Sari la conținut
Forum Roportal
mudcrab

Ce mai vedem seara la TV?

Postări Recomandate

Nu m-am mai uitat la TV pe un post romanesc  de vreo 7 ani, cam de cand perpetua trendul ala cu divorturi, scandaluri mondene si toti jurnalistii dezbateau agitati despre Basescu.
N-am mai deschis TV-ul decat ca sa ma uit la posturi de sport sau pe documentare. In rest, vizionez filme si seriale pe net sau la cinema.

M-am tot intrebat insa de ce mai toti romanii din generatia parintilor si bunicilor mei se uita numai pe posturile romanesti gen PRO TV, Antene, TVR sau Prima? Ce e asa de palpitant la emisiunile respective? De ce mai toti bugetarii cand vin de la munca, repede, se aseaza la TV si comuta pe posturile romanesti?

Asa ca mi-am zis sa experimentez.  In ultima saptamana, de luni pana vineri,   m-am uitat in fiecare seara (intervalul 18:00-23:00) la PRO TV, ca sa vad ce este asa palpitant din perspectiva unui bugetar/pensionar sa te uiti la asa ceva.

Luni:
ora 18: Ce spun Romanii -  observ o emisiune care teoretic, pare sa fie o competitie  de cultura generala dintre doua familii de concurenti, emisiune   moderata de Cabral.  Mi-am zis "WOW", parea sa fie ceva de tip  "Vrei sa fi milionar".  N-a durat mult euforia cand am vazut ca de fapt, concursul era despre "ce barfesc romanii", un concurs unde nu trebuie sa gandesti prea mult, care nu cere cine stie ce nivel de inteligenta crescuta ca sa raspunzi la intrebari si sa nimeresti variantele.
Erau intrebari de tipu' :  ce gasesc romanii in debaraua bunicii?  ce

Cred ca niste copii de gradinita s-ar descurca foarte bine, poate mult mai bine.  Ce-i mai rau e ca Cabral se poarta ca o maimuta pe acolo: zambeste, rade, tipa si danseaza stanjenitor cand nu e nevoie. Sa nu mai spun ca emisiunea, cu toate ca cica in program apare ca dureaza o ORA,  in realitate, nu dureaza mai mult de 40 de minute, avand 20 de minute de publicitate si reclame.  

Trecem peste Stiri  care sunt neinteresante si.....
ora 20:30 - Gospodar fara pereche - mi-am dat seama dupa titlu ca e vorba despre niste fermieri care cauta sa se cupleze. Si la fix, nimeresc ultimul episod din sezon.  Incepe glorios cu un cioban cu blana de oaie si cu o blondina in sutien in poala lui. Evident ca realizez ca totul e regizat, ca o asemenea femeie nu s-ar cupla niciodata cu ciobanul ala . Pe urma, o scena cu un fermier cu ceafa lata care numai a fermier nu arata, care mergea sa boxeze si iubita lui bruneta ca la cat de machiata si la ce manichiura avea, sigur nu ar fi genul de femeie gospodara sa dea de mancare la porci.  Un alt cuplu pe la piscina....mai vad apoi pe altul care se faca ca da cu toporu sa taie niste buturugi, altul care se duce prin pestera sau altul pe la fitness.
Si imi pun intrebarea: ba, sigur e cu gospodari? Ca eu am vazut mai degraba niste neica' nimeni care mai mult se relaxeaza decat muncesc.
Ma asteptam la ceva competitii in care taranoii sa-si invete iubitele sa mulga vaca, sa duca oile la pasunat, sa curete grajdul de porci,  sa dea mancare la gaini, sa faca curatenie....dar in schimb, am vazut doar scene in care tot vorbesc si vorbesc nimicuri.

ora 22:30 - Pe bune?  - parea sa fie un alt concurs de pseudo-cultura generala
Erau acolo niste actori pe care ultima data ii vazusem ca jucau prin Serviciul Roman de Comedie si unul de la Las Fierbinti , avand-o printre invitati-concurenti  pe Antonia si o alta vedeta de care n-am auzit.
Si intrebarile erau de genu: in perioada de reproducere, leoaicele...si variantele erau " fac sex pana la 100 de ori pe zi,  fluiera cand li se face pofta de sex si tin post negru ca sa slabeasca " 
Ba, si au stat la intrebarea aia 7 minute sa discute.

