Sari la conținut
Forum Roportal
Cristina_282017

Ce sa fac în situația asta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am mai deschis un subiect dar nu ma pot loga cu vechiul meu cont. Este vorba despre mama mea. Nu mai pot cu ea. Pe 24 seara am felicitat-o de Crăciun și apoi pe 25 am fost plecata, nu am avut timp de stat pe telefon. A început din 25 pana acum sa îmi trimita mesaje pline de negativitate, le șterg instantaneu, nu le pot citi. E imposibil sa stai de vorba cu ea.

 

Am vorbit cu sora mea și starea asta de negativitate a început de la faptul ca sora mea a plecat în excursie cu actualul iubit fără sa o ia și pe mama..logic..dar mama nu a înțeles, vroia sa meargă și ea...

 

Alt lucru care ma deranjează e ca se amesteca în relația mea de cuplu. A vrut sa ii povestesc in detaliu despre o excursie în care am mers cu iubitul meu, eu am refuzat și ea a început sa trimita mesaje veninoase. Apoi aflu ca i-a scris iubitului meu pe Facebook... Asta în condițiile în care îmi zicea acum o luna sa îmi dau iubitul afara din casa ca ei nu ii place de el, precizez ca ea nu îl cunoaște...

 

Mama mea mereu a fost împotrivă ca eu sa am o relație de cuplu (eu am 33 de ani) pentru ca eu când eram singura ii trimiteam toți banii mei. Acum nu mai trimit nimic și îmi zice ca o urăsc, nu înțelege ca eu după ce achit facturile nu rămân cu mare lucru, vrea sa ii trimit ei puținul care îmi rămâne. Asta în condițiile în care are banii ei suficienți pentru un trai decent.

 

Aseară îmi trimite un articol în care se spunea ca cei din zodia mea se vor despărți de partener... Și logic ca eu m-am enervat, și mi-a zis că mi-a trimis articolul pentru ca eu sa fiu prudenta, sa nu fiu impulsiva... Eu vreau doar sa ma lase în pace, nimic mai mult...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine ar fi sa intelegi care sint temerile si problemele ei, iar apoi sa o ignori ... cea ce nu va fi usor deoarece nu-i place deloc sa fie ignorata.

 

Vrea sa te pastreze doar pentru ea ... nu vrea sa te imparta cu nimeni. De aceea niciun barbat nu va fi suficient de bun pentru tine si va continua sa incerce sa te desparta de prietenul tau. 

 

Banii nu ti-i cere pentru a face neaparat ceva cu ei, ci pentru a avea senzatia ca detine controlul.

 

Din ce observ eu mama ta are puternice trasaturi borderline.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cauta printre zodii un articol unde de mama se despart copiii la o anumita varsta!!!  Cum se zice, cuibul de pasari ramane goala dupa ce prind zbor puii. 

Nu cred ca poti ajuta pe ea deja, doar sa-si schimbe prietenul adresa de pe FB daca se poate, ca nu stiu, sau ceva ca maica ta sa n-aibe acces sa-i trimita mesaje.

Pe viitor sa nu prezinti eu cu cine esti ca nu-ti aduce noroc.  Va fi grea viata ta ca sint momente de unde n-ai cum sa uiti de ea.  Mai rar asa o intamplare.

Ea e singura?   ma gandesc din cauza asta, sau ... dar e trist ca strica viata copiilor ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cauta printre zodii un articol unde de mama se despart copiii la o anumita varsta!!!  Cum se zice, cuibul de pasari ramane goala dupa ce prind zbor puii. 

Nu cred ca poti ajuta pe ea deja, doar sa-si schimbe prietenul adresa de pe FB daca se poate, ca nu stiu, sau ceva ca maica ta sa n-aibe acces sa-i trimita mesaje.

Pe viitor sa nu prezinti eu cu cine esti ca nu-ti aduce noroc.  Va fi grea viata ta ca sint momente de unde n-ai cum sa uiti de ea.  Mai rar asa o intamplare.

Ea e singura?   ma gandesc din cauza asta, sau ... dar e trist ca strica viata copiilor ei.

Nu, nu e singura. Este cu tatăl meu și e vecina gard în gard cu sora mea. Sta toată ziua cu nepotul meu care e la grădiniță, deci nu știe cum e sa fii singur.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ceva s-a depus cam mult in ea ... credeam ca este singura si se simte la marginea prapastiei de singuratate.

Vad ca si mamele vin in multe forme, culori si marimi la inima  :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello again. Deci ai ajuns la nivelul la care nu le mai trimiti deloc bani rudelor nesimtitoare? Daca da, e bine.

 

Acum nu inteleg de ce cunoaste contul de facebook al prietenului. Cat mai putine informatii. Tinuta la distanta. Mai putin acces. Altfel te paraziteaza emotional. Tu esti sau ar trebui sa fii cu mintea limpede si clara si brici. Ea e in declin, pe panta descendenta a vietii. Trebuie sa ii faci fata si sa impui limite sau reguli.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, în perioadele in care o apuca crizele, poate ar trebui să îi blochezi nr. de telefon.

Si, da, nu inteleg de ce stie contul ce fb al iubitului tau. Probabil ai simtit nevoia sa il prezinți, dar trebuie să înțelegi ea este puțin defectă și trebuie tinuta la distanță.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Traiesti un adevarat cosmar. Nu stiu cum vei putea sa il gestionezi ca de iesit din el ...cam greu. Dar tatal tau cum e ? Este de partea ei ? Nu ai un sprijin in el ? Eventual un complice.

Cum spunea cineva mai sus, o posibila solutie ar fi cat mai putine informatii, nu mai zii ce faci, unde te duci, cum o duci,..etc.

Editat de Cristian_1234

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×