Sari la conținut
Forum Roportal
Tomaso

Legea răspunderii magistraților - adoptată

Evaluează acest topic

Răspunderea magistraților  

6 membri au votat

  1. 1. Ce opinie aveți despre adoptarea legii răspunderii magistraților?

    • Am o opinie pozitivă
    • Am o opinie negativă
    • Nu știu, dar înclin să cred că ar fi ceva bun
    • Nu știu, dar sunt sceptic, nu cred că-i bine
      0
    • Habar nu am
      0
    • Am o opinie, dar nu vreau să răspund. Mai meditez.
      0


Postări Recomandate

Bună seara,

 

Azi a fost adoptată legea răspunderii magistraților.

În principiu, această lege ar trebui să responsabilizeze modul în care magistrații aplică legea.   

Știm cu toții efectele lipsei de răspundere.    Un magistrat nu dă socoteală pentru nicio eroare.   Practic putea băga la pușcărie un nevinovat,  știind că-i nevinovat, doar pentru că așa dorea buricul lui și nimeni nu avea ce să-i facă.   Legal.

 

Acum ceva se schimbă.

O eroare judiciară dovedită va fi motiv de acțiune contra statului împotriva magistrataților care au judecat eronat.

 

So, ce opinii aveți pe tema aceasta?

E bine,  e rău?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În contextul politic actual, această lege este menită să intimideze.

Deci, NU.

 

Practic putea băga la pușcărie un nevinovat, știind că-i nevinovat, doar pentru că așa dorea buricul lui și nimeni nu avea ce să-i facă. Legal.

 

Afirmația ta este forțată - vezi cazul "Berbeceanu" si unde și ce fac acum procurorii care i-au înscenat acel dosar.

 

Avem "abuzul in serviciu". Cât o mai fi si ăsta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În contextul politic actual, această lege este menită să intimideze.

Deci, NU.

Afirmația ta este forțată - vezi cazul "Berbeceanu" si unde și ce fac acum procurorii care i-au înscenat acel dosar.

Avem "abuzul in serviciu". Cât o mai fi si ăsta.

 

 

Referitor la cazul Berbeceanu,   am rezerve.    Deocamdată mai mult nu sunt în măsură a spune.  Situația este foarte complicată și oameni din zonă mi-au spus că treaba este foarte încurcată,  că nu există personaje pozitive în poveste.    Însă fără alte informații,  asta este.

 

Sincer, eu chiar sper ca legea răspunderii să intimideze.

 

Magistrații nu au voie să facă politică și nici să dea satisfacție ”poporului”.

Ei nu sunt politicieni nevoiți să fie mereu cu ochii pe sondaje.   Justiția este legată la ochi.

 

În opinia mea,  un magistrat care se va teme că poate fi tras la răspundere (pecuniară) pentru faptele sale,  o să fie mai atent și mai puțin influențabil decât acum, când nu pățește nimic.    Și ce dacă România este condamnată la CEDO?    Lui i se rupe.   Nu răspunde.  

 

De acum, știind că statul achită într-un an suma, iar apoi este obligat să o recupereze de la el,  va fi, zic eu, mult mai grijuliu atunci când își face meseria.   

Editat de Tomaso

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la cazul Berbeceanu, am rezerve. Deocamdată mai mult nu sunt în măsură a spune. Situația este foarte complicată și oameni din zonă mi-au spus că treaba este foarte încurcată, că nu există personaje pozitive în poveste. Însă fără alte informații, asta este.

 

Deși nu dezbatem aici cazul Berbeceanu, iti spun eu ca nu este niciun mister acolo. Totul este foarte clar, dovedit in instanta. Demontate, bucata cu bucata, toate "probele" in baza carora a fost arestat.

 

Însă, atat timp cat părerea ta este formată "din auzite", foarte bine că ai rezerve.

Sincer, eu chiar sper ca legea răspunderii să intimideze.

 

Nu inteleg acesta afirmație. Adică, o inteleg, dar nu-mi vine sa cred ca o citesc.

Magistrații nu au voie să facă politică și nici să dea satisfacție ”poporului”.

Ei nu sunt politicieni nevoiți să fie mereu cu ochii pe sondaje. Justiția este legată la ochi.

 

Care-i subiectul?

Care ar fi magistrații care fac politica?

 

De acum, știind că statul achită într-un an suma, iar apoi este obligat să o recupereze de la el, va fi, zic eu, mult mai grijuliu atunci când își face meseria.

Legea asta există de pe vremea lui Predoiu. Singura modificare notabilă, este ca statul este obligat să recupereze. Atât.

În opinia mea, un magistrat care se va teme că poate fi tras la răspundere (pecuniară) pentru faptele sale, o să fie mai atent și mai puțin influențabil decât acum, când nu pățește nimic. Și ce dacă România este condamnată la CEDO? Lui i se rupe. Nu răspunde.

 

Decat acum? :lol:

Acum sunt influentabili și li se rupe... Poi,na, ce sa mai zic?

 

 

În țara asta furată până la sânge de politicienii care s-au tot perpetuat la putere, să știi că există și oameni demni. Oameni corecți, cărora nu "li se rupe" , doar pentru că așa vor niște penali să vă bage in cap. Oameni care lucrează până le dau sângele pe nas la propriu, in speranța că țara asta nu moare de tot, ca mai poate fi curățată de cancerul care ă cuprins-o.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Magistrații nu au voie să facă politică și nici să dea satisfacție ”poporului”.

