Sari la conținut
Forum Roportal
A.P.

demisie / preaviz in cazul perioadei de proba

Postări Recomandate

Salut,

Am incercat, in noul cod al muncii updatat augus 2017, sa identific care este perioada de preaviz in cazul demisiei in perioada de proba; nu am reusit sa gasesc nimic...

Intrebarea este daca in acest caz preavizul este cel metionat la modul general in contractul individual de munca ori este o mentiune clara in lege pt demisie in perioada de proba.

Multumesc anticipat.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In perioada de proba care nu este parte din contract, nici nu cred ca exista perioada de preaviz. 

Incearca sa depui un efort sa lucrezi cat mai bine sa n-ajungi la aceste etape.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

The Unknown, perioada de proba este parte din contract; este prevazuta in orice contract individual de munca conform codului muncii.

Lasa-ma cu "sa depui un efort sa lucrezi cat mai bine sa n-ajungi la aceste etape"; nu stii despre ce e vorba.

Editat de A.P.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-a fost inchis contractul de munca ca necorespunzator ? Angajatorul are acest drept in perioada de proba .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...e vorba de preavizul pe care vreau sa-l dau eu ca sa scap. Eu sunt cel care vrea sa inchida contractul. As vrea o opinie juridica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, nu exista preaviz in perioada de proba, ambele parti pot renunta oricand. De-aia ii si spune perioada de proba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trimite o notificare ( gasesti model pe net , daca nu , te ajut ) in baza art. 31 , alin . 3 din codul muncii .Deci nu esti obligat( obligata ) sa acorzi preaviz .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conf modificarii de anul trecut (august) nu mai pare a fi asa. D'aia cer o parere a unui jurist...

Ok, merci. Acum am vazut meaajul cu art 31

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×