Sari la conținut
Forum Roportal
Roportalianul

Diferenta dintre cele existente si raportarea umana referitor la ele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tema poate include dezbateri referitor la orice dintre cele ce exista, inclusiv evenimente, fenomene, miscare, transformare, ceva psihic, ... si referitor la orice forma, experimentare, cunoastere,.. prin care se face raportarea umana la acel ceva care exista, fie o raportare gandita, perceptiva, afectiv-cognitiva sau de alt gen pe care cineva o poate aduce in discutie.

De exemplu,

Care este diferenta dintre ceea ce exista si e numit/simbolizat a fi (o) planta (...) si raportarea umana prin care ceea ce exista este numit si definit a fi planta?

Editat de Roportalianul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tema poate include dezbateri referitor la orice dintre cele ce exista, inclusiv evenimente, fenomene, miscare, transformare, ceva psihic, ... si referitor la orice forma, experimentare, cunoastere,.. prin care se face raportarea umana la acel ceva care exista, fie o raportare gandita, perceptiva, afectiv-cognitiva sau de alt gen pe care cineva o poate aduce in discutie.

De exemplu,

Care este diferenta dintre ceea ce exista si e numit/simbolizat a fi (o) planta (...) si raportarea umana prin care ceea ce exista este numit si definit a fi planta?

 

Din observatiile mele, de p-aci, de pe " Forum  Roportal ", cei care au deschis vreun topic si-au spus ei, mai intai, opinia lor referitoare la tema propusa, iar dupa aceea au aparut cei care simt sau considera sa participe la "dezbaterea propusa".

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Acesta este un topic

2. Raportarea mea la el se numeste replica. Sau replici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putem dezbate existenta raportandu-ne la ea ca si cum ne-am raporta la un "Copac cu Fructe" sau ca la un "Laborator de Cofetarie". Cred ca procesele alchimice se aseamana, atat pentru "Copacul- Planta", cat si pentru "Copacul Om". Ne raportam la "Samanta" care este semanata, infloreste si face fructe. No, putem avea perceptii si perceptii, depinde unde ne situam, s.a.m.d.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din observatiile mele, de p-aci, de pe " Forum  Roportal ", cei care au deschis vreun topic si-au spus ei, mai intai, opinia lor referitoare la tema propusa, iar dupa aceea au aparut cei care simt sau considera sa participe la "dezbaterea propusa".

Ceea ce exista e una, raportarea umana la ceea ce exista e altceva.

1. Acesta este un topic

2. Raportarea mea la el se numeste replica. Sau replici.

E juma de raspuns, anume a doua jumatate, aia clasica.

In punctul 1 deja te-ai raportat la ceva existent, la "acesta".

"Acesta", este pentru tine un topic intrucat deja te-ai raportat la el, ai dat acest sens, el pentru tine este  ceva existent vizual, ceva format din altceva numit simboluri si numit litere, cuvinte, fraze, toate definite deja prin raportare umana la ele.

In punctul doi te-ai raportat la raportarea ta referitor la ceva existent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putem dezbate existenta raportandu-ne la ea ca si cum ne-am raporta la un "Copac cu Fructe" sau ca la un "Laborator de Cofetarie". Cred ca procesele alchimice se aseamana, atat pentru "Copacul- Planta", cat si pentru "Copacul Om". Ne raportam la "Samanta" care este semanata, infloreste si face fructe. No, putem avea perceptii si perceptii, depinde unde ne situam, s.a.m.d.

Avem o reclama la TV care-mi place foarte mult si seamana cu ideea ta redat mai sus.

 

o albina + o floare = miere!!!

 

Mai sint si altele dar pe asta o gasesc cel mai super gandita creatie, si nu de umani, nu are nici data de expirare, reprezinta eternitatea!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

o albina + o floare = miere!!!

 

Mai sint si altele dar pe asta o gasesc cel mai super gandita creatie, si nu de umani, nu are nici data de expirare, reprezinta eternitatea!!!

 Fain. Existenta este o splendida Creatie. Totul este atat de simplu si frumos, incat, raportarea noastra la aceasta "Splendoare" ar fi trebuit sa fie doar din starea de admiratie, incredere, iubire, contemplatie si, bineinteles, din aceea a Dragostei !

Ceea ce exista e una, raportarea umana la ceea ce exista e altceva.

 

 

Ceea ce exista este ceea ce este. Umanii, din pacate, se raporteaza doar strict la materie(din ce in ce mai mult), uitand  sa se mai raporteze (si) la Dumnezeu. Unii percep intr-un fel, altii intr-alt fel, insa, toti suntem, de fapt, tributari unei Lumini Necreate .

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce exista reprezinta ceva la care omul se raporteaza, prin diferitele mijloce de raportare la care are acces.

Fie ca se raporteaza la ceva numit materie sau la ceva numit Dumnezeu/divinitate ori altfel, el nu face altceva decat sa dea un sens uman la ceva care de apt nu este sens uman.

Deci,

-materia (...) este sensul uman ce se da actualmente la ceva care exista.

-divinitatea este sens uman dat la ceva care nu exista decat, eventual, ca trairi ale celui in cauza carora el voluntar sau involuntar le atribuie acest gen de raportare, acel sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce exista reprezinta ceva la care omul se raporteaza, prin diferitele mijloce de raportare la care are acces.

Fie ca se raporteaza la ceva numit materie sau la ceva numit Dumnezeu/divinitate ori altfel, el nu face altceva decat sa dea un sens uman la ceva care de apt nu este sens uman.

Deci,

-materia (...) este sensul uman ce se da actualmente la ceva care exista.

-divinitatea este sens uman dat la ceva care nu exista decat, eventual, ca trairi ale celui in cauza carora el voluntar sau involuntar le atribuie acest gen de raportare, acel sens.

 

Hai ca esti dragut ! Impresii si impresii ! Divinitatea este si "dincolo de". Asadar, nu neraportam doar la ceva imanent, ci si la "transcendent".

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Transcendent, imanent si orice mai vor unii si altii pe acest/e palier/e, sunt doar modalitati umane prin care ceva anume este investit cu atribut de divinitate,..., doar trairi si/sau fantezii.

Nu exista nimic care sa poata fi considerat divinitate, doar fantezie raferitor la anumite trairi. Asta in cel mai fericit caz, altfel e fantezie pura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×