Marti:

Trec peste emisiunea aia "Ce spun romanii"  parca destinata categoriei "sindromul Down"  si ....
ora 20:30 - LAS FIERBINTI.
Auzisem din treacat de emisiunea aia. Mi-am zis ca o fi ceva de tip  "Leana si Costel in Teleorman".
Si incepe episodul al nu stiu catelea in care un personaj pe nume Dorel  statea ascuns intr-un butoi de 8 ore si vorbea cu Bobonete care mergea la pescuit. Nu rad deloc.
Pe urma o scena in care vreo doi irelevanti stateau la carciuma   si una in care primarul (imi dau repede seama ca e genul ala de primar pesedist care a fraudat alegerile) vorbea cu curva satului despre credite care dau bot-n-bot cu un politist idiot care cica pregatea pista de aterizare, amplasand niste butoaie aprinse. N-am ras deloc nici aici. Apoi, o scena in care unul numit Giani infuleca niste chipsuri Lays uitandu-se la  Game of Thrones si apare Bobonete sa-i zica cate ceva de combinatii si alte nimicuri. Pe urma, o alta scena in care unul beat pe nume  Celentano vorbeste nimicuri cu un taran cu palarie de paie pe cap.  Trece timpul si vad cum politistul prost al satului se da pe langa o fatuca mai proasta ca el si cica vor sa se apuce de antrenamente , iar Bobonete si Giani vorbesc despre nimic stand la pescuit.  
N-am rezistat mai mult de 25 de minute si am comutat pe alt post fiindca efectiv mi se luase.

Nu mi-am dat seama daca LAS FIERBINTI se vrea fie o emisiune de comedie pentru pentru ca daca e asa, e cea mai proasta, una la care efectiv plangi....de plictiseala si de timp pierdut,  sau se vrea un documentar despre traiul taranilor romani, care din nou, daca e asa, e cel mai prost .
Si cu toate astea, cica-i cel mai vizionat serial de comedie din tara asta.
Serios?

Ora 21:30 -  Romania Jos Palaria - alta emisiune de tip concurs intre o echipa rosie si o echipa albastra, dar pe stilul lui Ciao Darwin, moderata de nimeni altul decat prezentatorul ala de la meteo care e mai bun la matematica de gimnaziu decat la dat prognoze - Floriiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Busuioc
Si multe fete si dansatoare bune care pot ocupa postul de Mama Natura.  

Probele? Spanzuratoarea, raspuns la intrebari puerile de clasa primara, ghicit melodii, completat citate, roata norocului etc.

Miercuri:
ora 20:30 - Visuri la Cheie 
In sfarsit, zic, o emisiune decenta.  Una in care un prezentator de la PRO TV investeste in remodelarea caselor unor romani saraci.
Era interesant daca emisiunea respectiva s-ar fi axat mai mult pe prezentarea tehnicilor inovatoare de renovare/remodelare a casei  si mai putin pe povestile lacrimogene ale proprietarilor saraci.  
Serios, chiar nu-i intereseaza pe nimeni, in niciun caz, nu pe mine care ma asteptam sa invat cate  ceva constructiv, nu sa vad lectii de viata...ca pentru asta, pot da cautare pe net sa vad altele si mai lacrimogene.  

Joi:  am trecut peste LAS FIERBINTI si m-am uitat la meciul  Timisoara-FCSB, un meci tare plictisitor cu niste comentatori enervanti de imi venea sa sparg televizorul.

Vineri
Fiind 1 decembrie, deci zi libera:
ora 17: 00 - La Maruta
Nimic schimbat, Maruta e la fel de imbecil ca si inainte. Si invita el ceva femei imbracate traditional ca sa ne arate noua ca tesutul capetelor de papusi si olaritul de vaze ornamentate e  traditie romaneasca domne cand de fapt sunt de specific balcanic .  
Sau cum incearca el  sa ne convinga ca Sarmalele sunt mancare traditionala romaneasca  molfaindu-le  (de fapt, e de provenienta turco-otomana) cu ceva palinca  si poale-n brau.  Ne mai prezinta si o debara plina de bunataturi traditionale romanesti si il vedem din nou pe Maruta cum musca din doi cozonaci cu pofta.
Si ca sa ridice un pic audienta, il cheama la masa pe ambasadorul UK  cu o trupa de tobosari obositi veniti de la parada.

ora 20:30 - VOCEA ROMANIEI

Emisiune foarte draguta zic eu......pentru una de Fashion si Moda vestimentara.
Serios, fetele se imbraca foarte frumos, ba in blanuri, ba in piele, ba in latex, si coafurile alea de rockerite  care te incita la maxim.  

Ah, stai, nu e emisiune de moda?  Adica, asta chiar e concurs muzical?
Ok....

Imi  amintesc de emisiunea asta de  prin toamna  2011, ultima data cand am vazut-o, cand  juriul era format din  Loredana,  Brenciu si Moga.
A ramas la fel, tot aceeasi mizerie de emisiune muzicala unde niste pusti care au terminat niste licee si facultati inutile cu profil artistic  au realizat  ca au ajuns someri cu diploma  si s-au apucat de cantat....pardon, de Karaoke.
Niste pusti care efectiv trebuie doar sa interpreteze melodiile unor artisti straini, nu sa le compuna ei.  

