie (brahiterapie sau externa..sau combinate) in cazul in care nu i-a fost administrata deja doza maxima suprtbaila de radiatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mama mea sufera de tumoare canceroasa maligna in zona vaginului si a uterului. Va rog din suflet sa-mi raspundeti dk cunoasteti vreun doctor sau o clinica care sa o poata opera in Romania. Nu e transportabila. Are sonda uterina si a fost operata in 2004 histerectomie subtotala (uter si ovare). Iar acum a recidivat.

Astept cu nerabdare ....o minune! Sa aflu dk se mai poate opera...

Sanatate tuturor!

Incercati medicamentul NICOLIT. A dat foarte bune rezultate in multe cazuri. Primul caz rezolvat a fost un cancer ovarian.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mama mea sufera de tumoare canceroasa maligna in zona vaginului si a uterului. Va rog din suflet sa-mi raspundeti dk cunoasteti vreun doctor sau o clinica care sa o poata opera in Romania. Nu e transportabila. Are sonda uterina si a fost operata in 2004 histerectomie subtotala (uter si ovare). Iar acum a recidivat.

Astept cu nerabdare ....o minune! Sa aflu dk se mai poate opera...

Sanatate tuturor!

buna,

daca e vorba de o metastaza dupa extirparea uterului si a ovarelor sau de o recidiva exista intotdeauna posibilitati chirurgicale pentru extirparea lor atunci cand sunt atacabile din punct de vedere chirurgical. daca persoana in cauza a beneficiat de un tratament radioterapic s-ar putea ca o reinterventie sa numai fie posibila intrucat radioterapia da anumite remanieri acolo unde a fost aplicata de unde rezulta un pelvis inghetat imposibil de disecat si de identificat reperele anatomice fara a risca viata bolnavei.

e foarte important si ce fel de celule canceroase au fost gasite in piesa operatorie iar daca asa cum spui bolnava a fost diagnosticata de cancer malign de vagin si de uter si nu s-a facut nimic la nivelul vaginului, aici deja vorbim de un rest de tumora si nu de recidiva cea ce schimba cu totul datele problemei si nu in bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Am cautat pe internet zile si nopti in speranta ca voi descoperi ceva...

Am incercat NICOLIT si chiar a urmat o cura de o luna cu suc de morcov, telina, sfecla. Mama a avut o vointa de fier.

La Bucuresti a vazut-o dr Blidaru si a operat-o dr Voinea, un doctor deosebit!

Asa este ... a ramas dupa operatie o urma de tumoare in vagin care nu a putut fi operata si eu speram intr-o operatie de extirpare a vaginului dar...i s-a administrat doza maxima la radioterapie si cobalto si ni s-a spus ca nu mai poate fi operata. A evoluat foarte agresiv si rapid! Offf

Totul a fost in zadar...acum nu mai e.... de 3 luni...nu-mi revin.

Sa ne ajute Dumnezeu sa fim sanatosi la minte si la trup! Altceva nu va doresc!

Am citit atatea desprea aceasta boala si aveam atatea sperante... Mama era o persoana activa, ii placea natura...iar la 55 ani era in floarea varstei. Am un baietel de 3 ani care intreaba mereu de ea. Si-i zic ca a plecat....el zice la servici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Sunt noua pe acest site, va rog sa ma ajutati, mama mea a facut un RMN si la rezultat i-a iesit ca are tumora de col uterin. Trebuie sa fie operata adica scos uterul si ovarele, medicul de familia ne-a recomandat sa mergem la Cluj la institutul de oncologie pt. ca acolo sunt cei mai buni medici din cate ne-am spus. In Brasov de unde suntem noi nu am gasit un medic bun in care sa avem incredere, ma poate ajuta cine,care sa operat de asa ceva in Brasov? Sau in Cluj daca imi poate da cineva inforametii? multumesc.


Buna seara! Sunt noua pe acest site, va rog sa ma ajutati, mama mea a facut un RMN si la rezultat i-a iesit ca are tumora de col uterin. Trebuie sa fie operata adica scos uterul si ovarele, medicul de familia ne-a recomandat sa mergem la Cluj la institutul de oncologie pt. ca acolo sunt cei mai buni medici din cate ne-am spus. In Brasov de unde suntem noi nu am gasit un medic bun in care sa avem incredere, ma poate ajuta cine,care sa operat de asa ceva in Brasov? Sau in Cluj daca imi poate da cineva inforametii? multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×