Sari la conținut
Forum Roportal
Roportalianul

Inmormantare atei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

On 9/7/2020 at 4:15 AM, The Unknown said:

Mult mai bolnav e mintea ta care vorbesti de crime si facut disparut corpul pe santiere sau site-uri arhitecturale sa para ca-i o descoperire de mii de ani.  

''Mult mai bolnav e mintea ta'' se scrie ''bolnavă''  gen feminin. ''care vorbesti de crime si facut disparut'' n-am facut disparut nimic ''pe santiere sau site-uri arhitecturale sa para ca-i o descoperire de mii de ani.'' Te-ai uitat prea mult la filme...las-o mai usor. Mai bine pune mana pe o carte si studiaza limba romana. Că râd ''ăjtia'' dă' tine

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 11.12.2017 la 4:48, Blues a spus:

Intr-un cimitir care nu apartine de biserica? Sau nu exista asa ceva in Romania? 

Exista, ca pocaitii nu fac mare eveniment din moartea cuiva si ingroapa undeva la marginea localitatii.   La Sighetu-Marmatiei locul alocat de Stat bineinteles este pe drumul care duce spre Sarasau ... Campulung la Tisa ... Satu-Mare, pe partea stanga al drumului pe un teren plin cu pietre, parca nici nu marcheaza mormintele ca cine-i dus, nu mai conteaza cine a fost!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 12.12.2017 la 2:35, adal* a spus:

Pai are legatura, pentru ca nu poti inmormanta pe cineva in cimitir fara slujba religioasa. Or tocmai asta este problema pentru un ateu.

WOW ... cei care sint mancati de rechini in oceane sau aia din Titanic, atacati de ursi si alte fiare in salbaticia muntilor, sau soldatii din razboaie, conteaza ca au fost si nu mai sint???  Cutremurele inghit sute de mii de oameni si alte catastrofe naturale ... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 19.12.2020 la 3:40, The Unknown a spus:

WOW ... cei care sint mancati de rechini in oceane sau aia din Titanic, atacati de ursi si alte fiare in salbaticia muntilor, sau soldatii din razboaie, conteaza ca au fost si nu mai sint???  Cutremurele inghit sute de mii de oameni si alte catastrofe naturale ... 

Astia sunt dati disparuti, nu inmormantati. Chestie de logica.:smile:

Scuza-ma daca gresesc, dar mi s-a parut ca ma contrazici. Cred ca m-am inselat.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am urmarit la TV inmormantarea Printului Philip, ceremonia de 50 de minute n-a fost deajuns, s-a criticat din U.K. dar COVID a fost devina.   Sicriul l-au lasat in pivnita Capelei iar cand  moare si regina vor fi ingropati undeva impreuna.   Am citit sau auzit la TV cred ca era mai lung programul decat anuntat dar nu mi-a placut imput-ul American deloc, ca tot o inaltau pe ducesa megan parca ea a creat acea Imparatie Britanica.  Asa au facut si cu Diana, se prefaceau ca sint de partea ei si o suporta, dar in moarte l-au gonit.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In America se ofera ca metoda de prelucrare al mortului sa fie prin transformare in manura, ca tot mai putin loc a ramas pentru a inmormanta in pamant iar pretul se scumpeste enorm dar si cu incinerarea s-au ridicat costurile.   Pan-acum era si metoda de a ingropa fara ceremonie religioasa intr-un loc cu pamant neroditor, si sa planteze un pom care este si "crucea" sau ultimul semn al celui trecut, dar cred ca deja si acele paduri sint dense ca lumea vrea cat mai ieftin sa fie ultima destinatie inainte de Rai.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×