Sari la conținut
Forum Roportal
dalex21ro

pot functiona in paralel ram pc100 cu pc133 pe un IBM PC300GL?

Postări Recomandate

pot functiona in paralel ram pc100 cu pc133 pe un IBM PC300GL?afecteaza cu ceva placa de baza? ma gandesc ca biosul ar trebui sa seteze fsb automat dupa cea mai mica valoare:100 mhz,nu?multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pot functiona in paralel ram pc100 cu pc133 pe un IBM PC300GL?afecteaza cu ceva placa de baza? ma gandesc ca biosul ar trebui sa seteze fsb automat dupa cea mai mica valoare:100 mhz,nu?multumesc!

Din cate stiu eu...memoriile vor lucra la frecventa celei mai mici!

De exemplu: eu am doua memorii, una de 400Mhz si una de 433Mhz => 400Mhz

Am mai avut inainte una de 333Mhz si una de 400Mhz...si mergea la 333Mhz...asa ca si la tine o sa mearga la cea mai mica! :doh: :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vor lucra la frecventa celei mai mici asta daca se potrivesc si nu ai probleme de cum le vede din bios.. sper sa le vada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pot functiona in paralel ram pc100 cu pc133 pe un IBM PC300GL?afecteaza cu ceva placa de baza? ma gandesc ca biosul ar trebui sa seteze fsb automat dupa cea mai mica valoare:100 mhz,nu?multumesc!

 

 

 

In principiu ar trebui sa mearga impreuna... cum au spus si mai sus la frecventa cea mai mica...

Daca din prima nu le ia pe amandoua incearca sa le schimbi ordinea... la anumite placi conteaza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

offtopic : si cautand ceva pe net am dat de asta ....

ontopic : Da o spun din experienta !

Editat de TZEP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca functioneaza insa pe frecventa cea mai mica.Sdram nici nu este asa de pretentios ca ddram-ul.Insa in bios trebuie sa ai grija sa ii vada .Si mai ales la incastrare in slot sa nu fortezi .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×