Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eject, fara regrete! Fara respect iti strici viata inutil lângă specimen!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A facut acelasi lucru asta-vara, cand eram cu ai mei la mare. S a suparat pe mine, parca era in transa, nu vorbea, statea singur in camera. Eu am incercat sa vorbesc cu el, dar nu ma baga in seama.A vrut sa plece la Bucurestinoaptea, s a intors singur in final-probabil astepta sa ma duc dupa el (la scena asta a fost martor doar fratele meu,ai mei dormeau),a doua zi n a scos niciun cuvant, nici macar nu i a salutat pe ai mei si dupa 30 de minute pe plaja mi a spus ca el pleaca. Am mers si eu cu el, ce puteam sa fac.

Eu imi asum faptul ca nici eu nu sunt perfecta, si eu am gresit si poate nu i am acordat atentie ca de obicei (imi reproseaza mereu ca acasa la mine il bag prea putin in seama si nu sunt draguta cu el), dar, trecand peste asta, oricat de nervos ai fi, incerci sa salvezi aparentele ca sa nu implici si familia.

Eu asta as fi facut daca eram in locul lui.

Dar lui pare ca nu i pasa de nimic si de nimeni in momentele alea..

Asta arata ca este imatur, instabil emotional, posesiv, egoist, abuziv..sa mai zic? Scuze pentru atatea apelative neplacute la adresa lui..

 

Se pare ca astfel de episoade au mai fost iar viata cu el pare a fi un stres si un calvar cateodata..deseori? Asta tu ar trebui sa simti..

 

Problema voastra, este dincolo de aceste comportamente ale lui. Este mai adanca..

 

Daca scrii aici, este clar ca nu iti este bine deloc, chiar mai rau decat descrii.

Este bine ca incepi sa vrei sa intelegi ce se intampla cu voi, cu el, cu amandoi.

Sper sa gasesti raspunsurile in tine si sa poti lua, atunci cand esti pregatita, decizia potrivita.

Editat de sorinaa
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost gelos, mi-a oferit libertatea necesara in relatie. Nu avea initiativa in chestii pe care sa le facem impreuna, dar era de acord cu orice initiativa a mea.

 

Ba este gelos. Este gelos pe relatia dintre tine si părinții tăi.

Este gelos pe iubirea lor, pe încrederea lor in tine, pe suportul lor. Altfel nu ar incerca să îți strice relatia cu ei.

Ieșirile lui par să spuna "Hei! Ea nu este atat de minunată cum o vedeți voi!" De aceea e pârâcios și te invinovateste in fața lor.

Nu stiu in ce fel de familie a crescut, dar pare să aibă mari frustrări. In cel mai bun caz.

 

Cum sa stai langa un om fara inițiativă? Ce este el, o leguma nemulțumită și atât? Vrei asa ceva langa tine? Un om care nu își asumă?

Vezi ca, libertatea asta de care crezi tu ca beneficiezi, o sa-ti iasa pe nas.

Eu i am spus sa stea macar pana a 2a zi ca sa nu creeze o situatie aiurea cu ai mei dar nu a vrut, i am chemat apoi pe parintii mei pentru ca el sa si ia la revedere ( am sperat ca o sa se comporte normal si matur si le va vb frumos) dar el in loc sa faca asta a inceput sa le spuna ca eu nu mi asum ce fac si ce spun si ca el pleaca. Le vorbea pe un ton urat si ei s au suparat. Mentionez ca este a 3a oara intr-un an cand face o scena de genul la mine acasa si parintii mei deja erau satui

În calitate de mamă de fată (deci...subiectiva :) ) iti spun sa il trimiți la mamica lui,să îl mai educe puțin.

Părinții tăi nu sunt obligați să suporte comportamentul unui dezechilibrat. Dacă tu îl iubești și îl suporți, e treaba ta, dar ei nu sunt obligați să asiste la așa ceva.

Ori ii tai vizitele la ai tăi, ori ii dai papucii. Ca de schimbat... nu se schimbă.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta arata ca este imatur, instabil emotional, posesiv, egoist, abuziv..sa mai zic? Scuze pentru atatea apelative neplacute la adresa lui..

