Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A fost vreodata pe calea cea buna?

Ne stim din 2007, ne-am casatorit in 2008, in 2012 s-a nascut fetita noastra ...din dragoste ! Pana in 2016 nu au fost probleme majore sau de genul acesta. Pe la sf. lui 2016 inceput de 2017 ceva s-a intamplat, nu am idee ce, ea zice ca nici ea nu isi da seama (eu nu o cred) si a inceput sa converseze cu barbati, ceea ce pana atunci era un fenomen foarte rar, nu isi ascundea telefonul de privirea mea, nu stergea niciodata mesaje. Cum multa lume zice ca amandoi sunt de vina pentru probleme in casnicie, ei bine eu nu ma simt vinovat cu nimic, poate ca am facut ceva ce a declansat criza dar fara intentie si fara sa stiu ce !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o "boala" din ce in ce mai intalnita, cea a femeilor care se plictisesc de prea mult bine...

 

Sunt usor influentabile, isi imagineaza ca trebuie sa aiba retelele de socializare pline de aventuri, sa nasca invidii printre alte plictisite, vor sa para cat mai deschise sexual...

 

Fie ca sunt chiar neglijate de soti, fie ca doar se dau ele neglijate, au un mare apetit dupa tarasenii pe care le-au vazut in filme, in telenovele sau povestite in reviste pentru femei.

 

Dar multe nu fac nimic practic, pentru ca le e frica sau jena, pentru ca depind de sot si nu ar face fata unui divort. Totul e pe retele de socializare, pe emailuri si in imaginatia lor. Totul e un joc al aparentelor.

 

Mai nou au auzit de termenul de relatie deschisa si ar vrea sa experimenteze si sa traiasca ce nu au trait cand erau tinere si inca mai mult.

 

La multe e vorba de regrete, de faptul ca nu au cunoscut barbati, nu au umblat creanga si vor sa recupereze la 30j-40j de ani.

 

Copiii le streseaza, caminul le apasa, vor sa iasa in lume si sa se distreze fara consecinte.

 

E vorba de multa depresie in adancul lor.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Reviste pentru femei"  sint curioasa care sint alea ca din cate stiu toate sint pentru cine vrea sa le cumpere si sa le citeasca plus Inter-Net-ul e plin de toate alea sexuale foarte grafic si abundente cu poze din cele mai picante.   

 

Multe femei intr-adevar sint in felul cum le-ai deschis, cele cu complexe de inferioritate in mod special sint foarte sensibile le tema asta.   

Am vazut in biserica femei faceau poze ca si cum ar dansa french Can-Can si afisau pozele pe FB sa vada lumea ce bine o duc la un party. 

Sint femei trecute toate de 45 de ani, vaduve, divortate, necasatorite, fara familie, nici nu saluta macar la cei din jur, au facut doar o poza intr-un colt in decor cu oameni sa fie credibila ca e party.

Picioarele ridicate cat de sus putea fiecare erau focarul ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa nastere si mai ales in primii 3-4 ani ai copilului, este o perioada in care femeia este dedicata acestuia in proportie mare, afectiv, ca timp acordat.

Apoi incepe usor usor sa se mai desprinda, sa redevina ce fusese inainte, sa se regaseasca. Unele reusesc mai greu, depinde cat de implicat a fost si este partenerul lor in toata aceasta perioada...

 

Multe cupluri se regasesc cumva in anumite proportii in acesta perioada putin mai lejera, cand copilul devine mai independent, daca legatura dintre cei doi si baza relatiei a fost buna.

Altele, se dezbina si mai mult...

Trebuie un efort comun acolo si multa intelegere.

 

Sotia ta, totusi, pare ca a cotit-o mult prea mult. Din cate inteleg, tu ai fost acolo, alaturi de ea.

E clar ca ea a simtit niste lipsuri in ceea ce o priveste, sau va priveste, poate nici tu nu ai stiut foarte bine sa o intelegi, sa o observi, sa comunici cu ea.

De asemenea, cred ca nici tie nu ti-a fost usor, ca tata si cu toate aceste schimbari.

Totusi, sa treaca de la acesta perioada in care relatia era acceptabila, la un desfrau de genul acesta, on si offline, mi se pare deplasat.

Fie a fost o depresie puternica, fie un dezechilibru, fie, abia acum a realizat ea cine este si ce isi doreste, sau poate tu nu ai stiut niciodata cum este de fapt sotia ta.

 

O parte (mare) din ea a schimbat macazul.. Si l-a schimbat urat si iremediabil ca urmari.

 

Oricat as intelege schimbarile prin care trece o femeie ca urmare a nasterii si maternitatii, nu pot sa am intelegere pentru derapajul ei.

