Sari la conținut
Forum Roportal
Jet Black

Avem nevoie de un partener de viata pt a fi impliniti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mereu e nevoie de un contabil sa puna punctul pe i si virgula la ț. :P Asa e. Face parte din implinirea noastra cea de toate zilele. :lol:

 

Salutari, ca mai gatisi? :hi:

Facui niste mancare de carne de porc cu doi cartofiori, ca sa nu mai prajesc carnea de porc, adica intr-o cratita de 3 kilograme si jumatate pusai un kilogram si ceva de carne de porc , doi cartofiori, o ceapa, sare si bulion, ca morcovi si ce mai vrusai sa pun nu mai avusai.

 

Pai multa lume de aia isi ia partener, ca sa reduca costurile pentru ca nu-si permit sa stea singuri.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In rate, de black friday ?! 

 

Acu serios vorbind, multa lume are nevoie de partener sau partenera ca sa imparta costurile si sa isi permit un anumit nivel de trai si sa capete si un statut social.

 

Exact.

Sentimentele se masoara in euro si $.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact.

Sentimentele se masoara in euro si $.

Nu am crezut si nu cred nicio clipa asa ceva.

 

Avem nevoie de un partener sau partenera, dar putem fi impliniti si fara el sau fara ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Robespierre 

Ai pus o intrebare buna, insa intrebarea ta nu are un singur raspuns.

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt curioasa de raspuns(uri)

 

Unii (muuulti, cei mai multi) imi zic aaaa ai gemeni... gata, esti o femeie implinita. Ma uit ca vita la poarta noua la ei. Efectiv mi se goleste creierul cand aud asta, atat de des o aud, incat nu-mi vine sa cred ca atat de multi oameni pun fericirea lor si implinirea lor sufleteasca in carca unor copii.

 

Eu nu cred ca implinirea se atinge vreodata. Vanitatea, lacomia sunt saci fara fund. Putini oameni invata sa se multumeasca cu ceea ce au. Majoritatea vor mai mult, mai mult, niciodata nu sunt satisfacuti, decat pe termen scurt.

Sau... faci un copil, esti implinit, gata! dar peste cativa ani incepe sa "te dezamageasca", daca are ghinion sa nimereasca niste parinti care nu au avut jucarii, nu au putut sa faca performanta in cine stie ce domenii dintr-un motiv sau altul. Tot pe progenitura cade si implinirea visurilor parintilor.

 

Etc.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mare dreptate ai, asta cu implinirea prin copii e o aiureala, sunt foarte putini parinti pe lumea asta capabili sa fie parinti buni (ca desavarsiti nu exista), parinti care nu vad in copii o prelungire a propriului eu (a se citi orgoliu), care nu ii incarca cu propriile pretentii si asteptari, dar nici nu ii lasa in dorul lelii, care au cu adevarat disponibilitate sudleteasca sa se ocupe de ei fara sa se simta ca se lasa pe sine. Cred, nu, sunt sigura, ca pt a fi un bun parinte tb sa ai tu insuti un confort sufletesc si chiar material, altfel, in lipsa acestora, nu ai cum sa oferi confort.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca nu reprezinta implinirea deplina si suprema a vietii cuiva dar un copil sanatos poate fi o mare multumire pentru mama lui si pentru familia in care s-a nascut. Daca Dumnezeu ajuta ca relatia copil -familie sa fie una placuta de ambele parti atunci e perfect.

Cat priveste dezamagirile... semne clare ale prostiei parintelui. Asta nu are leac. :pardon:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am crezut si nu cred nicio clipa asa ceva.

 

Avem nevoie de un partener sau partenera, dar putem fi impliniti si fara el sau fara ea.

 

Depinde, depinde, depinde.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact -> sunt mai multe tipuri de "impliniri" si implinit complet e cam greu sa ajungi/sa te mentii, fara sa te autoiluzionezi.

 

Cea mai sigura cale pentru a fi "implinit" e sa ai cat mai putine nevoi sau asteptari.


 

 

 

Omul nu este facut sa fie solitar, ci sa se intovaraseasca cu semenii, iar seamanul care e cel mai apropiat de el (fie doar fizic, fie si in sens figurat) e acel partener de viata de care se discuta.

 

Evident, a avea pereche nu e ceva universal valabil: unii au multipli parteneri de viata, chiar si concomitent, altii nu au niciunul toata viata, altii au parteneri de sex si mai putin de viata etc.

 

Tovarasia in doi pare cea mai raspandita si pare sa fie un pilon al existentei oamenilor. Cu toate acestea, sunt oameni pentru care a avea partener sau sot/sotie nu reprezinta o implinire, e un dat si atat, pentru altii e un ideal sa aiba si cauta neosteniti si insistent perechea perfecta, altii au gasit un partener potrivit si sunt multumiti, iar altii sunt nemultumiti chiar si asa.

Editat de Robespierre
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×