Se pare ca astfel de episoade au mai fost iar viata cu el pare a fi un stres si un calvar cateodata..deseori? Asta tu ar trebui sa simti..

Problema voastra, este dincolo de aceste comportamente ale lui. Este mai adanca..

Daca scrii aici, este clar ca nu iti este bine deloc, chiar mai rau decat descrii.

Este bine ca incepi sa vrei sa intelegi ce se intampla cu voi, cu el, cu amandoi.

Sper sa gasesti raspunsurile in tine si sa poti lua, atunci cand esti pregatita, decizia potrivita.

Nup, per total convietuirea cu el a fost mai mult decat decenta. N-a fost totul doar lapte si miere, ne-am mai si certat, dar in mare ne era bine.

Dupa cum spuneam, reactiile astea le a avut doar la mine acasa.

Nu de fata cu prieteni sau cunostinte, nu cand suntem singuri.

Mentionez ca a crescut fara tata, si cu o mama care nu i a oferit educatia necesara.

Are cateva lipsuri pe care le-am observat de mult, si care cu siguranta provin dintr-o educatie "precara".

Dar il apreciez pt ca din multe alte puncte de vedere, s-a autoeducat si a luptat singur pt ce si a dorit.

Acum el tot incearca sa mi spuna ca amandoi am gresit, ca pana in momentul de fata asta e nivelul nostru de maturitate si ca n-am stiut sa gestionam o situatie care, din pacate, i a implicat si pe altii.

Are dreptate intr un fel, dar nu vreau sa ajung eu in situatia in care sa fiu atenta la orice miscare a mea ca sa evit sa l supar pe el si sa faca urat. Nu e normal sa fie asa, fiecare om trebuie sa si cunoasca minusurile si sa si controleze niste reactii care pot fi nepotrivite.

E de asemenea foarte incapatanat si daca e convins de ceva, parerea lui e sfanta. Refuza sa faca compromisuri de dragul aparentelor si cu totii stim ca e nevoie sa facem si asta uneori.

De 3 zile incerc sa vad situatia din toate unghiurile posibile si sa mi dau seama ce e mai bine de facut.

De iubit stiu sigur ca il iubesc, mi-e foarte greu sa mi imaginez un viitor fara

el dar nu vreau sa mi regret alegerea mai tarziu.

Chiar va multumesc tuturor pt pareri, ma ajuta sa vad lucrurile din alta perspectiva (mai) obiectiva:)

Ba este gelos. Este gelos pe relatia dintre tine si părinții tăi.

Este gelos pe iubirea lor, pe încrederea lor in tine, pe suportul lor. Altfel nu ar incerca să îți strice relatia cu ei.

Ieșirile lui par să spuna "Hei! Ea nu este atat de minunată cum o vedeți voi!" De aceea e pârâcios și te invinovateste in fața lor.

Nu stiu in ce fel de familie a crescut, dar pare să aibă mari frustrări. In cel mai bun caz.

Cum sa stai langa un om fara inițiativă? Ce este el, o leguma nemulțumită și atât? Vrei asa ceva langa tine? Un om care nu își asumă?

Vezi ca, libertatea asta de care crezi tu ca beneficiezi, o sa-ti iasa pe nas.

 

În calitate de mamă de fată (deci...subiectiva :) ) iti spun sa il trimiți la mamica lui,să îl mai educe puțin.

Părinții tăi nu sunt obligați să suporte comportamentul unui dezechilibrat. Dacă tu îl iubești și îl suporți, e treaba ta, dar ei nu sunt obligați să asiste la așa ceva.

Ori ii tai vizitele la ai tăi, ori ii dai papucii. Ca de schimbat... nu se schimbă.

Wow, asta da punct de vedere.

Pot sa il inteleg si cred ca...este intr-adevar asa.

Probabil ca este gelos si suparat pe faptul ca ai mei ma iubesc neconditionat si are impresia ca ei nu-mi stiu partile "negre".

