Sari la conținut
Forum Roportal
Jet Black

Avem nevoie de un partener de viata pt a fi impliniti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In tinerete cand iesim din casa parinteasca, a trai singur, este un mare pas in viata, cool si la moda!!!  Dar mai incolo, in lipsa unei persoane, viata devine incomplet.  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna implinirea?

 

  Poate sa insemne orice, dar in general ar insemna sa fii multumit cu tine, sa nu ai impresia ca iti lipseste ceva , fericit.

 

Si eu sunt curioasa de raspuns(uri)

 

Unii (muuulti, cei mai multi) imi zic aaaa ai gemeni... gata, esti o femeie implinita. Ma uit ca vita la poarta noua la ei. Efectiv mi se goleste creierul cand aud asta, atat de des o aud, incat nu-mi vine sa cred ca atat de multi oameni pun fericirea lor si implinirea lor sufleteasca in carca unor copii.

 

Eu nu cred ca implinirea se atinge vreodata. Vanitatea, lacomia sunt saci fara fund. Putini oameni invata sa se multumeasca cu ceea ce au. Majoritatea vor mai mult, mai mult, niciodata nu sunt satisfacuti, decat pe termen scurt.

Sau... faci un copil, esti implinit, gata! dar peste cativa ani incepe sa "te dezamageasca", daca are ghinion sa nimereasca niste parinti care nu au avut jucarii, nu au putut sa faca performanta in cine stie ce domenii dintr-un motiv sau altul. Tot pe progenitura cade si implinirea visurilor parintilor.

 

   E un cerc vicios. Majoritatea sunt neimpliniti si nefericiti , dar cred ca o sa fie fericiti dupa ce isi gasesc un partener. Isi gasesc un partener, dar tot nu sunt fericiti, apoi fac un copil in speranta ca atunci o sa fie fericiti si binenteles ca nu asta e solutia si ala e capatul. Ori isi dau seama ca doar tu pe tine te poti face fericit ori cel mai probabil mor asa nefericiti.

 

Daca Dumnezeu ajuta ca relatia copil -familie sa fie una placuta de ambele parti atunci e perfect.

Cat priveste dezamagirile... semne clare ale prostiei parintelui. Asta nu are leac. :pardon:

 

  Da , fix dumnezeu ajuta. Cred ca e ocupat cu copiii care mor de foame din Africa.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul este o fiinta ciudata. Are momente cand vrea sa fie singur si momente cand vrea sa fie cu cineva cu care sa se inteleaga.

Omul implinit, din titlul topicului, este acela care reuseste ce am spus mai devreme.

Dar asta o reusesti din greseala, pentru ca daca insisti sa-ti iasa, in cele mai multe cazuri vei esua.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

.........Eu nu cred ca implinirea se atinge vreodata. ........

asta e raspunsul corect la intrebarea initiatorului.

fericirea/implinirea le intuim/stim ce sunt dar nu le atingem niciodata.

eu mai cred ca iubirea este esenta vietii , sa iubesti tu , nu sa fi iubit ....iar daca asta SE TINDE spre a se intelege sau macar inerca , impreuna cu partenerul sau jumatatea care ti-este data , eu zic ca omul nu a trait degeaba.  fara acestea nu poate exista un cuplu cu adevarat, restul sunt trecatoare sau orice altceva se mai doreste.

Editat de relativ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori in viata acel partener langa care te-ai simtit implinit un timp lung,  devine o povoara.  O boala sau altceva pune capat fericirii pe care o meritai si totul e terminat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate daca Stela Popescu avea pe cineva in casa langa ea, mai traia.   E cea mai mare imprudenta sa fi la acea varsta si sa traiesti singura intr-o casa si sa nu afle nimeni ca esti intr-o situatie foarte dificila, sa mori singura pe pietre reci.   Vreau sa cred ca devine o lectie de viata pentru multi acest caz trist, ca nu luxul din casa conteaza, sau mobila regala, daca n-ai pe nimeni sa te ridice de pe jos sa te ajute sa revii la viata.   E extrem de serios acest caz.  Acele milioane de persoane care traiesc singuri sa se gandeasca bine ce fac de azi incolo, sa nu devina si ei statistica si sant gasiti cand nu sint de recunoscut.   Asta este cel mai important rol al unui partener de viata.      

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e raspunsul corect la intrebarea initiatorului.

fericirea/implinirea le intuim/stim ce sunt dar nu le atingem niciodata.

 

  Daca pleci cu gandirea asta binenteles ca nu o sa atingi niciodata fericirea.

 

Poate daca Stela Popescu avea pe cineva in casa langa ea, mai traia.  

 

 Ea si multi altii, dar mult mai tineri. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Avem nevoie de un partener de viata pt a fi impliniti?

 

NU! Topic inchis. :D 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io vazui si din aia care si-au cautat implinirea in partener si au ajuns depresivi sau traiesc cu spaima ca vor fi parasiti. Bine, stresul ii face sa se implineasca...fizic, iar kg. in plus le amplifica spaima. Desi material poate sunt impliniti, scurta e bucuria ca si-au cumparat ceva si lung e drumul prin angoasa.

Un partener interesat de dezvoltarea ta personala si  care sa-ti ghideze pasii pe drumul spre desavarsire (chiar daca nimeni nu poate ajunge acolo)...putin probabil sa gasesti. :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e neaparat ca un partener ne ajuta sa ne simtim impliniti. Doar ca suntem fiinte sociale, iar prietenii nu sunt intotdeauna disponibili sa ne satisfaca nevoia sociala. Asa ca simti nevoia sa ai pe cineva langa tine in permanenta. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×