 

 

pe scurt, deocamdtaa:

 

eu observ (si nu sunt chiar singurul) ca politicul acum (puterea PSD-ALDE) încearca sa îngenuncheze justitia.

Politicul, asadar, încearca sa faca justitie.

 

Politicul face justitia praf. exemple sunt notabile, mai ales graba cu care se adopta în bloc amendamente,

fara a fi discutate corespunzator, data fiind importanta legilor.

 

Ei nu sunt politicieni nevoiți să fie mereu cu ochii pe sondaje.   Justiția este legată la ochi.

 

 

just,

dar nici politicienii nu pot face chiar tot ce vor, cu toata majoritatea obtinuta in alegeri.

politicul aici, face un abuz.

.

 

Justitia actioneaza într-un anumit cadru (legi),

dar politicul la noi a luat-o pe aratura,

si crede ca, odata câstigate alegerile, se pot sui cu picioarele pe tara.

 

inadmisibil.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg acesta afirmație. Adică, o inteleg, dar nu-mi vine sa cred ca o citesc.

 

Nici mie nu imi vine sa cred. :eek:

Cum sa isi faca treaba corect un magistrat daca se simte intimidat?

Justitia e facuta ferfenite, societatea e mai divizata ca niciodata, dar vina e a magistratilor... sigur.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara,

 

Azi a fost adoptată legea răspunderii magistraților.

În principiu, această lege ar trebui să responsabilizeze modul în care magistrații aplică legea.   

Știm cu toții efectele lipsei de răspundere.    Un magistrat nu dă socoteală pentru nicio eroare.   Practic putea băga la pușcărie un nevinovat,  știind că-i nevinovat, doar pentru că așa dorea buricul lui și nimeni nu avea ce să-i facă.   Legal.

 

Acum ceva se schimbă.

O eroare judiciară dovedită va fi motiv de acțiune contra statului împotriva magistrataților care au judecat eronat.

 

So, ce opinii aveți pe tema aceasta?

E bine,  e rău?

În principiu, aș fi de acord că o lege tre' să responsabilizeze orice om din societate, fie el magistrat.

Doar că, în contextul actual, e tare dificil de implementat o astfel de lege justă.

Întreb și eu, în alte țări din Europa există o astfel de lege?

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as adauga înca o întrebare la întrebarea de mai sus:

 

exista în Europa o gasca de mafioti instalati la putere? condamnati penali în fruntea statului? fosti detinuti de drept comun care fac conferinte elevilor militari la Breaza?

 

nope.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Politicul face legile.

Acestea sunt legitime și trebuie respectate.

Putem spune că sunt proaste,  dar nu ne putem prevala de opinia proprie și să nu respectăm o lege.

 

Referitor la ”intimidare”.

 

Un magistrat trebuie să aibă o răspundere.   Atât timp cât nu o are,  este un mic Dumnezeu.  Poate comite cele mai mari porcării cu serenitate.

De ce un cetățean normal nu face tot ceea ce are poftă?    Îi este frică de sancțiuni.   Putem spune că este intimidat și descurajat să calce legea.

La asta mă refer prin intimidare.   Nu la altceva.

 

Eu nu consider că magistrații au o problemă cu politicul.   Sunt la adăpost de orice ingerință, inclusiv cu această lege a răspunderii.

Nimeni nu le poate face nimic atât timp cât respectă legea și procedurile.   

Această lege a răspunderii magistraților nu este una opresivă.   Doar responsabilizează. 

 

De exemplu,  un judecător poate fi presat să dea o sentință.

Cine știe,  o avea o problemă.   De exemplu, la mine în oraș, pe un judecător l-au prins jandarmii în boscheți în timp ce o prostituată de 50 de ani îi executa un sex oral.

S-a făcut de râs,  dar este tot judecător.   

Acesta ar putea fi presat de diverși,  care poate îi cunosc niște amănunte din viața personală.

Dacă el știe că nu poate păți nimic,  oricând ar putea da o sentință pe lângă lege.   Dar dacă știe că i se poate întoarce în cap,  nu se va mai risca.  Va prefera să plece din magistratură.   Să facă altceva.      E doar un exemplu.

 

Mă rog, mie mi se pare o chesti bună ca toată lumea să respecte legea și să suporte consecințe dacă nu o respectă.

Și mie mi-ar plăcea să nu achit TVA-ul  vreo 6-8 luni,  sau alte taxe.    Și să nu pățesc nimic.   Ce atâta grabă?  Îl plătesc când am chef și dacă am chef.  Dacă nu sunt sancționat,  pana mea,  să plătească alții.    

 

Propaganda tefelistă este extrem de agresivă și manipulează enorm.

Sunt vehiculate tot felul de chestiuni catastrofice,  în timp ce legislația UE este exact așa cum ei spun că-i nașpa.

Nu-i ok.

 

Magistrații normal că nu doresc lege care să le dea vreun stres.  

Nici mie nu-mi convine că există codul fiscal.   Aș fi incomparabil mai puțin stresat dacă aș ști că nu pățesc nimic, indiferent ce-aș făcea.

Editat de Tomaso
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×