Sari la conținut
Forum Roportal
Adrian45

O colega bolnava de schizofrenie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Te referi la Elyn Saks?

Da. Am citit acum, si iti pot spune ca familia i-a fost alaturi, nu strainii.

Intelegi?


Necesita o tona de iubire ca sa poti fi alaturi de cineva suferind, indiferent de boala.


 Daca ai si mai multa rabdare, urmareste si clipul, vei afla mai multe despre boala fetei despre care povesteste initiatorul. 

 

Da. E mult mai explicit. Abia acum l-am vazut.   :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io zic sa faceti un grup militant - astia care nu-i dati nicio sansa - si sa mergeti la directorul scolii sa o dea afara, la parinti sa o interneze si la doctori sa nu-i mai dea drumul nici daca se face bine. 

Este cam exagerat ceea ce spui,intr-un fel este adevarat ca ar trebui sa invete la o scoala speciala dar cum am mai spus parintii au ambitia sa o integreze in societate.

Am vorbit cu psihologul liceului despre toata povestea asta si a ramas sa megem(si eu si ea) luni la cabinetul sau pentru a avea o discutie.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te referi la Elyn Saks?

Da. Am citit acum, si iti pot spune ca familia i-a fost alaturi, nu strainii.

Intelegi?

Necesita o tona de iubire ca sa poti fi alaturi de cineva suferind, indiferent de boala.

 

 

Nu ma refer la Elyn Saks. Am cunoscut o persoana indopata cu antipsihotice care si-a revenit dupa ce a renuntat la medicatie. Explicatia e foarte simpla in cazul ei: a avut un episod cu halucinatii (unul singur, o fi stat prea mult la soare, dracu` stie) si la spital i s-a pus diagnosticul schizofrenie si i s-a prescris tratamentul ``adecvat``. Dupa tratament din asta adecvat cred ca oricine risca sa mai vorbeasca singur, oricat de sanatos la cap ar fi. Am un prieten medic psihiatru care mi-a zis ca sunt multe cazuri de diagnostice din astea puse la plesneala, iar marturiile unora de pe net m-au convins ca erorile medicale sunt ceva firesc in psihiatrie. Exista un film care descrie foarte bine realitatea asta: http://www.imdb.com/title/tt0172493/O sa-ti placa. Daca nu filmul, atunci tipele. :D

 

Nota: de fapt, am cunoscut multe cazuri, dar nu ma mai intind.

Este cam exagerat ceea ce spui,intr-un fel este adevarat ca ar trebui sa invete la o scoala speciala dar cum am mai spus parintii au ambitia sa o integreze in societate.

Am vorbit cu psihologul liceului despre toata povestea asta si a ramas sa megem(si eu si ea) luni la cabinetul sau pentru a avea o discutie.

 

Da, bine, mandru reprezentant al noii lumi. 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refer la Elyn Saks. Am cunoscut o persoana indopata cu antipsihotice care si-a revenit dupa ce a renuntat la medicatie. Explicatia e foarte simpla in cazul ei: a avut un episod cu halucinatii (unul singur, o fi stat prea mult la soare, dracu` stie) si la spital i s-a pus diagnosticul schizofrenie si i s-a prescris tratamentul ``adecvat``. Dupa tratament din asta adecvat cred ca oricine risca sa mai vorbeasca singur, oricat de sanatos la cap ar fi. Am un prieten medic psihiatru care mi-a zis ca sunt multe cazuri de diagnostice din astea puse la plesneala, iar marturiile unora de pe net m-au convins ca erorile medicale sunt ceva firesc in psihiatrie. Exista un film care descrie foarte bine realitatea asta: http://www.imdb.com/title/tt0172493/O sa-ti placa. Daca nu filmul, atunci tipele. :D

 

Nota: de fapt, am cunoscut multe cazuri, dar nu ma mai intind.

 

 

 

 

Hei! Merci  pt. pont.

Pare afi un film bun, daca e sa ne luam dupa nota.

Zici ca are si bunaciuni?  :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ironia ta!

 

Stai linistit, eu nu te condamn.

Am sa fiu sincer cu tine Cred ca unul la un milion ar avea curajul sa se bage intr-o relatie dificila. Mai ales in ziua de astazi.

Din tot ce-a spus ea nu ii remarci decat ironia?

 

Se simte atacat si reactioneaza.  ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ar trebui. E imbucurator ca isi pune intrebari, altul nu cred ca ar fi facut-o. Sper ca nu face asta pt ca fata e frumoasa si daca ar fi fost mai puțin atractiva nu i-ar fi pasat deloc ce simte.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[...]  

 

De ce sa primesti pietre? Nu te-ai exprimat ca si cand o vezi fara scapare.

 

Vezi tu, eu spun ceea ce simt si gandesc. N-are sens sa ma ascund dupa degete.

Nu de pietre imi este frica, ca ele au rostul de-a te echilibra cand o iei razna. Imi este frica sa devin  neom,.

Sa nu devin ceea ce urasc mai mult.

N-ar trebui. E imbucurator ca isi pune intrebari, altul nu cred ca ar fi facut-o. Sper ca nu face asta pt ca fata e frumoasa si daca ar fi fost mai puțin atractiva nu i-ar fi pasat deloc ce simte.

 

Da. Sper sa priveasca dincolo de ceea ce se vede cu usurinta

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor! Ma numesc Adrian sunt clasa a-11-a

Aoleu maica acu vine bacu si tie iti arde de altceva decat de invatat?

Pune mana si invata si lasa alte preocupari.

Dupa ce intri la facultate ai voie sa relationezi cu cine vrei tu, schizofrenic/a sau nu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×