Si continua..nerealizand ca te raneste, constienta fiind ca stii mare parte din tampeniile pe care le face...

 

Greu de zis..situatia imi pare nu prea stralucita pentru tine..

 

Ai putea sa mai ai rabdare, o vreme, fara presiuni, nu inainte de a-i spune calm si bland, dar concis, ce simti si ce ai dori.

 

Apoi...daca situatia nu se imbunatateste, trebuie sa alegi, intre a te rupe de tot, sau a trai intr-un compromis. Ultima varianta, nu e o fericire. Prima, ar putea sa o faca sa se trezeasca, sau ar putea sa-ti deschida un alt drum, mai bun si mai sanatos pentru tine. Intre toate acestea insa, este un copil...care sufera in ambele variante.

Editat de sorinaa
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea sa mai ai rabdare, o vreme, fara presiuni, nu inainte de a-i spune calm si bland, dar concis, ce simti si ce ai dori.

 

Apoi...daca situatia nu se imbunatateste, trebuie sa alegi, intre a te rupe de tot, sau a trai intr-un compromis. Ultima varianta, nu e o fericire. Prima, ar putea sa o faca sa se trezeasca, sau ar putea sa-ti deschida un alt drum, mai bun si mai sanatos pentru tine. Intre toate acestea insa, este un copil...care sufera in ambele variante.

DA, imi este foarte greu sa aleg. Fara ea inseamna alte cautari, tatonari, dezamagiri,... iar dupa o experienta ratata greu te mai refaci, eu cel putin asa vad lucrurile in acest moment. A doua varianta inseamna compromis, adica sa o accept asa cum e asa cum a devenit acum cu flirturi offline si poate si online. Asta inseamna sa ma autodistrug singur, cum infidelitatea nu face parte din filozofia mea de viata ca sa o accept trebuie sa merite acest lucru din plin sau sa contrabalanseze cu altceva.

Ma gandesc la copil aia e clar, o fiinta nevinovata va suferi din cauza actiunilor adultilor. Si e posibil ca asa cum a-ti spus si voi ca imi face rau in mod constient si nu se opreste, tot asa ii face rau copilului sau ii va face despartindu-l de ambii parinti :(

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DA, imi este foarte greu sa aleg. Fara ea inseamna alte cautari, tatonari, dezamagiri,... iar dupa o experienta ratata greu te mai refaci, eu cel putin asa vad lucrurile in acest moment. A doua varianta inseamna compromis, adica sa o accept asa cum e asa cum a devenit acum cu flirturi offline si poate si online. Asta inseamna sa ma autodistrug singur, cum infidelitatea nu face parte din filozofia mea de viata ca sa o accept trebuie sa merite acest lucru din plin sau sa contrabalanseze cu altceva.

Oare ce ar putea contrabalansa infidelitatea? Faptul că gătește bine? Că e bună la pat? Că aduce mulți bani?

 

În ziua de astăzi încrederea este cea care tine cuplurile sudate.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca o iubesti si nu ti se pare mare sacrificiu sa ramai cu ea... ajut-o sa iasa cat mai mult din lumea virtuala, fii prezent pentru ea si copil, fa-o sa se simta dorita. Poate are nevoie de un loc de munca unde sa nu stea sa tasteze si sa navigheze si sa chat-uiasca toata ziua, poate are nevoie de o schimbare, sa se simta utila. Trebuie sa nu simta nevoia sa puna mana pe telefon. Nu sa-i stai tu peste umar, ci sa vina de la ea, treptat.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totul e in regula ACUM, sa vedem cat tine ...

Ea zice si recunoaste ca a exagerat si ca vrea sa "sa se cuminteasca" si nu stie cum sa imi demonstreze acest lucru :secret: si ca nu mai vrea sa ma faca sa sufar :giveheart: 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A exagerat doar?

Cum ati ajuns la acest nou.. ACUM?

 

Hmm, am unele retineri..

 

Dar, nu poti decat sa-i acorzi increderea ta pentru a vedea ce face cu ea..

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totul e in regula ACUM, sa vedem cat tine ...

Ea zice si recunoaste ca a exagerat si ca vrea sa "sa se cuminteasca" si nu stie cum sa imi demonstreze acest lucru :secret: si ca nu mai vrea sa ma faca sa sufar :giveheart:

 

Ha ha ha! Pai ce ai vrea sa zica?

 

Daca-i acorzi o noua sansa o faci pe propria ta raspundere, dar eu zic ca ti-a demonstrat cu virf si indesat ca nu poti avea incredere in ea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×