Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu inteleg de ce se face atata valva in jurul filmelor Star Wars.

Recunosc ca in tinerete am fost si eu putin captivata de aceste filme, dar motivele au fost circumstantiale si nu directe.

De exemplu, am fost crescuta intr-un mediu strict ateu, dar creierul meu avea nevoie de ceva spiritualitate iar ideea de Forta si de lupta intre bine si rau la nivel universal mi-a suras, era un upgrade la basmele locale cu fat-frumos. Pe de alta parte, nu aveam parte de filme SF si Star Wars fiind unul din putinele filme ( pe care le-am vazut pe caseta video, intrucat nu stiu daca au fost difuzate le noi in cinematografe) mi-au placut si pentru ca nu aveau concurenta.

 

Filmele noi aparute din serie ( in afara de Rogue One si Last Jedi pe care nu le-am vazut inca), nu pot spune ca m-au dezamagit, dar pur si simplu m-au saturat complet de ideea Star Wars si nu inteleg cum tinerii de azi care au de ales intre miide filme si seriale SF, spun ca le place Star Wars..

 

Ce anume le place?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce anume le place?

 

probabil faptul ca e un clasin în bransa asta a SF-ului,

unul dintre primele realizate spectaculos, unde trucejele au fost foarte fain facute si povestea destul de interesanta

încât  sa nu pice in galeata de gunoi a filmelor de duzina.

 

periodic se întâmpla ca o serie de filme sa-si afle fanii 

si sa-si sarbatoreasca aparitiile, nu? 

 

clubul celor care adora "pe aripile vântului" sau cei cu  "pasarile" 

sunt la fel , doar ca acum e rândul lui Jedi.....

 

în ce ma priveste, eu ramân cu "zbor deasupra unui cuib de cuci" ....

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io citesc si literatura SF si ma pasioneaza toate descoperirile stiintifice si chiar imi plac toate filmele din seria "Razboiul Stelelor"(Star Wars). Deasemenea sunt multe filme pe care le-am vazut si pot sa spun ca=s relaxante pentru mine, chiar ma ajuta foarte mult unele informatii "aruncate, aparent, la intamplare" pe ici, pe colo, vorba aia.

Consider ca-i o legatura extraordinara intre religie, stiinta, descoperirile stiintifice si esoterism. Sa nu mai zic ca ma pasioneaza Astronomia(cu tot ceea ce inseamna aceasta).

 

Iata, o emisiune a unor prieteni de-ai mei (stiti ca totul tine de o anumita rezonanta):

 

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×