Sari la conținut
Forum Roportal
Norita

Reparare calorifer electric

Postări Recomandate

Am un calorifer electric pe baza de ulei care a fost reparat de către cineva care l-a făcut sa meargă pe direct fara termostat.

Acum nu mai functioneaza.As vrea sa ii înlocuiesc firele (cablul) dar nu știu cum sa fac legăturile.as vrea sa folosesc 2 fire de cupru mai subțiri care se folosesc la instalatiile casei.

Cand l-a reparat persoana a folosit un cablu izolat la exterior.Acum nu știu cum sa leg cele 3 fire(faza , impamantarea si nulul) la calorifer iar apoi sa fac legătura cu cele 2 fire din cablu de care am mai spus înainte deoarece firele pe care le-a pus reparatorul s-au topit si ma gândesc ca poate l-a reparat greșit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De aceea s-a si ars, intrucat nu a avut termostat a functionat fara oprire atata vreme cat era conectat la retea.

Din cele ce le explici rezulta cunostine pe domeniu aproape de zero, adica poti sa iti faci un rau mai mare, electrocutare, incendiu, asfixiere, daca reapari tu caloriferul, decat daca stai fara.

Ca regula generala, impamantarea se leaga la calorifer, la partea metalica, intru a te proteja in caz de electrocutare.

In curentul alternativ, adica cel de la prizele locuintelor conectate la reteaua electrica a localitatii, nulul si faza nu conteaza cum le legi, ar fi contat numai daca era curent continuu si daca aveai plus si minus la sistemul ce trebuia conectat (caloriferul nu are + si -).

In functie de puterea caloriferului (de cati wati, kwati are), se dimensioneaza diametrul firelor.

In general astfel de aparate au puteri de 1, 2 kw si daca cumperi fir, raportarea se face la suprafata sectiunii lui, e mare diferenta intre sectiune si diametru!

Cand te duci la vanzator, ii ceri fir pentru min. 2kw ca sa fii cat de cat asigurat.

Electricienii experimentati, foarte precauti fiind, recomandau la instalatia caselor, un diametru al conductorului de cupru rigid de 1,5 mm2 pentru becuri si 2,5 mm2 pt. prize.

Ca si cablu, conductor flexibil, probabil un diametru de 2,5 ti-ar fi suficient.


Nu ai afirmat existenta unei retele trifazate, caz in care e de discutat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×