Sari la conținut
Forum Roportal
Adelaok

Alcoolism;Violenta morala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,am 24 ani.Sunt la capatul puterilor in ceea ce tine de situatia din familia mea.Deci de cind ma tin minte tatal meu are probleme cu alcoolul.Nu pot sa il calific alcoolic de ultimul rang,dar are perioade stabile cind bea si nu simbolic,dar cantitati mari,Deci ca sa ma intelegeti mai bine ,din 7 zile ale saptaminii 3 sau 4 este baut,beat,doarme pe sezute,se trezeste si incepe a bea iar.Da,situatia a fost cam asa pe parcursul vietii mele dar il iubeam chiar si asa la nesfirsit si doar cind auzeam de divort in familie ma suparam pe mama si astfel nu i-am permis sa il lase si sa ne ofere o viata mai buna,mai linistita.Pe linga faptul ca bea are stari agresive,rareori se ajunge la violenta fizica(desi au fost si asa cazuri ),dar de obicei este prezenta mai mereu violenta verbala(injuraturi,certuri,agresiune ),ceea ce face viata mamei mele un calvar.

Daca ar putea lasa tot si pleca sa nu il mai vada ar face-o fara sa se gindeasca si eu la fel pentru ca din dragostea imensa pe care i-am purtat-o am ajuns sa il urasc si sa imi doresc sa nu il mai vad niciodata in viata.Nu pot sa accept faptul ca isi bate joc de mama mea,o considera o sclava a lui care ii va ierta mereu tot si nu il va lasa niciodata.

Apartamentul in care locuim este scris pe mama mea,dar stim ambele sigur ca el nu va fi niciodata de accord sa divorteze amiabil,iar separarea averii este un proces complicat pentru care se necesita avocat,surse financiare pe care noi nu le avem.

Apartamentul este tot ce avem si daca ar fi ca mama sa il paraseasca ar insemna sa raminem pe drumuri,mama mea fiind la pensie,iar eu neavind un salariu atit de mare incit sa ne pot asigura traiul.

Sunt disperata si eu si mama mea,ajutati-ne cu un sfat va rog.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e clar daca esti fiu sau fiica.

Cu cateva sute puteti inchiria o sing. camera (vezi anunturi inchiriere camere), partea nesigura este daca poate fi vandut apartamentul fara consimtamantul lui, fiind unica locuinta, sunt opinii si opinii.

Mergieti la un notar in apropiere si explicati exact situatia, oricum la notariat se fac actele de vanzare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e clar daca esti fiu sau fiica.

Cu cateva sute puteti inchiria o sing. camera (vezi anunturi inchiriere camere), partea nesigura este daca poate fi vandut apartamentul fara consimtamantul lui, fiind unica locuinta, sunt opinii si opinii.

Mergieti la un notar in apropiere si explicati exact situatia, oricum la notariat se fac actele de vanzare.

sunt fiica.Inchirierea este o solutie pentru o periada,dar tot retul vietii ce facem? :( cum traim? in chirie? Mama mea munceste cot la cot cu el si sa ii ramina tot ce a agonisit o viata lui tot nu vrea :(

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ceea ce scrii, apartamentul e pe numele mamei tale (nu rezulta daca e dinainte de casatoriei) deci, asa cum am spus, mergeti la un notar sa aflati daca mama ta poate sa il vanda fara acordul lui.

Daca da, il vinde si cumparati o alta locuinta.

Eventual doua locuinte mai ieftine, una pt. el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Încearcă să vorbești cu tatăl tău, să înțelegi de ce a ajuns alcoolic, și poate vrea ajutor. Poate reușești să îl faci să inteleaga că iti face rau acest comportament al lui.

Eu sunt sigura că te iubeste.

Divorțul și partajul este soluția, nici afară din casă nu il puteti da. Cat este el de alcoolic și cât de mult te-ar supăra acest aspect, are drepturi și este om.

 

Oricum, situația asta trebuia sa o rezolve mama ta, nu tu.

Da,situatia a fost cam asa pe parcursul vietii mele dar il iubeam chiar si asa la nesfirsit si doar cind auzeam de divort in familie ma suparam pe mama si astfel nu i-am permis sa il lase si sa ne ofere o viata mai buna,mai linistita.

Chestia asta cine ti-a bagat-o în cap?

Dacă mama ta dorea să divorțeze, stai linistită că nu o opreai tu.

Acum ce o opreste sa va ofere o viață mai bună? Sau, să Își ofere?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Încearcă să vorbești cu tatăl tău, să înțelegi de ce a ajuns alcoolic, și poate vrea ajutor. Poate reușești să îl faci să inteleaga că iti face rau acest comportament al lui.

Eu sunt sigura că te iubeste.

Divorțul și partajul este soluția, nici afară din casă nu il puteti da. Cat este el de alcoolic și cât de mult te-ar supăra acest aspect, are drepturi și este om.

 

Oricum, situația asta trebuia sa o rezolve mama ta, nu tu.

Din pacate aceasta solutie nu e valabila. ne luptam cu el de cind ma tin minte am incercat sa il ajutam in diferite moduri dar el nu accepta ajutor,el ia totul intr-o gluma si nici macar nu realizeaza ca el este alcoolic.Iar mama mea este deja o fiinta speriata,nesigura pe ea iar eu vreau sa o ajut nu ma lasa inima sa o las asa pur si simplu si sa imi vad de viata mea,

Încearcă să vorbești cu tatăl tău, să înțelegi de ce a ajuns alcoolic, și poate vrea ajutor. Poate reușești să îl faci să inteleaga că iti face rau acest comportament al lui.

