Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Stela Popescu a murit

Postări Recomandate

O stire de necrezut a fost si pentru mine, de cand ma stiu cunosc si despre activitatea ei artistica, era deja demult pe scenele din Bucuresti. 

Pe vremuri mergeau in turneuri actorii ca si interpretii de muzica prin tara sa se faca cunoscuti si in zonele mai izolate ca Sighetu-Marmatiei.

Veneau foarte multi cand nu era ger sa ramana si trenul accelerat in pana, oprit in zapezi ca Orient Express spre Istanbul. 

 

 

La aproape 82 de ani si dupa 61 de ani de activitate, ar fi meritat o vacanta mai lunga, nu eternitatea, dar soarta nu se poate ocoli.

 

Foarte mult timp inca se va povesti despre ea, acum nu vin nici cuvinte portivite in gand.

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din copilarie imi amintesc "Caci barbatilor le plac femeile plinute/ si numai pentru ei in mod deliberat/ sarim pe cozonaci, sarim pe chiftelute/ traiasca moda sac si moda sifonat" O ascultam pe vinil, m-a amuzat dintotdeauna si e inca foaaaarte actuala.

 

Colegii mei de job mai tineri faceau ieri glume despre reclamele Catena, dar generatia mea si cele dinainte... avem alte amintiri. M-a socat vestea si mi s-a parut ceva neverosmil... cum adica, a murit? Mi se parea asa... forever young.

 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ziceam Alexandru Arsinel, gandul ma ducea automat la Stela Popescu, si viceversa.

 

RIP

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ireal, nu pot sa cred ca s-a dus.

Cu doua zile inainte, la acea gala, din discursul incoerent s-au desprins totusi vorbele: ”O sa ma chemati si n-am sa mai vin”.

Trista pierdere. Dumnezeu s-o odihneasca in pace!

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Terminati cu prostiile - a facut ce fac toti oamenii batrani - a murit. Ce atata neverosimil, incredibil, socant ??!! O femeie de 81 de ani a murit de batranete...

 

Sa fie sanatoasa, ca sa zicesc asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incet incet , toti marii actori romani, indiferent ce au jucat ei , film , teatru , comedie-varietati , dispar.

generatia de aur moare si nimeni nu le poate lua locul , talentul s-a oprit parca la granita dintre anii 89-90.

incepand cu generatia lui Birlic , apoi generatia Amza , Sergiu , Dinica si multiiiiii altii , nu in ultimul rand generatia Boema , cum ai spun eu .

cine nu isi aduce aminte de gradina boema ! : Stela , Arsinel , Puiu , Dem , Jan , .....si multiiii altii , fenomenali , colosali , magnifici ,scheciurile lor sunt nemuritoare .

eu am spus ca actori de comedie pe tot globul a avut America prin stan si bran si Romania prin " generatia Boema" , restul sunt elevii astora .

Stela , sus acolo sa compui comedie .......D-zeu sa te ierte .

Editat de relativ
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deși este singura certitudine din viața noastră, moartea tot șochează.

Indiferent de vârstă sau de suferință, prezenta ei este nemărginit de dureroasă.

Dumnezeu sa o odihnească.

Sa fie sanatoasa, ca sa zicesc asa.

Dacă nu ți-a plăcut ca actor, și nici nu dai doi bani pe viață ei ca om, nu mai bine sa faci asta in tăcere?

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit acum cauza mortii, este si mai trist ca nimeni n-a recunoscut ca sufera de ceva teribil si au lasat pe scena sa vorbeasca fara sens, punand conditia pe seama varstei, emotiilor si al oboselii.   Nu acuz pe nimeni, dar macar din sala cineva sa fi chemat ajutor, sa nu fi fost si un doctor acolo??? 

 

Din ziare lipseste rubrica Cum recunoastem o urgenta medicala???   

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incet incet , toti marii actori romani, indiferent ce au jucat ei , film , teatru , comedie-varietati , dispar.

generatia de aur moare si nimeni nu le poate lua locul , talentul s-a oprit parca la granita dintre anii 89-90.

incepand cu generatia lui Birlic , apoi generatia Amza , Sergiu , Dinica si multiiiiii altii , nu in ultimul rand generatia Boema , cum ai spun eu .

cine nu isi aduce aminte de gradina boema ! : Stela , Arsinel , Puiu , Dem , Jan , .....si multiiii altii , fenomenali , colosali , magnifici ,scheciurile lor sunt nemuritoare .

eu am spus ca actori de comedie pe tot globul a avut America prin stan si bran si Romania prin " generatia Boema" , restul sunt elevii astora .

Stela , sus acolo sa compui comedie .......D-zeu sa te ierte .

 

Cu vreo zece ani in urma, purtasem o discutie cu un timisiorean simpatic, destept foc, scolit, cu foooarte mult bun simt, si o tona de cultura generala la bord.

Pe scurt, omul care-ti face placere sa-l ai prin preajma ta, si sa porti o discutie.

Discutam despre obiceiul barbatilor de a-si epila sprancenele. Cazusem de acord ca trebuiesc oarecum ingrijite, fara sa recurgem la epilare, dar nici sa le lasam sa ia amploare precum sprancenele lui Mircea Albulescu. (RIP).

Daca iti vine a crede, nu stia cine e Mircea Albulescu. Initial crezusem ca face misto, dar mi-am dat seama ca generatiile ce ne urmeaza, nu stiu toti artistii emeriti din garda veche.

Deși este singura certitudine din viața noastră, moartea tot șochează.

Indiferent de vârstă sau de suferință, prezenta ei este nemărginit de dureroasă.

Dumnezeu sa o odihnească.

 

Dacă nu ți-a plăcut ca actor, și nici nu dai doi bani pe viață ei ca om, nu mai bine sa faci asta in tăcere?

 

Da. Suntem duri si destepti.

in ghilimele, desigur.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×