Sari la conținut
Forum Roportal
Roportalianul

Inmormantare atei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mana de lucru = cine sapa groapa, trager clopotele, fabrica sicriul, luminarile ... 

Stiu ca Jehovistii ingroapa undeva la marginea orasului in ceremonie simpla in Sighet am auzit.  Cum procedeaza in alta parta nu stiu, atit doar in State cine foloseste groapa, doar ceremonia permisa se poate folosi si sicriu de metal indiferent la cine se ruga!!!   Daca ne nastem egal, murim si mai egal  :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu unde este ingropat unul care lasa scris ca nu vrea in cimitirul in care sunt dusi toti. Cred ca ar putea deveni o problema.

Si de ce ai vrea sa le faci probleme celor care vor trebui sa se ocupe de inmormantare si sa iti exprimi o astfel de dorinta? Ce mai conteaza, daca esti mort?

Dar daca nu specifici clar lucrul asta, o sa fii dus unde se duc toti. Iar viermii sunt peste tot aceiasi, nu se uita la om mortaciune.

De incinerare ai auzit? Sau tu vrei sa intri in comuniune cu natura? Iti pui bani deoparte cat mai respiri, sa nu ii bagi pe ei la cheltuiala si gata.

Editat de Amarena
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

No, atunci n-ai decat sa spui sa te depuna in fundu greidinii... ca exista si acest obicei in unele sate. Sau era. Cu conditia sa ai greidina. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A devenit actual o metoda mai veche de a odihni pe veci, sint locuri cu pamant rau si argilos peste tot, acolo se pot ingropa pe cei care vor sa fie parte din natura, doar in materiale naturale se poate intra in pamant si un pom va marca locul.  Cei care n-au testament, pe aici vor fi incinerati ca groapa este ultra scumpa. 

Mai sint si manastiri grec-ortodox in Arizona si in curtea lor este ieftin inmormantarea traditionala ca ei nu sint in oras, ci in zona rurala si este teritoriul lor privat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topicul nu are nici o legatura cu nici o ceremonie.

Pai are legatura, pentru ca nu poti inmormanta pe cineva in cimitir fara slujba religioasa. Or tocmai asta este problema pentru un ateu.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

No, atunci n-ai decat sa spui sa te depuna in fundu greidinii... ca exista si acest obicei in unele sate. Sau era. Cu conditia sa ai greidina. ;)

 

Sau in strunga de oi, ca ciobanul din Miorita...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau in strunga de oi, ca ciobanul din Miorita...

 

sa fiu tot cu voi?   :scare:

Editat de Rodica`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai are legatura, pentru ca nu poti inmormanta pe cineva in cimitir fara slujba religioasa. Or tocmai asta este problema pentru un ateu.

Topicul nu se vrea a avea legatura cu religia si slujbele, ritualurile, asta era ideea.

Tocmai, cum poti face sa scapi de popi si de faptele bune crestinesti atunci cand inmormantezi un ateu, agnostic,...?

Nu stiu unde este ingropat unul care lasa scris ca nu vrea in cimitirul in care sunt dusi toti. Cred ca ar putea deveni o problema.

Si de ce ai vrea sa le faci probleme celor care vor trebui sa se ocupe de inmormantare si sa iti exprimi o astfel de dorinta? Ce mai conteaza, daca esti mort?

Dar daca nu specifici clar lucrul asta, o sa fii dus unde se duc toti. Iar viermii sunt peste tot aceiasi, nu se uita la om mortaciune.

De incinerare ai auzit? Sau tu vrei sa intri in comuniune cu natura? Iti pui bani deoparte cat mai respiri, sa nu ii bagi pe ei la cheltuiala si gata.

Problema nu e cimitirul, problema e, poti avea acces sa inmormantezi pe cineva in orice cimitir fara sa apelezi la preot si ritualul specific, in general cel crestin?

Mana de lucru = cine sapa groapa, trager clopotele, fabrica sicriul, luminarile ... 

 

Nu. In afara de cei care sapa groapa, celelalte enumerate tin strict de ritualul crestin sau al altor religii, culte etc. Cu sicriul, e discutabil.

Inmormantara se face din motive igenico-sanitare si din respectul celor ramasi in viata fata de cel decedat.

Ateii pot fi inmormantati in orice cimitir, pentru ca ateilor nu le pasa ce se intampla dupa ce mor.

 

Dar daca singurul criteriu e ca mortul e ateu, atunci el poate fi inmormantat in orice loc special amenajat pentru inmormantari,adica cimitir.

Nu as fi asa de sigur, mai ales in comunitatile unde cimitirul e proprietatea biserici.

Daca insa cimitirul e proprietatea primariei, probabil, poate fi inmormantat orice decedat pentru care se plateste, fara obligativitatea ritualurilor crestine.

 

Iata ce scrie pe net: "Din anul 1862 Cimitirul Bellu trece sub aripa Municipalităţii bucureştene."

Acesta pare a rezolva dilema.

Acuma, nu are nici o importanta pentru tine ce se intampla cu cadavrul tau intrucat nu mai exista un "tu/tau/tine", dar are importanta pt. ceilalti.

Editat de Roportalianul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×