Eu sunt sigura că te iubeste.

Divorțul și partajul este soluția, nici afară din casă nu il puteti da. Cat este el de alcoolic și cât de mult te-ar supăra acest aspect, are drepturi și este om.

 

Oricum, situația asta trebuia sa o rezolve mama ta, nu tu.

 

Chestia asta cine ti-a bagat-o în cap?

Dacă mama ta dorea să divorțeze, stai linistită că nu o opreai tu.

Acum ce o opreste sa va ofere o viață mai bună? Sau, să Își ofere?

Pai nu are unde locui.Tu cum ai vedea hotarirea problemei? Cind traiesti din pensie si salariul de farmacist din Republica Moldova,dar care il ai de azi pe miine pentru ca nu stii cit timp vei mai putea lucra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt fiica.Inchirierea este o solutie pentru o periada,dar tot retul vietii ce facem?

Tu, iti faci viața și familia ta. Te măriți, faci copii, casă, masă...

Iar mama ta se spală cu el pe cap, că ea și l-a ales de soț pentru ea și tata pentru voi.

Ăsta e firescul lucrurilor, nu să te implice pe tine in problemele lor.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu, iti faci viața și familia ta. Te măriți, faci copii, casă, masă...

Iar mama ta se spală cu el pe cap, că ea și l-a ales de soț pentru ea și tata pentru voi.

Ăsta e firescul lucrurilor, nu să te implice pe tine in problemele lor.

Ai dreptate partial dar nu ma lasa inima sa o las asa de izbeliste sa isi strice sistemul nervos cu el sa nu aiba parte de o zi fericita si de o sarbatoare cu liniste si pace.E totusi mama mea si o iubesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu are unde locui.Tu cum ai vedea hotarirea problemei? Cind traiesti din pensie si salariul de farmacist din Republica Moldova,dar care il ai de azi pe miine pentru ca nu stii cit timp vei mai putea lucra

Si, dacă se despărțeau acum 10 ani unde locuia? Cum va oferea o viață mai bună atunci?

Ai 25 de ani. La anii ăștia ar trebui să trăiești viața ta frumoasă, nu viața părinților tăi, cu problemele lor interminabile.

Ti-am spus cum poate rezolva mama ta: prin divorț și asumarea consecințelor. Dacă vrea și casa și să scape de el, nu poate.

Ai dreptate partial dar nu ma lasa inima sa o las asa de izbeliste sa isi strice sistemul nervos cu el sa nu aiba parte de o zi fericita si de o sarbatoare cu liniste si pace.E totusi mama mea si o iubesc

Te inteleg ca o iubești, e firesc să o iubești. Dar iubirea nu înseamnă să ajungi tu o femeie dezechilibrată. Iti consumi viața și resursele pentru ei și nu vei mai avea resurse pentru familia ta. Intelege că este soțul ei și e cam treaba ei ce si-a ales.

Vrea liniște și el nu ii poate oferi, ok, să divorțeze. Ce, ți s-ar părea normal ca ea să rămână în casă și el să fie pe străzi? Chiar dacă ești supărată pe el acum, sunt sigura ca nu il vrei pe străzi.

 

Ia vorbește tu cu tatăl tău și spune-i cat de mult te necajeste situația lor. Dar vorbeste-i cu dragoste, ca de la copil la tată.

Din pacate aceasta solutie nu e valabila. ne luptam cu el de cind ma tin minte am incercat sa il ajutam in diferite moduri dar el nu accepta ajutor,el ia totul intr-o gluma si nici macar nu realizeaza ca el este alcoolic.Iar mama mea este deja o fiinta speriata,nesigura pe ea iar eu vreau sa o ajut nu ma lasa inima sa o las asa pur si simplu si sa imi vad de viata mea,

 

Atunci... va mutați undeva cu chirie și o susții cat poti. Dar schimbați un stres cu alt stres.

Cel mai omenește ai corect este să divorteze, cum am mai spus, și să facă partaj. Cât, cum se împarte totul, stabilește legea. Ca d-aia e lege, nu să facem după capul nostru.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si, dacă se despărțeau acum 10 ani unde locuia? Cum va oferea o viață mai bună atunci?

Ai 25 de ani. La anii ăștia ar trebui să trăiești viața ta frumoasă, nu viața părinților tăi, cu problemele lor interminabile.

Ti-am spus cum poate rezolva mama ta: prin divorț și asumarea consecințelor. Dacă vrea și casa și să scape de el, nu poate.

 

Te inteleg ca o iubești, e firesc să o iubești. Dar iubirea nu înseamnă să ajungi tu o femeie dezechilibrată. Iti consumi viața și resursele pentru ei și nu vei mai avea resurse pentru familia ta. Intelege că este soțul ei și e cam treaba ei ce si-a ales.

Vrea liniște și el nu ii poate oferi, ok, să divorțeze. Ce, ți s-ar părea normal ca ea să rămână în casă și el să fie pe străzi? Chiar dacă ești supărată pe el acum, sunt sigura ca nu il vrei pe străzi.

 

Ia vorbește tu cu tatăl tău și spune-i cat de mult te necajeste situația lor. Dar vorbeste-i cu dragoste, ca de la copil la tată.

 

Atunci... va mutați undeva cu chirie și o susții cat poti. Dar schimbați un stres cu alt stres.

Cel mai omenește ai corect este să divorteze, cum am mai spus, și să facă partaj. Cât, cum se împarte totul, stabilește legea. Ca d-aia e lege, nu să facem după capul nostru.

Am frica ca daca l-ar parasi mama mea sau ar divorta de el ar face vre-o nebunie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×