Dar ei le stiu foarte bine, dintotdeauna s au luptat cu mine ca sa mi le remediez, dar, bineinteles, asta nu le a afectat iubirea pe care mi o poarta si mandria fata de ce am reusit sa devin ca om(meritul lor in asta fiind foarte mare).

Da, da, da..e clar ca de aici pleaca totul.

Frustrari cu siguranta are, provenind dintr-o familie incompleta si care nu l-a sustinut niciodata moral. Imi pare rau ca asta a fost situatia, stiu ca nu i a fost usor...dar oare o sa poata vreodata sa si rezolve problemele astea interioare sau o sa ma afecteze pe mine intotdeauna?

Eu sunt dispusa sa fiu langa el..dar nu sunt sigura daca si el isi doreste sa faca ce trebuie

Din nou, multumesc mult pt implicare:)

Editat de Paramorel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg ce iubești la el. Simți nevoia să ai stapan, sau ce?

Te interesează că încearcă el să își depășească condiția? Păi...face asta pentru el, nu pentru tine. Si, apropo,să te crească d-zeu să si-o depășească cu adevarat. Atunci sa vezi fițe și figuri, pentru că este genul ăla.

Nu e destept, de aia nu stie sa fie diplomat. Atât îl duce capul.

 

Ai 25 de ani, nu vrei tu sa trăiești o dragoste frumoasă și liniștită, fără probleme d-astea de 70+, când mai moare neuronul și avem scuze?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

El este constant nemultumit de mine, 

 

Problema e ca nici sa ne despartim nu vrea, incearca cumva sa ma manipuleze.

 

Ce credeti de toata situatia?

 

probabil ca nu te iubeste.

 

da-i papucii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt dispusa sa fiu langa el..dar nu sunt sigura daca si el isi doreste sa faca ce trebuie

 

Esti dispusă, da, dar cu orice preț?

 

"Ce trebuie"al tau, nu se potriveste cu "ce trebuie " al lui.

El va face ce trebuie, să fii sigura. Aproape inconștient.

 

După ce va încerca să le arate părinților tăi cat esti tu de nedemnă de iubirea lor, va trece la faza a doua, in care va încerca să îți arate defectele părinților tăi. Si te va face sa crezi ca nu sunt atat de minunati, si ca nu te iubesc chiar necondiționat si si.

După părinți, va trece la frați, surori, prieteni...

 

Si nu, nu exagerez. Un om care nu își poate gestiona furiile și frustrările, nici macar la inceput de relație, nu e bun pentru o relație. Nu cu o fata ca tine, nu cu o familie ca a ta.

probabil ca nu te iubeste.

 

da-i papucii.

Poate că o iubeste, dar e defect. Si daca-i doar prost, tot defect este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o fi,nu stiu.

mie mi se pare aberant sa stai cu un om care-i tot timpul nemultumit de tine (si, probabil, de sine).

 

pe termen mediu si lung devine o mica catastrofa conjugala.

cred.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paramorel, dacă vrei sa ii acorzi șanse, și să îl mai studiezi puțin, pune bariere clare. Dar atat de clare, încât să știe că dispare dacă le încalcă.

Nu ii tolera și nu iti asuma vină pentru comportamentul lui. Indiferent ce spune el ca ar declanșa acest comportament, atat timp cat are rațiune si discernămînt, si-l poate controla. Punct.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parintii mei conteaza f mult pt mine si ma doare ca s a purtat asa cu ei, e pt prima data in 4 ani cand imi spun ca nu mai sunt de acord cu el. Sunt toti atat de suparati incat ma deprima groaznic

 

Vrea sa te izoleze de parintii tai, sa te rupa de ei deoarece stie ca l-au citit. In acelasi timp, doreste atentia ta exclusiva si nu vrea sa o imparta cu nimeni ... nici macar cu parintii tai. Zici ca nu este gelos? De ce nu verifici asta? Ramin deci la prima mea impresie, si anume ca prietenul tau este o persoana abuziva care incepe usor, usor sa-si dea arama pe fata. Am observat ca te descurci in limba engleza, asa ca citeste despre narcissistic personality disorder si sa nu-mi spui mie pe nume daca nu-l regasesti acolo.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×