Sari la conținut
Forum Roportal
mudcrab

Cum sa comunicam cu Extraterestrii aflati la ani lumina departare?

Postări Recomandate

Cred ca Zod face referire la nivelul frecventei de vibratie in Constiinta prezenta intr-o Fiinta.

(Nu stiu daca suna chiar bine, dar daca nu m-am facut inreleasa o sa incerc sa reformulez..., ca sa se intleaga ce am vrut sa zic!)

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca Kardasev este actual.

Ce inseamna energia intregii planete?!

Pe cand oamenii vor stapanii fuziunea nucleara a hidrogenului simplu, nu vad sa le mai trebuiasca alte energii!

Oamenii cauta solutii energetice inteligente si un consum mai mic.

O societate primitiva consuma mai mult, deoarece risipeste.

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
30 minutes ago, LuciaD said:

Cred ca Zod face referire la nivelul frecventei de vibratie in Constiinta prezenta intr-o Fiinta.

(Nu stiu daca suna chiar bine, dar daca nu m-am facut inreleasa o sa incerc sa reformulez..., ca sa se intleaga ce am vrut sa zic!)

Probabil nu s-a înțeles ce voia să spună Zod, în puține cuvinte. Nicio treabă cu frecvența de vibrație! :laugh: El spunea așa: „ Eu cred ca avem de a face doar cu doua tipuri mari de civilizatii, una subelectronica si alta transumanista”.

Adică, prima, cea subelectronică, s-ar referi la stadiul caracteristic perioadei umanizării evoluționiste a hominidului (a se citi a „maimuței” sau hai să spunem a „strămoșului comun”) dintre  perioada când a început să-și confecționeze unelte cum ar fi cuțitul de silex, arcul și praștia etc. și tot așa, până la revoluția industrială care a făcut posibilă inventarea motorului cu abur. 

Iar cea de-a doua, cea transumanistă, s-ar referi la „augmentarea umana biologica completa si trnsferul constiintelor intr-o lume cuantica virtuala.” Adică la sporirea capacităților biologice umane, cu posibila finalitate a  „transferului constiintelor intr-o lume cuantica virtuala”. Recunosc faptul că îmi sună cam ciudat o asemenea definiție sau înțelegere a conceptului de „transumanism”! Transumanismul, de fapt, fiind o mişcare culturală şi intelectuală internaţională, fondată de oameni de ştiinţă, artişti, antreprenori, companii cu mari resurse financiare, care pledează, aşa cum se afirmă în documentele sale programatice, pentru transformarea condiţiei umane, pentru sporirea capacităţilor fizice şi mentale ale omului, pentru eliminarea bolilor, a suferinţei, îmbătrânirii, a prostiei, cu ajutorul ştiinţei şi al tehnologiei, astfel încât să se ajungă, în viitorul cel mai apropiat, la o civilizaţie şi o cultură superioare, postumane.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 minutes ago, zod said:

Nu stiu daca Kardasev este actual.

Ce inseamna energia intregii planete?!

 

Este încă foarte actual.

Energia întregii planete, se referă simplu la resursele energetice ale planetei.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, zod said:

Nu stiu daca Kardasev este actual.

 

Dar Luciei nu-i răspunzi? Faci discriminări? :laugh: Că iote, ea credea că te refereai la nivelul frecventei de vibratie in Constiinta prezenta intr-o Fiinta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 50 minute, Vriies a spus:

Dar Luciei nu-i răspunzi? Faci discriminări? :laugh: Că iote, ea credea că te refereai la nivelul frecventei de vibratie in Constiinta prezenta intr-o Fiinta.

:laugh: O iau ca pe o glumitza si chiar o pot aprecia dintr-un anumit punct de vedere, daca stau bine sa ma gandesc!

Sper ca nu sunt perceputa ca si cand as avea vreo asteptare...!

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
26 minutes ago, LuciaD said:

:laugh: O iau ca pe o glumitza si chiar o pot aprecia, dintr-un anumit punct de vedere, daca stau bine sa ma gandesc!

Poi, na, n-aveam nicio îndoială că n-ai aprecia glumițele. 

Oricum, ideea era oricum că e de dorit ca într-o comunicare să-i răspundem și celuilalt, chiar dacă suntem sau nu de acord cu el, nu? Și d'aia-i ziceam să-ți răspundă :smile:

Dar o chestie...Am așa senzația că modul în care pune problema „Zod” pare a fi asemănătoare unui fost membru de pe forum   :smile:

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Vriies a spus:

Poi, na, n-aveam nicio îndoială că n-ai aprecia glumițele. 

Oricum, ideea era oricum că e de dorit ca într-o comunicare să-i răspundem și celuilalt, chiar dacă suntem sau nu de acord cu el, nu? Și d'aia-i ziceam să-ți răspundă :smile:

Dar o chestie...Am așa senzația că modul în care pune problema „Zod” pare a fi asemănătoare unui fost membru de pe forum   :smile:

:laugh: Mortala postarea ta!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tot cyber-sapiens, doar numele afisat contului l-am schimbat in zod, deci eu sunt actual ...

Nu i-am raspuns Luciei deoarece nu prea inteleg teoria vibratiei constiintei, desi asa in mare am citit anumite ipoteze in acest sens, adica ceva cum ca omul ar ajunge cumva un fel de superman doar prin propriul spirit, adica un zeu care ar supune natura cu gandul fara unelte.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Vriies a spus:

Este încă foarte actual.

Energia întregii planete, se referă simplu la resursele energetice ale planetei.

Bine, dar nu inteleg ce nevoie am avea de resursele energetice din afara planetei cand hidrogenul oceanelor este infinit, la fel energia solara din zonele desertice si de stepa?!

Hai sa ne gandim cat de mult ar scadea consumul energetic daca nu am mai utiliza betonul si otelul ci plasticuri si fibre din supermateriale?!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×