Juriul, compus din Loredana, Tudor Chirila, Smiley si Despot, care de altfel, sunt...sau erau niste muzicieni buni,  evident ca n-au nicio treaba cu jurizatul.
Comenteaza din cale afara si repetitiv, ba il lauda pe un concurent pentru prestatia si inspiratia cu care a ales sa intepreteze melodia respectiva, ba ca tipa a ales o melodie prea grea pentru ea, ba ca vocea nu-i potrivita, dar la toti le spun cat de talentati si ce potential au in cariera muzicala, cu toate ca in realitate, cam 90% din concurenti sunt niste ratati care n-au nicio treaba cu muzica. Da , intr-adevar, mai vezi vreo 1-2 per-sezon care au voce exceptionala, dar nu inteleg de ce isi irosesc talentul pe emisiunea asta (ca in fond, se stie ca castiga in functie de cine numara voturile prin sms ale romanilor si de multe ori s-a intamplat ca in finala sa ajunga doi mediocri) cand pot oricand sa se bage in trupe care fac turnee internationale care  scot  profit enorm.  
Pentru bani?
In fond, 100 000 euro ii cheltuiesti foarte repede in tara asta.
Recunoastere?
Majoritatea romanilor ii uita deja numele castigatorului dupa cateva luni cand incepe urmatorul sezon.  
Parca la auditii e mai misto cand mai vezi concurenti afoni la care te apuca rasul , ca semifinalele si finalul sunt ultra-plictisitoare.
Ah, si Pavel Bartos... serios, ala chiar are impresia ca audienta e alcatuita numai din copii.  Nu mai zic de Smiley ca ala numai la jurizat nu-i sta mintea. Serios, nu constientizeaza ca il vede o tara intreaga cum ii fug ochii din cap la orice concurenta HOT si SEXY. Ok zambitorule, am priceput,  tu esti jurat in calduri si tipa aia are tatze si fund, dar nu trebuie sa ne spui de fiecare data...la fel si Pavel Bartos care nu rezista sa nu pupe si sa sufoce  vreo concurenta mai aratoasa.  

Cum spuneam, Vocea Romaniei nu-i nimic altceva decat o emisiune de Moda Vestimentara cu ceva Karaoke si o comedie de 2 bani , pentru ca nu are absolut nicio treaba cu formatul emisiunii americane originale, la fel cum nici concurentii nu au treaba cu muzica.  

Cam asa a fost saptamana in care m-am uitat in fiecare seara la PRO TV.
Astea sunt emisiuni difuzate de PRO TV in 2017 care cica au AUDIENTA!

Saptamana viitoare: Antena 1! 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai spirit bun de observatie, dar imbecilizarea si manipularea se face si prin intermediul filmelor si serialelor.

Cat despre Romania nu am inteles niciodata de ce se spune ca e tara balcanica, probabil din cauza comportamentului locuitorilor ei, dar mi-am adus aminte de o gaselnita recenta de pe wikipedia care m-a amuzat la culme. La tarile lumii, la pretentii teritoriale, scrie in dreptul tarilor care vor sa se extinda sau sa se reintregeasca (exp: Rusia-Crimeea; Moldova-Transnistria; Turcia-Cipru, etc), iar in varianta in limba turca, in dreptul Romaniei scrie "Are pretentii ca e tara balcanica" :lol:

Partajează acest post

Link spre post

Nu m-am mai uitat la TV pe un post romanesc  de vreo 7 ani, 

Eu cam de 42 de ani  ... si de cate ori am mai trecut prin tara, nimeni nu se uita la TV romanesc!!!  ultima oara cand inca nu era in RO in NATO am vizitat.

Aici m-a invitat cineva demult ca s-a abonat prin satelit la canale romanesti ... si aratau un serial brazilian, prelucrat ... cu Iurie Darie si cred ca Nicoleta Luciu,

parca ii zicea "Doar iubirea" sau "Numai dragostea" dar nu m-a preocupat metodele de jefuit un barbat bogat pe motiv de iubire ... ca asta trata actualitatea.

La o aniversare de un tanar roman, prietenii au adus un video cu glumele cele mai proaspete sa se amuze, insa!!! ... cei care au crescut in State, nu gusta glumele

tesute acolo cu prescurtari din comunism si nici stilul de a se exprima ca in oltenia sau moldova, cand abia pronunta si numele localitatii unde s-au nascut  :haha:  in caz ca ar intreba cineva.   Dupa 1 minut toti se grabeau acasa, era liniste de mormant ca nu era deloc cunoscut limba de pe video, comparat cu cel auzit acasa.

Roata Norocului doar 30 de minute dureaza ca n-au timp de ceva unde ai de gandit un pic, urmat de Jeopardy, o emisiune tot 30 de minute la care ma uit de cand locuiesc in State, ma joc si On-Line cateodata.   

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum